Byla průkopnicí, rebelkou i vizionářkou. Madame Clicquot přepsala pravidla vinařského světa, když ve svých sedmadvaceti letech převzala vinařství a stvořila moderní šampaňské. O jejím odkazu a výjimečné lahvi La Grande Dame 2018 mluví vinař Emmanuel Gouvernet.
Ve světě šampaňského je jen málo jmen, která by rezonovala víc než to její. Madame Clicquot. V roce 1805 se v pouhých sedmadvaceti letech jako mladá vdova postavila do čela vinařského domu, který nesl jméno jejího zesnulého manžela – Veuve Clicquot Ponsardin. V době, kdy ženy neměly právo vlastnit majetek ani podnikat, prorazila ve světě, který jí nic nedaroval.
Byla odvážná, inovativní, přinesla spoustu novinek v marketingu, obchodu i enologii. Například v roce 1810 vytvořila první ročníkové šampaňské, „la grande dame de la Champagne“, protože chtěla vyjádřit charakter konkrétního roku. A to tehdy bylo naprosté šílenství, do té doby se dělalo pouze víno z více ročníků.
V roce 1818 madame Clicquot vytvořila první cuvée rosé smícháním červeného vína a bílého vína. Předtím se růžové šampaňské dělalo infuzí bezu – a madame Clicquot o tom řekla slavnou větu: „Je to nechutné. Chci jen to nejlepší.“
Odvaha, vize a odhodlání z ní učinily nejen průkopnici vinařského řemesla, ale i jednu z prvních podnikatelek, které se zapsaly do světových dějin.
„Když můžeme při hledání dokonalosti udělat dva kroky najednou, proč se spokojit jen s jedním?“ řekla v roce 1839. Její příběh i odkaz dnes žijí dál, nejen ve stylu a filozofii domu VCP, ale i v prestižním cuvée La Grande Dame, které nese její přezdívku – „Velká dáma Champagne“.

Aktuální ročník 2018 je poctou její odvaze a vizi. „Byl to mimořádný rok. Dokonalá rovnováha mezi kyselostí a zralostí. A přesně to hledáme pro Grande Dame,“ říká vinař Emmanuel Gouvernet, který dnes reprezentuje značku po celém světě – od Paříže po Bali.
Jeho vlastní cesta k šampaňskému vedla oklikou, více než dekádu strávil za dýdžejským pultem v Saint-Tropez. „V obou případech jde o emoce, energii a radost,“ směje se Gouvernet, který věří, že někdy je třeba porušovat pravidla – stejně jako to dělala madame Clicquot. V Praze představoval šampaňské La Grande Dame 2018, Cuvée RICH a RICH Rosé.
A stejně jako ona tehdy i on chce být o krok napřed. „Být načas znamená být pozdě,“ říká s úsměvem. V rozhovoru pro Forbes Life mluví nejen o výjimečném ročníku 2018, ale také o vizi rovnosti, která je jádrem filozofie VCP.
Madame Clicquot byla podle něj „jednou z prvních feministek“ a právě díky ní se dnes 93 procent růžového šampaňského vyrábí metodou, kterou vymyslela před více než dvěma stoletími.
Jak jste stal vinařem?
Při škole a po celkem deset let jsem byl dýdžejem v jižní Francii, konkrétně v Saint-Tropez. Mixoval jsem různé hudební styly. Rád porušuji pravidla. Někdy, stejně jako v champagne, je důležité porušovat pravidla. Moje vášeň je, když lidé tančí.
Mixuji různé texty, různé písně, staré písně s novými beaty, novými rytmy. Miluji kombinaci různých skladeb. Například znáte texty, ale ne hudbu.
Chybí vám to nyní?
Ano, trochu.
Představujete teď La Grande Dame 2018 po světě. Jaká je vaše další destinace?
Další destinací je Saint-Tropez, pak Monako. Poté se vrátím do Paříže. Mám tam degustaci s michelinskou hvězdou. A poté dva dny v Rennes. A pak budu na Bali, pak v Singapuru. A poté jeden týden v Brazílii.
Jaké to je, být na takovéto tour?
Miluji sdílení své vášně a miluji víno.
Co vás konkrétně přivedlo k tomuto domu, k tomuto vinařství?
Tato odpověď je jednoduchá i složitá zároveň. Pro mě bylo důležité dědictví. Hodnoty tohoto domu byly velmi důležité pro to, abych se ke společnosti připojil. Vlastně ne společnosti, ale rodině. Jedná se o hodnoty spojené s dědictvím, historií a odvahou.
Miluji příběh madame Clicquot. Byla vizionářka a jedním z mých životních bojů je rovnost mezi muži a ženami. Madame Clicquot byla jednou z prvních feministek na světě. A tento dům je velmi angažovaný v boji proti diskriminaci, proti nerovnosti a silně podporuje rovnost mezi muži a ženami.
Co z ní dělalo tak výjimečnou podnikatelku? Byla to kvalita jejích vín, nebo byla silná spíš v byznysu?

