Úterý 29. dubnaSvátek má Venku je 19 °C, Skoro Jasno

Koronavirus nejspíš unikl z laboratoře, oznámil šéf FBI. Čína o původu pandemie mlží

CNN Prima News Před 2 lety

Wray během úterního rozhovoru pro Fox News řekl, že „FBI si již před nějakou dobou vyhodnotila, že původ pandemie nejspíš spočívá v možném incidentu v jedné z wuchanských laboratoří“.

ČTĚTE TAKÉ: Konec izolace pozitivně testovaných na covid je na dohled. Ministerstvo chystá změny

Šéf úřadu pro vyšetřování mimo jiné prohlásil, že FBI má k dispozici tým expertů, kteří se zabývají právě potenciálním rizikem, že by se nějaká biologická hrozba dostala „do špatných rukou“, kam zařadil i „nepřátelský stát“. Právě s tímto rizikem zmiňuje i koronavirus.

„Hovoříme zde o potenciálním úniku z laboratoře kontrolované čínskou vládou, který měl za následek miliony mrtvých Američanů. A přesně k tomuto byla tato věc přetvořena,“ řekl doslova Wray.

Ten dodal, že většina podstatných detailů k vyšetřování i nadále zůstává nepřístupná veřejnosti. Kromě toho zmínil, že FBI při celé věci spolupracovala s čínskou vládou, přičemž tato součinnost byla „velmi složitá“.

„Pouze zmíním, že se mi zdá, že čínská vláda dělala, co mohla, aby naší práci zamezila či kolem ní aspoň mlžila,“ pronesl v rozhovoru Wray s tím, že se na vyšetřování podílí i další spojenci USA. Postup Číňanů však hodnotí jako nešťastný.

Čína: Přestaňte nás očerňovat

Že pandemie nezačala u přenosu ze zvířete na člověka, nýbrž kvůli neopatrnému úniku z wuchanské laboratoře, si myslí i zástupci amerického ministerstva energetiky. Deník The Wall Street Journal v pondělí vydal text, v němž cituje zprávu resortu, ve které dva zdroje uvádí, že k tomuto tvrzení mají „mírnou důvěru“.

Jak se vyvíjela pandemie koronaviru v Česku se můžete podívat na grafu níže:

Podle americké stanice CNN používají zpravodajské agentury v zemi tři stupně důvěry, přičemž zde informaci označily tím nejnižším. V praxi to podle CNN znamená, že zveřejněná či získaná informace „není zcela věrohodná“, popřípadě „z ní nelze vyvodit jasný závěr“. Informaci o zprávě z ministerstva energetiky USA následně převzala i zmiňovaná CNN či britský deník The Guardian. Politici v Kongresu začali volat po zintenzivnění vyšetřování.

Bílý dům na druhou stranu již v pondělí mírnil emoce. „Právě teď není žádná definitivní odpověď vzhledem k tomu, co přišlo ze zpravodajských kruhů. Některé elementy naší zpravodajské komunity došly k jednomu závěru, jiné k dalšímu. Mnohé další říkají, že zatím k rozhodnutí nemáme dostatečné množství informací,“ komentoval pro CNN poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan.

Čína v reakci na tvrzení amerického resortu energetiky uvedla, že pouze očerňuje Čínu. „Zúčastněné strany by měly přestat hovořit o únicích z laboratoře, očerňovat Čínu a politizovat problematiku původu viru,“ nechal se slyšet mluvčí čínské diplomacie Mao Ning.

O úniku hovořili i Prymula s Hostomským

K variantě, že koronavirus opravdu unikl z čínské laboratoře, se přiklání i někteří čeští odborníci. Patří mezi ně i exministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Ten v nedávném vysílání CNN Prima NEWS řekl, že jsou data, která významně podporují právě tento scénář. „Je to pravděpodobnější postup, než že by vznikl v nějakém přirozeném rezervoáru,“ prohlásil Prymula.

Ten doplnil, že se Číňané ve Wu-chanu snažili s virem manipulovat tak, aby útočil na lidskou populaci. „V laboratoři se snažili adaptovat virus na lidské buňky. Ale určitě nešlo o výrobu nějaké biologické zbraně,“ dodal zároveň Prymula v pořadu 360°.

Podobně hovořil i biochemik Zdeněk Hostomský. „Přikláním se k tomu, že je to pravděpodobnější hypotéza, než že to přišlo přírodním přenosem,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS odborník. Podle něj pochybnosti nastaly už během prvních zpráv o šíření covidu. „Byl až podezřele dobře přizpůsobený na šíření v lidských buňkách. To třeba u SARS nebylo a to způsobilo pochybnosti,“ doplnil Hostomský.

Pokračovat na celý článek