„Je to hodně nekomfortní, když se chce člověk osprchovat, musí si vzít věci a jít na blok vzdálený zhruba sto metrů, na vrátnici požádat o klíče od neobsazeného pokoje a tam se může umýt. V tomhle chladném počasí nic moc, běhat s mokrou hlavou po venku,“ popsala každodenní rituál jedna ze studentek ubytovaných v budově, kde se bakterie objevila.
ČTĚTE TAKÉ: Zázrak v olomoucké nemocnici: Lékaři zachránili Vanesku, po porodu vážila jen 395 gramů
Univerzitní koleje v Liberci se skládají ze šesti ubytovacích bloků, hygienici při namátkové kontrole na začátku dubna odhalili přemnoženou legionellu na dvou z nich. Okamžitě vydali zákaz sprchování teplou vodou, který se dotkl téměř osmi set studentů.
Legionella může být původcem řady závažných chorob. „Jde onemocnění dýchacích cest, nejvážnější je pneumonie, tedy zápal plic,“ uvedla Zuzana Balašová, mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci. Ohrožení jsou zejména jedinci s oslabenou imunitou a senioři, u nich může zápal plic končit i smrtí.
Dorazily nové rozbory
Správa kolejí okamžitě po zjištění hygieniků nechala vodovodní trubky ošetřit speciální chemikálií. Teď dorazily výsledky nových rozborů, které přinesly radost jen části studentů. „Na bloku A je vše v pořádku, zákaz sprchování se ruší, na bloku D stále máme mírně nadlimitní množství. Zopakujeme proto chemické ošetření, odebereme nové vzorky a budeme čekat na výsledky z laboratoří. Ty budou nejdříve za dvanáct dnů,“ řekl CNN Prima NEWS Radek Pirkl, mluvčí univerzity.
Studenti si stěžují na to, že univerzita s nimi nedostatečně komunikovala. „Jen vylepili cedulky, které člověk v záplavě dalších upozornění snadno přehlédne. Navíc tam nebylo o legionelle ani slovo, jen to, že se nesmíme sprchovat z technických důvodů,“ zlobí se jeden ze studentů. Mluvčí univerzity ale výtky odmítá. Správa kolejí podle něj neuvažuje ani o žádné finanční kompenzaci pro dotčené studenty.
Legionella se vyskytuje ve vodovodním potrubí velmi často. K tomu, aby se přemnožila a znamenala významné zdravotní riziko, ale potřebuje specifické podmínky. „Problémem jsou takzvaná slepá ramena, kde voda delší čas stojí. Současně bakterie potřebuje příznivé teploty v rozmezí dvacet až čtyřicet pět stupňů. Proto doporučujeme, aby studená voda měla vždy méně než dvacet a teplá raději více než padesát pět stupňů,“ vysvětluje Balašová.
Nevyskytla se poprvé
Podle ní hygienici na Liberecku v poslední době zaznamenali nárůst množství případů onemocnění v souvislosti s legionellou. Varovali proto před snahou lidí šetřit na energiích tím, že by záměrně snižovali teplotu vodu. Podle mluvčího univerzity to ale není případ libereckých kolejí.
„Legionella se tu objevila už v minulosti, takže víme, že není radno si s teplotou vody zahrávat. Pirkl se domnívá, že důvodem výskytu bakterie ve vodovodu na kolejích mohou být zimní prázdniny, kdy jsou studenti i několik týdnů pryč. Může za tím být i naše výzva, aby studenti teplou vodou šetřili. Skutečně jsme zaznamenali, že spotřeba poklesla. Tím se ale snížila cirkulace vody v potrubí,“ zmiňuje mluvčí univerzity.
S legionellou se lze podle hygieniků setkat i v hotelech nebo rekreačních zařízeních, která nebývají vytížená rovnoměrně po celý rok. Bakterie legionelly se vyskytují v aerosolu v největší koncentraci při spuštění vody. Proto odborníci doporučují nechat chvíli vodu proudit mimo a nechat ji odtéct a koupelnu přitom odvětrávat nebo zapnout ventilaci.