„Neříkejme tomu důchodová reforma. Je to další ožebračování lidí. Smyslem důchodového systému je, aby lidé, kteří celý život poctivě pracovali a odváděli do systému 28 procent ze své mzdy nebo platu, měli klidné stáří a nemuseli se rozhodovat mezi tím, jak zbídačí vlastní tělo nebo jak zaplatí účty. Lidé v Česku nejsou líní, ale máme problém pracovat tak dlouho. Jsme jedna z nejprůmyslovějších zemí v EU, máme velmi špatný zdravotní stav obyvatel,“ řekla Jana Maláčová v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Současnou důchodovou reformu, kterou vláda schválila v roce 2024, přitom dokonce označila za „Putinovu“.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Velká změna u důchodů: Stát mění termíny jejich zasílání. Novinka se dotkne milionu seniorů
Jurečkova vs. Putinova reforma
„Zdraví je to nejcennější, co máme. Právě proto připomínám, že průměrný věk dožití ve zdraví je u nás 61 let a vláda odchod zvýšila na 67 let. Taková důchodová reforma se udělala v Rusku. Před pár lety to udělal Putin, že zvedl věk odchodu do důchodu nad průměrný věk dožití. Reforma ale má být změna k lepšímu, ve prospěch většiny občanů. Toto není důchodová reforma. To je Putinova reforma,“ pustila se ostře do vlády s tím, že pokud by měla příležitost, vše kromě výchovného by zrušila a vrátila do původního stavu.
Celý rozhovor s šéfkou sociální demokracie si budete moct na CNN Prima NEWS přečíst již koncem tohoto týdne. Jana Maláčová v něm vládu kritizuje i za výdaje na obranu nebo za nulovou podporu rodin. Ostře se pustila do svého nástupce na Ministerstvu práce a sociálních věcí Mariana Jurečky nebo ministryně obrany Jany Černochové. SOCDEM podle ní vždy splnila, co slíbila. Řeč padne i na případnou vládní spolupráci s hnutím ANO.
Vládní důchodová reforma, kterou dva roky připravoval ministr Marian Jurečka, je jednou z vlajkových lodí této vlády. Sociologové, ekonomové i demografové její základní parametry chválí. Hlavní změna skutečně spočívá v posunu věku odchodu do důchodu, který je zastropován na 67 letech pro ročníky 1989 a mladší. Dále od roku 2026 zpomaluje růst důchodů cca o 200 korun ročně. Zavádí také možnost stejného důchodu manželů nebo zdůrazňuje ocenění za péči o děti či rodiče.
Zda je na místě srovnání důchodové reformy Fialovy vlády s tou Putinovou, která byla přijata v roce 2018, jsme se ptali novináře a politologa Jiřího Justa, který od roku 2007 žije v Moskvě.
„S Putinovou reformou bych to moc nesrovnával. Ruská důchodová reforma je rozdělená na celou dekádu. Od roku 2018 do roku 2028 se bude věk odchodu do důchodu postupně zvedat a skutečně v roce 2028 půjdou ženy do důchodu ve věku 60 let a muži v 65 letech,“ vysvětlil Just pro CNN Prima NEWS.
V Moskvě je průměrný důchod jen 5 000 korun
V Česku se bude věk odchodu do důchodu postupně zvyšovat až do 50. let 21. století. Strop na 67 letech už nyní existuje v řadě zemí EU. Například v Itálii, Německu, Nizozemsku, Norsku, Polsku nebo Řecku. Zohledňuje se samozřejmě stejně jako v Česku počet odpracovaných let.
Podle Justa lidé v Rusku ale chtějí pracovat i v důchodu. Hlavním důvodem je, že penze je tam na rozdíl od Česka více než poloviční.
„To, že ruská vláda nutí lidi pracovat, není úplně pravda. Je to spíš dáno tím, že v Rusku je mimořádně nízká nezaměstnanost a pracovníci jsou potřeba,“ říká Just. „Zadruhé v Rusku jsou důchody tak mizerné, že lidi pracovat chtějí. Průměrný důchod v Moskvě je mnohem nižší než v Česku. Třeba má tchyně dostává důchod 20 tisíc rublů, což je zhruba 5 000 korun a to byla celý život zaměstnaná. To je průměrný důchod ještě s tím, že dostala finanční bonus od vedení města. Lidé, kteří žijí třeba 800 km od Moskvy, mají ale důchody třeba 10 tisíc rublů, tedy o polovinu nižší, v přepočtu na koruny je to třeba 2 500 korun,“ doplnil.
Průměrný důchod v Česku byl přitom v lednu 2025 vyšší než 21 tisíc korun. Průměrný ruský důchod se tak sotva rovná tomu minimálnímu českému, který je v roce 2025 na hodnotě 5 430 korun.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Senioři zůstanou bez příspěvku k penzijnímu spoření. Ústavní soud zamítl stížnost hnutí ANO