LeBron James a Stephen Curry si v této sezóně přijdou minimálně na 100 milionů dolarů – a díky raketově rostoucímu platovému stropu v americké basketbalové lize NBA je pravděpodobně brzy budou následovat další superhvězdy.
Během bouřlivého přestupového období v NBA, kdy se stěhovala velká jména jako Bradley Beal, Chris Paul, Damian Lillard a Jrue Holiday, zůstal Stephen Curry zakořeněn v Golden State. Stále však bude mapovat nové území – a to z finančního hlediska.
Pětatřicetiletý Curry vstoupí do druhé sezóny čtyřleté smlouvy na 215 milionů dolarů, kterou podepsal v roce 2021, a v sezóně 2023/2024 si tak na hřišti přijde na 51,9 milionu dolarů, čímž se stane prvním hráčem, který překoná hranici 50 milionů dolarů.
Když k tomu přičteme jeho příjmy mimo hřiště – včetně sponzorských smluv, licencí, vystoupení a memorabilií – přijde si tento čtyřnásobný šampion NBA podle odhadů na 101,9 milionu dolarů (před zdaněním a odměnami agentů), čímž se v žebříčku nejlépe placených basketbalistů roku 2023 podle Forbesu umístil hned za LeBronem Jamesem z Los Angeles Lakers.

Díky odhadovaným 70 milionům dolarů vydělaným mimo hřiště si král výdělků James drží s celkovým odhadovaným příjmem 117,6 milionu dolarů svoji korunu již desátou sezónu v řadě.
Spolu s Currym jsou jedinými dvěma aktivními hráči NBA, a patří mezi pouhých patnáct sportovců napříč všemi sporty, kteří v jednom roce dosáhli devítimístné částky.
Deset nejlépe placených hráčů NBA si dohromady vydělá přibližně 746 milionů dolarů, což je zhruba stejná částka jako loni, kdy činila rekordních 751 milionů dolarů.
Mimo hřiště si deset nejlépe placených basketbalistů vydělalo za rok 2023 celkem 291 milionů dolarů. Tato částka představuje 12procentní pokles oproti rekordním 330 milionům dolarů z roku 2022 – způsobený především tím, že Russell Westbrook, který si loni mimo hřiště připsal 35 milionů dolarů, z první desítky vypadl.
Lukrativní smlouvy na tenisky a rozsáhlé možnosti sponzoringu v NBA nicméně zajišťují, že žádná jiná profesionální liga se jí svými marketingovými možnostmi nemůže přiblížit.
Obchodní aktivity deseti nejlépe placených hráčů v NFL (69 milionů dolarů), MLB (48 milionů dolarů) a NHL (13 milionů dolarů) představují jen malý zlomek toho, co bere deset nejlepších hráčů NBA.
Na basketbalisty nedosáhne dokonce ani deset nejlépe placených hráčů v mezinárodním fotbale se svými celkovými příjmy mimo hřiště ve výší 236 milionů dolarů.
Přestože budoucí členové Síně slávy jako James a Curry rozšiřují definici příjmů mimo hřiště, jelikož kromě tradičních sponzorských smluv profitují také z rizikových investic a budování mediálních impérií, dnešní hráči NBA dosahují největších zisků zejména díky svým hráčským smlouvám.
Platový strop ligy v této sezóně dosahuje 136 milionů dolarů, což je více než dvojnásobek oproti zhruba 59 milionům před deseti lety. Tento nárůst dává týmům více peněz na rozhazování a zvedá ceny největších smluv v lize.
James, Jokič, Beal a Joel Embiid se příští rok připojí ke Currymu a také na hřišti překročí hranici 50 milionů dolarů. A dalších osm hráčů se do této stratosféry dostane v následující sezoně.
Lze očekávat, že v příštích letech se tenhle zástup ještě rozšíří, protože NBA podepíše od sezóny 2025/2026 nové smlouvy s národními médii, které by mohly zdvojnásobit průměrnou částku 2,66 miliardy dolarů ročně, kterou liga v současnosti dostává od ABC, ESPN a Turner Broadcasting.
Prvním basketbalistou, který na hřišti vydělá 60 milionů dolarů, by se měl stát Damian Lillard v sezóně 2026/2027.
METODIKA
Žebříček nejlépe placených hráčů NBA sestavený časopisem Forbes odráží příjmy na hřišti v sezóně 2023/2024, včetně základních platů a bonusů. Nejsou v něm zahrnuty pobídky, které jsou založeny na individuálních nebo týmových výkonech v letech 2023/2024.
Odhady příjmů mimo hřiště jsou určeny na základě rozhovorů s lidmi z oboru a odrážejí roční peněžní příjmy ze sponzoringu, licencí, vystoupení a memorabilií, jakož i peněžní výnosy ze všech společností, v nichž má sportovec významný podíl.
Příjmy z investic, jako jsou úroky nebo dividendy, nejsou zahrnuty, ale Forbes zohledňuje výplaty z majetkových podílů, které sportovci prodali. Forbes neodečítá daně ani odměny agentům.