Sobota 24. květnaSvátek má Venku je 18 °C, Oblačno

Na vyrovnání mezd mužů a žen si počkáme 46 let, upozorňuje Řehořková z PwC

Forbes Před 4 hodinami

Olga Řehořková, partnerka PwC pro oblast diverzity a inkluze, na eventu Forbes Women’s Summit přichází s velmi konkrétními a tvrdými daty o nerovnosti mezi muži a ženami v odměňování. „Rozdíl v příjmech mužů a žen v Česku aktuálně činí sedmnáct procent. Ačkoli je to o něco méně než loni, kdy to bylo 17,4 procenta, pořád jsme na chvostu v rámci zemí OECD,“ říká.

Pokud se bude tempo vyrovnávání mezd žen a mužů vyvíjet stejně jako dosud, dočkáme se podle dat z PwC rovnosti v odměňování za dlouhých 46 let. „Moje dcera má dnes patnáct. Až se rozdíly vyrovnají, bude jí jednašedesát let,“ zamýšlí se Řehořková.

Jedním z nejkritičtějších období, kdy se propast mezi příjmy mužů a žen nejvíce rozevírá, je věk mezi 40 a 44 lety. To je období, kdy se ženy často vracejí do práce po rodičovské dovolené, zatímco muži už se v kariéře posunuli dál.

info Foto Martin Svoboda
Olga Řehořková na eventovém pódiu

„Je logické, že se rozdíl právě v tomhle období zvyšuje – ženy mají za sebou několik let mimo pracovní trh a muži mezitím udělali v kariéře velký skok,“ vysvětluje Řehořková a zdůrazňuje, že jedním z hlavních problémů je nízká nabídka částečných úvazků a nedostatek flexibility.

„Rozhodně neříkám, že ženy nemají být na mateřské, ale návrat do práce by měl být jednodušší. V tom jsme v Evropě jedni z nejhorších,“ podotýká.

Rozdíly se navíc nepromítají jen do aktivního pracovního života, ale i do důchodů. Podle dat, která Řehořková na summitu sdílela, je rozdíl mezi průměrným důchodem mužů a žen v EU až třicet procent.

Na otázku, zda si za to ženy nemohou tak trochu i samy, Řehořková odpověděla kladně s tím, že i to je část problému. „Mám kolegyni, která vede tým dvaceti lidí – polovinu mužů, polovinu žen. Po roce si o navýšení platu přišlo říct sto procent mužů, ale ani jedna žena.“ Podle Řehořkové je třeba ženám pomáhat v tom, aby si o povýšení nebo vyšší plat říkaly častěji a sebevědoměji.

Co se s tím dá dělat? Jedním z řešení, která mohou přinést systémovou změnu, je podle Řehořkové nová směrnice Evropské unie, kterou se Česko chystá implementovat od června 2026. Firmy s více než 250 zaměstnanci budou povinny zveřejňovat informace o mzdách.

Některé firmy, zejména finanční instituce, to už musejí dělat teď. Později se to bude týkat i těch menších. „Snad to bude firmy motivovat se tímto problémem víc zabývat. Myslím si, že je to úkolem každé firmy,“ říká Řehořková.

Sama PwC podle ní šla příkladem už před dvěma lety, když se zapojila do certifikace platové rovnosti Equal-Salary. Výsledkem byl nezávislý audit, který potvrdil, že firma odměňuje muže i ženy stejně. „Získali jsme certifikaci jako třetí firma v Česku, na což jsem opravdu hrdá. Ale ještě důležitější pro mě bylo, že jsme díky tomu objevili oblasti, které můžeme dál zlepšovat,“ vyzdvihuje.

PwC navíc na Forbes Women´s Summit symbolicky představuje svou novou platformu PwC Women´s Club, jejímž cílem je pomáhat ženám na jejich kariérní cestě, propojovat je napříč odvětvími, vytvářet příležitosti pro individuální rozvoj, sdílení zkušeností a mentoring.

The post Na vyrovnání mezd mužů a žen si počkáme 46 let, upozorňuje Řehořková z PwC appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek