Pátek 02. květnaSvátek má Venku je 27 °C, Polojasno

Morálka mě nezajímá, hlásá Fico. U Slováků opět boduje, silnější byl jen před vraždou Kuciaka

CNN Prima News Před 2 lety

Poslední volební model agentury NMS Market Research přisuzuje Ficovu Směru 22,4 procenta voličských hlasů. Jedná se o nejvyšší preference, které strana bývalého slovenského premiéra měla za posledních zhruba pět let.

Slovenská média data z průzkumu interpretují tak, že Fico zažívá nejsilnější období od vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové v únoru 2018. Takto to uvádí například deník SME. Tehdy byl Fico u moci a proslul například tím, že chtěl za informace vedoucí k dopadení vrahů nabídnout milion eur, přičemž bankovky přinesl i na jednu ze svých tiskových konferencí.

Proti Ficovi se však tehdy zvedla velká nevole slovenské veřejnosti. Ta jej a jeho okolí spojovala s podnikatelem Mariánem Kočnerem, který byl později obviněn z objednání vraždy. Lídr Směru tehdy nakonec po několika týdnech odstoupil z postu premiéra a zdálo se, že doba jeho dominance ve slovenské politice je pryč.

ČTĚTE TAKÉ: Prezidentka Čaputová chystá důležité oznámení. Do svého mandátu dávám vše, řekla

Nyní se však zdá, že jako bájný Fénix znovu vstává z popela. Model od NMS je sice první, který Směru přisuzuje více než 20 procent hlasů, ale i ostatní průzkumy z poslední doby už řadí Ficovu stranu na první místo. To přitom donedávna po dlouhé měsíce držela strana Hlas-SD, kterou většinou tvoří lidé, kteří z Ficova Směru odešli v čele s dalším expremiérem Peterem Pellegrinim.

Popularita této strany naopak klesla až na 14,2 procenta. Další v pořadí se ve zmiňovaném průzkumu nachází strany, které ještě ani v Národní radě (slovenský jednokomorový parlament, pozn. red.) nejsou. S necelými 13 procenty by uspělo Progresivní Slovensko, tedy strana, z níž vzešla současná slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Téměř 10 procent by pak získalo krajně pravicové hnutí Republika, které tvoří hlavně bývalí členové rovněž extremistické LSNS a bývalého poslance Mariana Kotleby odsouzeného za propagaci neonacistických symbolů.

Matovičovo OLaNO na hranici volitelnosti

Těsně nad hranicí pěti procent se pak pohybují strany jako Křesťansko-demokratické hnutí či Jsme rodina. Jen lehce tuto laťku podle modelu NMS překonávají Matovičovo OLaNO, ačkoliv v posledních sněmovních volbách získalo přes 25 procent, a strana Svoboda a Solidarita, se kterou začal spolupracovat český marketingový expert Marek Prchal donedávna pracující pro bývalého předsedu české vlády Andreje Babiše.

Oproti tomu strana Demokraté, do jejíhož čela se nedávno postavil dnešní slovenský premiér v demisi Eduard Heger, by podle nynějšího průzkumu získala jen tři procenta.

Politický analytik NMS Mikuláš Hanes na průzkumu poukazuje na trend poslední doby, kdy Ficův Směr-SSD roste na úkor Pellegriniho Hlasu. „Slabší viditelnost a rozhodnost strany (Hlas-SD) v komunikaci má za následek narůstající rozdíl mez prvním a druhým místem,“ popisoval Hanes s tím, že třetí Progresivní Slovensko si mezitím utužuje své voličské jádro a postupně se blíží k Hlasu.

Fico před lety sliboval svůj odchod

Zajímavostí je, že Fico v minulosti už několikrát prohlásil, že z politiky odejde. „Ubezpečuji vás, že já v roce 2014 už v politice nebudu,“ prohlásil například před lety Fico. Kromě toho v jednom z rozhovorů v roce 2009 také prohlásil, že si nikdy nesedne do opozičních lavic. „Člověk by měl poté, co skončí jeho vládnutí a lidé mu podruhé nedají důvěru, říci ‚děkuji pěkně‘ a měl by odejít z politiky,“ prohlásil slovenský expremiér.

Ani jedním se však neřídil. Když po volbách 2010 nedal dohromady většinu a místo toho vznikla koalice pod vedením premiérky Ivety Radičové, vládní lavice skutečně vyměnil za ty opoziční. Stejně se zachoval i po porážce v roce 2020, kdy jeho Směr skončil druhý za hnutím Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igora Matoviče, který dodnes považuje Fica za jednoho ze svých největších politických soupeřů.

Kromě toho proslul celou řadou kontroverzních výroků. V roce 2010 například prohlásil, že věci jako morálka ho absolutně nezajímá. „Na morálku se mě neptejte, já s tím nic nemám. Mě to hlavně nezajímá, absolutně,“ prohlásil tehdy před kamerami Fico.

Expremiér rovněž proslul popichováním opozice a novinářů. Ty také označoval za „protislovenské prostitutky“. V nedávné době pak zaujal výroky odmítajícími podporu Ukrajiny ve válce s Ruskem. Tamního prezidenta Volodymyra Zelenského označil za „komedianta“ a kritizoval jeho slova, že Slovensko a Evropská unie mají klást důraz na lidské hodnoty. „Jaké hodnoty? Že na straně ukrajinské armády bojují fašisti, kterým naše vláda posílá zbraně?“ vykřikoval nedávno před novináři Fico s dovětkem, že Ukrajinci podle něj poslední roky na Donbasu „zabíjeli národnostní menšiny“.

Pokračovat na celý článek