Obojí. Byla to její obchodní vize a schopnost vidět do budoucnosti a předvídat ji. Všichni jí říkali: „Jste špatná podnikatelka, špatná vinařka.“ Ale dnes víme, že madame Clicquot byla velmi inspirativní a viděla budoucnost dřív než ostatní výrobci šampaňského. Byla výjimečná jak v obchodě, tak ve vinařství a také v marketingu. I když tehdy asi ještě slovo „marketing“ neexistovalo, ale madame Clicquot rozuměla všemu dřív než ostatní.
Jste i vy vizionářem?
Jsem vizionář, chci vidět budoucnost. Vždycky říkám: „Být načas znamená být pozdě.“ Musíme být o krok nebo dva napřed, pokud chceme měnit svět a být důležití.
Jaká je vaše vize budoucnosti šampaňského?
Podle mě je důležité víc vzdělávat – technicky, ale i širokou veřejnost. Musíme vést dialog se všemi. Před dvaceti lety, když jsem přišel do oblasti Champagne, bylo šampaňské jen pro znalce nebo pro prestižní klientelu s penězi. Ano, šampaňské není levné, ale podle mě je pro všechny. Je určeno každému a můžeme si ho užít, i když vínu nerozumíme. Moje práce je i školit, vzdělávat, sdílet, potkávat lidi po celém světě. Nejen elitu, ale skutečně všechny.
Pijí šampaňské spíš muži, nebo ženy?
Myslím, že je to tak padesát na padesát.
Kdy jste uvedli první Grande Dame?
V roce 1972.
Proč zrovna v tomto roce?
Protože dům byl založen v roce 1772 a tohle bylo k výročí dvou set let. Ročník jsme vyrobili v roce 1962. Proto je La Grande Dame 2018 teprve pětadvacátou edicí od roku 1972. Je to velmi výjimečné šampaňské a vyrábí se v malém množství. Vyrábíme tehdy, když máme ideální kvalitu.

Jak dlouho pracujete pro Veuve Clicquot?
Čtyři roky a jsem tomu nesmírně rád. Veuve Clicquot je vinařství s neskutečnou historií a dobrými hodnotami a to je pro mě důležité. Mám štěstí, moje práce dává smysl.
Co dělá rok 2018 tak výjimečným? Proč právě La Grande Dame?
Měl dokonalou rovnováhu – tu správnou kyselost, a to není samozřejmé. Z technického hlediska existuje několik druhů kyselosti. Rostlinná, citrusová, vinná. A my jsme v tomto roce měli ideální rovnováhu mezi kyselostí a zralostí zároveň.
To je opravdu vzácné, mít tyto dvě vlastnosti současně. Právě to se stalo na počátku září, když jsme začali se sklizní. Hrozny byly navíc mimořádně zdravé, zejména v oblasti La Montagne de Reims, u odrůdy Pinot Noir. Proto jsme se rozhodli vytvořit La Grande Dame 2018 jako poctu Grande Dame. A ten rok byl skutečně výjimečný.
Ve vůni i chuti se elegantně rozvíjejí tóny limetky, yuzu, květin, jablka a hrušky, doplněné o jemný zázvor, fazoli tonka a lehké pečivové tóny. Dochuť uzavírá delikátní slanost, která vínu dodává sofistikovaný charakter a hloubku.
Co to znamená do budoucna?
Je to jeden z nejlepších ročníků za posledních třicet až čtyřicet let s obrovským potenciálem pro dlouhé zrání. Myslím, že o La Grande Dame 2018 se bude mluvit i za dvacet let.
Kdy by podle vás mohl přijít další ročník La Grande Dame?
Vím to, ale je to tajemství.
The post La Grande Dame. Feministka madame Clicquot inspirovala svět, říká vinař appeared first on Forbes.