27. červenceSvátek má Venku je 17 °C, Skoro Zataženo

Lovil lidožravé šelmy, viděl královnu na stromě. Podivuhodný život Jima Corbetta

Forbes Před 11 hodinami

Čampavátský lidožrout má opět hlad. Udeří v průměru jednou za tři týdny a koho si vybere, s tím je amen. Na svědomí má už 436 obětí a po útocích mizí do džungle jako nepolapitelný přízrak, lovy na něj ztroskotávají. Až přijde Jim Corbett a tygřici dostane. Pro muže, od jehož narození dnes uplynulo 150 let, šlo o první, ale zdaleka ne poslední úlovek šelmy s chutí na lidské maso.

Jim Corbett se narodil a většinu života strávil v Indii. Jeho velkolepý příběh se odehrál v koloniálních dobách, kdy nad britským impériem – k němuž dobrodruh národností příslušel – slunce nezapadalo. A stejně jako se tato doba vzpírá jednoznačným výkladům, vzpírá se jim také Corbettův osud.

I jeho životopisec Martin Booth napsal: „Jim Corbett v sobě neustále řešil konflikt mezi upřímnou láskou k přírodě a touhou využívat ji pro sebe, jako například při organizacích lovů šelem.“

Svého prvního lidožrouta zastřelil Corbett jako dvaatřicetiletý v roce 1907, posledního v jedenasedmdesáti po druhé světové válce. Corbett byl výjimečným lovcem, proto si ho historie bude pamatovat. Ale nejen proto. Jeho jméno nese nejstarší přírodní park v Indii, o jehož vznik se v roce 1936 svým vlivem zasloužil.

A že byl lovec? Postupně si stále víc považoval trofejí, které si místo střelnou zbraní zajistil fotoaparátem. Byl vášnivým fotografem a tvrdil, že povedená fotografie uchovává mnohem přesnější podobu divokého zvířete, než vycpané a brzy opelichané tělo. Navíc pořízení fotky bylo podle něj náročnější, ve srovnání se střelbou vyžadovalo podstatně větší blízkost.

info Foto Jim Corbett, Wikimedia Commons, Volné dílo
Za bezvládným tygrem sedí chlapec s baculatým obličejem, vnuk predátorovy poslední oběti.

Fotografie z těsné blízkosti ale vznikaly i během Corbettovy lovecké dráhy. Například hlava uloveného Čampavátského lidožrouta s děsivě rozevřenou čelistí. Nebo snímek nehybného Lidožrouta z Talla Des – za bezvládným tygrem sedí chlapec s baculatým obličejem, vnuk jeho poslední oběti.

info Foto Jim Corbett – Huckelridge, Dane (2019), No Beast So Fierce, Wikimedia Commons, volné dílo
Vzácná dochovaná fotografie tygra čampawatského, který si na počátku dvacátého století v Nepálu a Indii vyžádal údajně 436 životů. Na fotografii jsou jasně viditelné zlomené horní a dolní pravé špičáky – důvod, proč tygr přestal být schopen lovit svou přirozenou kořist, divoká zvířata, a začal lovit poměrně slabší lidské bytosti.

Corbett se postaral též o Panarského lidožrouta, v jehož žaludku skončilo přes 400 mužů a žen. Zlikvidoval i levharta z Rudraprayagu (minimálně 126 obětí), kulky z jeho zbraní našly lidožrouty z Čuky či z Thaku, rovněž Starého mládence z Poválgharu, dominantního a přes tři metry dlouhého tygra, u něhož sice nebylo zabíjení lidí prokázáno, ale vzbuzoval hrůzu vesničanů a žral jim dobytek.

Protože se nikdy nepovyšoval nad domorodé obyvatele krajů, kam výdobytky civilizace pronikaly jen zvolna, byl mezi nimi bílý sáhib s pěstěným knírem velmi oblíben. Jeho lovecké úspěchy, které Indové mnohdy brali jako ochranu sebe a svých blízkých, vynesly Corbettovi víc než slávu. Byl místními považován za Sádhua, tedy za svatého.

info Foto: neznámý autor, Wikimedia Commons, volné dílo
Corbett u těla takzvaného Starého mládence z Poválgharu.

Muž s hodností plukovníka Britské indické armády stopoval a lovil nebezpečné tygry a leopardy převážně na žádost vlád Sjednocených provincií, z nichž se dnes vyvinuly jednotlivé indické státy.

Pravdou je, že vlády Corbetta o pomoc nikterak úpěnlivě prosit nemusely. Ten na tyto apely slyšel velmi ochotně, až nedočkavě. Lov byl pro něj vášní, pro kterou byl ochoten obětovat mnohé.

