Kryptoměny znovu ukázaly, že patří mezi nejbouřlivější odvětví světových financí – a že těm, kdo správně vsadili, dokážou vydělat jmění během jediné sezony. Od schválení ETF přes technologické inovace až po politické veletoče: na každé z těchto vln se letos svezli i největší hráči kryptosvěta. Výsledkem je překvapivý obrat – žebříček dolarových miliardářů má nové vítěze, staronové tváře a pár velkých zklamání.
Hodnota bitcoinu oproti dolaru je od začátku roku dole o necelých deset procent a bylo by to nejspíš horší, kdyby samotný dolar od začátku března silně neoslaboval. Optikou indexu relativní síly dolaru na mezinárodních trzích je totiž na nejnižší hodnotě od jara 2022. Loni se ale bitcoinu a s ním i některým dalším částem kryptotrhu mimořádně dařilo.
Vše začalo schválením bitcoinových spotových ETF na začátku roku 2024. V době, kdy budoucí (a teď už současný) americký prezident vystoupil v čele bitcoinové konference, pak poprvé cena bitcoinu překonala šestimístnou hodnotu a celé to završila masivní podzimní rally po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách USA. Ta vydržela až do ledna, kdy konečně přišlo drsné vystřízlivění.
Rekordní zisky si v té době připsala i další kryptoaktiva z top desítky, například XRP, SOL či Doge. Jak se to propsalo do majetku nejbohatších lidí kryptosvěta?
Zatímco loni se do dolarového miliardářského žebříčku dostalo sedmnáct kryptomiliardářů se souhrnným majetkem 93 miliard dolarů, letos to bylo sice o jednoho méně, jejich souhrnný majetek se ale zato rozrostl na částku přesahující 164 miliard dolarů.
Začněme tím dnes úplně nejbohatším, kterým je 48letý kryptomagnát, zakladatel a bývalý ředitel největší kryptoměnové burzy světa Binance, Čchang-pcheng „CZ“ Čao. Svůj majetek oproti loňskému miliardářskému žebříčku prakticky zdvojnásobil.

Již v roce 2024, kdy si meziročně polepšil o více než deset miliard, byl Čchang-pchengův majetek mimořádný a činil 33 miliard dolarů. Letos se tento Číňan s emirátským občanstvím propracoval k necelým 63 miliardám dolarů. Rekordní nárůst bohatství navíc miliardáře katapultoval z již tak úctyhodné pozice padesátého nejbohatšího člověka na světě rovnou do první top 25, konkrétně na dvacáté čtvrté místo.
Druhý muž loňského žebříčku kryptomiliardářů Brian Armstrong, zakladatel a ředitel americké veřejně obchodované kryptoburzy Coinbase, si oproti loňským 11,2 miliardy dolarů naopak o dvě miliardy pohoršil a skončil nakonec s majetkem 9,2 miliardy dolarů. V celkovém miliardářském žebříčku se tak dostal na 311. místo.

Loňská trojka, tajemný šedesátiletý Ital Giancarlo Devasini, finanční ředitel a hlavní akcionář ve společnosti stojící za největším dolarovým stablecoinem na světě, tedy společností Tether, naopak pokračoval v akumulaci svého bohatství a z loňských 9,2 miliardy si polepšil rovnou na 22,4 miliardy dolarů.

Devasini, který se loni v miliardářském žebříčku objevil poprvé, dokonce přeskočil Armstronga a v celkovém žebříčku nejbohatších mužů a žen planety se dokonce ocitl na devadesátém místě.
Devasini nebyl jediný zaměstnanec Tetheru, ze kterého tato společnost, která je obrazně i doslova tiskárnou na peníze, vytvořila miliardáře. Loňská pětka, Paolo Ardoino, ředitel společnosti a jinak další loňský nováček v žebříčku miliardářů (rozhovor s ním jsme přinesli zde), si s majetkem meziročně polepšil z 3,9 miliardy dolarů téměř na deset (9,5 miliardy dolarů).
Jean-Louis van der Velde, loňské šesté místo a třetí kryptomiliardář z Tetheru, si letos polepšil o 5,6 miliardy a skončil s 9,5 miliardy dolarů. V celkovém miliardářském žebříčku je spolu s Ardoinem na 293. místě.
Poslední ze čtveřice spolumajitelů Tetheru, loňské šestnácté místo v kryptožebříčku Stuart Hoegner si polepšil ze 2,5 miliardy na 6,2 miliardy dolarů. Samotný Tether loni skončil s rekordním čistým ziskem třináct miliard dolarů. Na společnost, která má oficiálně zhruba 100 zaměstnanců, rozhodně slušný výsledek.
Loňským čtvrtým místem mezi kryptomiliardáři byl šílený bitcoinový maximalista Michael Saylor, spoluzakladatel softwarové společnosti Strategy, která dnes funguje hlavně jako populární bitcoinové proxy akcie.

Saylorovi se navzdory jeho velmi riskantním spekulativním hrám dařilo rozmnožovat majetek také letos. Zatímco loni slavil po předchozím vypadnutí v roce 2022 návrat do žebříčku se jměním 4,4 miliardy, do letošního žebříčku jej stačil zvětšit na 7,4 miliardy dolarů. Společnost Strategy v době psaní článku držela 528 185 bitcoinů v souhrnné hodnotě okolo 45 miliard dolarů.
Chris Larsen, spoluzakladatel společnosti Ripple a loňské sedmé místo v žebříčku kryptomiliardářů, si z loňských 3,2 miliardy polepšil na 8,2 miliardy dolarů. Loňské osmé místo, spoluzakladatel burzy Coinbase Fred Ehrsam, si z loňských 3,1 miliardy pro změnu pohoršil, a to na 2,7 miliardy dolarů.
Loňská devítka Matthew Rozsak, který je předsedou představenstva firmy Bloq a dlouhodobým kryptoměnovým investorem, letos z miliardářského žebříčku úplně vypadl. Loni disponoval majetkem v hodnotě 3,1 miliardy dolarů. Loňské desáté místo, na kterém se umístil další ze spoluzakladatelů společnosti Ripple Jed McCaleb, svůj majetek za rok ani nezvětšil, ani nezmenšil a zůstává v žebříčku se 2,9 miliardy dolarů.
Zbytek projedeme jen stručně, bratři Cameron a Tyler Winklevossovi, ranní bitcoinoví investoři, kteří dnes stojí za kryptoburzou Gemini, si polepšili z 2,7 miliardy na 3,2 miliardy dolarů, Mike Novogratz, ředitel a hlavní podílník v kryptospolečnosti Galaxy Digital, si z loňských 2,5 miliardy polepšil na 3,2 miliardy dolarů.
Venture kapitalista Tim Draper si meziročně polepšil ze dvou na 2,6 miliardy a Nikil Viswanathan, spoluzakladatel blockchainové platformy Alchemy, zůstal v žebříčku se stejným majetkem jako loni, tedy 1,5 miliardy, stejně tak jako jeho byznysový partner Joe Lau.
Nováčkem v žebříčku, a to s poměrně velkolepým antré, je zakladatel blockchainu Tron a současný majitel burzy Poloniex, Justin Sun. Sunův matek letos dělal úctyhodných 8,5 miliardy dolarů.
The post Nejbohatší z nich své jmění zdvojnásobil. Jak se loni dařilo kryptomiliardářům? appeared first on Forbes.