Z lovce kořistí

Když číhal na leoparda z Rudraprayagu – a letos na podzim uplyne od začátku této číhané rovných sto let – prožil deset frustrujících a vypjatých týdnů, v nichž míval šelmu na dosah, avšak ani jedna z příležitostí neklapla. Přesto Corbett nemohl mluvit o smůle – mohl naopak blahořečit štěstí, jež při něm stálo okamžiku, kdy se vinou zašmodrchaných okolností role obrátily a z lovce se stal lovený.

Plukovník přežil, ale přežil i levhart, což nositeli pušky nedalo spát. Následujícího roku se tak do lidožroutova teritoria vrátil a strávil další marné týdny v souboji se zvířetem, které až obdivuhodně unikalo sebedůmyslnějším nástrahám.

Corbett se odmítal vzdát. Tamější obyvatelé mu zoufale přáli, protože šelma je sužovala už osm let a oni se báli chodit do hinduistických svatyní; touha jejich protektora po úspěchu se měnila v posedlost. Kvůli ní dokonce o tři měsíce odložil obchodní cestu do východní Afriky, kde zdařile investoval do kávy.

Byznys šel kvůli posedlosti stranou, ale takhle to nemohlo jít donekonečna. Africká záležitost se stávala naléhavější a naléhavější, takže nic naplat, bylo třeba loveckou sezonu ukončit, zbýval z ní poslední večer. A právě v tento večer Corbett šelmu dostal!

Vypadá to jako románová pointa, však také Corbett své zážitky ve vlastnoručně napsaných knihách barvitě a velmi povedeně vylíčil; bestsellerem se stali zejména Lidožrouti z Kumaonu, jež v několika vydáních vyšli i v češtině.

Jim vypadal jako kříženec šamana a špičkového detektiva.

Hluboké znalosti přírody byly u Corbetta využity i jinak. Za druhé světové války – přičemž se v britské uniformně účastnil i té první – byl nesmírně platný při průzkumu džungle v Barmě. Vojáci přežívali díky jeho schopnostem určit jedlé rostliny a jedovaté hady, dělat pasti na drobná zvířata ke snědku; stopař však především dokázal odhalit, kdy a kolik nepřátel se v pralese vyskytovalo.

„Jim vypadal jako kříženec šamana a špičkového detektiva,“ vzpomínal jeden z vojáků, jenž byl na misi v džungli přítomen.

Na cestách do východní Afriky si Corbett nemohl nepovšimnout kontrastu mezi nedotčenou přírodou hostitelského kontinentu a vydrancovanými porosty v Indii. To jej dovedlo k myšlence ochrany přírody.

Kulovnici stále víc a víc odkládal a bral do ruky fotoaparát. A i když zabíjel lidožravce, zdůrazňoval, že se člověku nebezpečným stali, poněvadž kvůli handicapům – tygřice z Čampavátu měla například zlomené horní i dolní špičáky – ztratili schopnost lovit přirozenou kořist.

Jim Corbett začal psát do novin, aby odsoudil nadměrné lovy a bezohledné odlesňování. Neúnavným úsilím si doslova vydupal zřízení prvního přírodního parku v Indii. Ten byl v roce 1957, dva roky po jeho smrti, pojmenován po něm.

Corbett paradoxně nedožil v Indii. Dožil v Keni, kam se uchýlil, protože ho znepokojovala horečnatá atmosféra rodné země poté, co v roce 1947 získala nezávislost, přestala být britskou državou.

Ve svém novém domově se stal svědkem pozoruhodné události: v únoru 1952 byl v Keni po boku princezny Alžběty, když ji zastihla zpráva, že zemřel její otec a panovník Spojeného království Jiří VI.

„Poprvé ve světových dějinách vylezla mladá dívka na strom jako princezna – což popsala jako svůj nejnapínavější zážitek – a slezla z něj jako královna,“ zapsal Corbett poeticky do návštěvnické knihy hotelu, z něhož se Alžběta vydala na zpáteční cestu do Anglie, na cestu k převzetí vlády.

Corbett už není, ani Alžběta ne. Koloniální svět nenávratně zmizel. Tygr indočínský ale stále běhá po jihovýchodní Asii. Jde o poddruh tygra, latinsky Panthera tigris corbetti. V názvu překrásného zvířete tak zní jméno muže, který stopoval šelmy a sám na této zemi zanechal stopu. A to výraznou.

The post Lovil lidožravé šelmy, viděl královnu na stromě. Podivuhodný život Jima Corbetta appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek