Úterý 22. červenceSvátek má Venku je 15 °C, Jasno

Nemovitost v Itálii za euro? Jak si pořídit prázdninový dům a nenaletět

Forbes Před 7 hodinami

Vrátili jste se z dovolené a na chvilku se zasnili při představě, že by nebylo špatné si někde u moře pořídit nějaké bydlení? Přečtěte si naše tipy, jak postupovat, pokud se rozhodnete takové dobrodružství podniknout.

Většina z vás určitě zaregistrovala pravidelné články o italské nebo francouzské vesnici, kde se rozhodli prodávat nemovitosti za euro. Jak jinak, nedá se jim uniknout. Podobné prodeje se opravdu dějí, hlavně v oblastech, které se dlouhodobě vylidňují a radnice tamních městeček se rozhodne marketingem trochu nakopnout místní realitní trh, mají nicméně řadu „ale“. 

Pokud vás láká zainvestovat do nemovitosti v zahraničí, možná byste měli život jinde alespoň trochu předem otestovat. A pokud se pro nemovitost jinde i potom rozhodnete, jde to i lépe, snáz a dost možná i levněji než s nemovitosti „za euro“.

Na jihu je levně, ale…

Především; doba se změnila. Zatímco Česko v cenách nemovitostí láme rekordy, v jižní Evropě, Itálii, ve Španělsku, v Portugalsku a Řecku můžete najít vysněný letní byt za cenu české garáže, za osmdesát tisíc euro se dá koupit například slušný dům v Toskánsku.

Pokud se nebojíte rekonstrukce, dům v Itálii nebo ve Španělsku, který ji bude vyžadovat, seženete často i za polovinu. Zvlášť pokud jde o nemovitost, která už nějakou dobu na trhu „leží“, v takovém případě není vůbec od věci o ceně s majitelem trochu smlouvat.

K opravdu zajímavým nemovitostem se ale nedostanete přes české či anglické vyhledávání na Googlu. Ten vám prvořadě ukáže výsledky mezinárodních realitek a agentur, které si tam platí reklamu, prodávají prémiové vily s bazény nebo nové bytovky, obvykle v turistických resortech.

Vyhovuje-li vám podobný segment čili nevadí-li vám koupit dům v oblasti, kde budete obklopeni dalšími turisty nebo seniory ze západní Evropy, a máte-li dostatečný budget, směle do toho.

Pokud jste ale větší dobrodruzi a přáli byste si něco autentičtějšího, třeba historický dům nebo byt v centru italského města v blízkosti moře na Apulii nebo rybářskou chatu u jezera ve Švédsku, budete muset zapátrat jinde. 

Což je ideální příležitost, jak se vrátit k marketingové hře s názvem „Nemovitost za euro“. Tyhle výzvy nejsou hoax, ale mají řadu háčků.

Zaprvé, často je pořádají vylidňující se vesnice nebo města relativně vzdálené od moře nebo od civilizace. Otázka zní: Chcete se opravdu usadit v místě, které na vás bude působit jako město duchů? Oblast si stačí projet na Google Maps a podívat se na to, jak vypadá. Tedy třeba jak daleko jste v daném místě od letiště, většího města, nemocnice, obchodů a od další „civilizační“ infrastruktury.

Radnice těchto měst si taky klade řadu podmínek: kompletní rekonstrukcí objektu, který je často v katastrofálním stavu, to jen začíná. Někdy si radnice vymiňují také to, aby se do oblasti nový majitel přestěhoval nastálo.

A to je pro většinu potenciálních kupců, kteří o nemovitosti uvažují spíš jako o „prázdninové chatě“, už o něco větší problém. Pokud si nakonec sečtete cenu rekonstrukce a zvážíte všechny podmínky, vyjde vám, že cenově výhodnější je si samostatně najít lokalitu, kterou máte opravdu rádi (třeba místo, kam dlouhodobě jezdíte na dovolenou a už to tam dobře znáte) a podívat se kolem. 

Nepodceňte průzkum

Největším „jižanským“ serverem nabízejícím nemovitosti je Idealista.com. Stránka, která má španělskou, portugalskou a italskou verzi, nabízí stovky tisíc domů a bytů a najdete tam poklady za pár korun.

Od plážových apartmánů v jižní Itálii a ve Španělsku po horské chaty v hornatém, krásném severním Španělsku, vily a historické domy v Toskánsku, podél jezera Como, na Apulii, na Sicílii nebo v Kampánii.

Toskánsko
info Foto Engjell Gjepali / Unsplash
Toskánsko

A ačkoli vám ceny možná na první dobrou trochu vyrazí dech (ano, s trochou hledání se opravdu dá pořídit historický dům v Itálii za čtyřicet tisíc eur), berte v potaz, že jde často o nemovitosti, které budou vyžadovat rekonstrukci a že byste měli zvážit nejen její cenu, ale také to, jestli chcete opravdu investovat čas i peníze do jedné lokality.

Protože i za cenu velmi levného domku někde v Itálii si můžete, bez závazků a stresu, užít ještě celou řadu dovolených všude po světě. Je-li dané místo ale srdcovka, udělejte si alespoň důkladný průzkum.

Zaprvé, je důležité si předem zjistit, jak vysoké jsou v daném místě daně z nemovitosti a poplatky, a ty jsou v těchto zemích daleko vyšší než v Česku! Ideální je také vydat se do místa na dovolenou. Pronajměte auto, projeďte si celou oblast kolem, promluvte si s lidmi v místní kavárně.

Vaším dobrým kamarádem může být i YouTube, kde celá řada lidí, kteří se rozhodli koupit nemovitost v podobné lokalitě, sdílí svoje zkušenosti, například s rekonstrukcí nebo místní byrokracií. 

Tourists go home

Vyzkoušet si život mimo Česko se nedávno rozhodl i Šimon Brabec, zakladatel značky Braasi, který s partnerkou a třemi dětmi začal před pár lety vážně zvažovat žít na nějakou dobu mimo Česko a před rokem se společně přesunuli na Tenerife.

„Vždycky jsme hodně cestovali, i když byly děti malé. Žít v zahraničí jsme zvažovali i kvůli nim, protože je to tak trochu investice do jejich budoucnosti. Hodně se nám líbilo na Srí Lance a přemýšleli jsme, možná trochu bláhově, i nad Japonskem, protože tam máme hodně distributorů našich batohů,“ vypráví.

„Nedávno nás ale přemluvili kamarádi, ať s nimi jedeme na Kanárské ostrovy, které jsme měli zaškatulkované jako nudnou, důchodovou destinaci. Tenerife nás na první dobrou ale mile překvapilo, líbila se nám příroda, která je na hodně místech docela nedotčená člověkem, i to, že je tam na rozdíl od Španělska trochu chladnější klima,“ dodává.

A tak se před rokem sbalili a odjeli na tento ostrov. Předcházel tomu průzkum místních škol, který byl nakonec určující pro definitivní výběr lokality. „Před rokem jsme se plánovaně sbalili a odjeli tam. Předtím jsme se tam vypravili na pár měsíců okouknout místní školy a lokalitu jsme vybírali podle nich.“

Tenerife
info Foto Maria Lupan / Unsplash

Po roce života v městě La Orotava reflektuje celou řadu věcí bez růžových brýlí, které můžete mít, okouzlí-li vás nějaká destinace během dovolené.

„Původní plán byl usadit se tu a hledat na Tenerife nemovitost, kterou bychom koupili. Tenhle ostrov je ale specifický a ceny se za poslední rok nebo dva výrazně zvýšily. Navíc, a toho jsme si jako turisti tolik nevšímali, dopravní infrastruktura není moc dobrá, strávíte spoustu času na silnici v zácpách. Po čase nám začalo trochu vadit, že musíme všude jezdit autem, protože Kanáry nemají kvalitní hromadnou dopravu, na kterou jsme zvyklí.“

A zmiňuje další specifika: „Španělé za poslední roky začali aktivně útočit na turisty. Zažili jsme tu propíchané pneumatiky od auta a nápis na předním skle ‚Tourists go home‘. Existuje tady i fenomén ‚ocuppados‘. V podstatě se k vám kdykoli může někdo nelegálně nastěhovat, pokud si všimne, že je byt nebo dům občas prázdný. Je to tak tu tak běžné, že s tím úřady nic moc nedělají,“ vyjmenovává Brabec některé problémy.

Na druhou stranu si ale nemohou vynachválit, co jejich zatím roční pobyt udělal pro děti: „Dvě starší chodí do španělské školy s minimem expatů a po roce obě mluví plynně španělsky. Náš nejmladší zase navštěvuje školku s anglickou učitelkou a ve třech letech teď mluví, tedy zatím spíš žvatlá, anglicky stejně dobře jako česky.“

Na Tenerife se po létu v Česku budou vracet, začali se ale rozhlížet také po bydlení ve Španělsku: „Náš plán byl žít mimo Česko alespoň pět let. Na Tenerife určitě ještě chvilku zůstaneme, ale zvažujeme i možnost přesunout se potom do Sevilly,  Valencie nebo do severního Španělska, které je hornatější a v létě tam nepanují taková vedra,“ uzavírá.

Dobrá investice?

Koupíte-li nemovitost třeba v Toskánsku, v jižní Itálii nebo ve Španělsku, šance, že ji v budoucnu výhodně prodáte, není stejná jako v Česku. Pokud jsou v nějaké oblasti podobných nemovitostí stovky, ne-li tisíce, platí zákon vyšší nabídky nad poptávkou.

Výjimky samozřejmě existují, jedná se obvykle o nemovitosti v městech. Dům můžete samozřejmě ale hezky zrekonstruovat, a pokud bude v dobré oblasti, například blízko moře, vydělat jeho pronajímáním, pokud tam zrovna nebudete.

Nemovitost můžete také pořídit společně třeba s širší rodinou a sdílet ji společně nebo separátně, jak bude mít kdo z vás možnost či naplánovanou dovolenou, tím snížíte náklady s domem a jeho údržbou. Případně rozhodit sítě mezi přáteli a nemovitost pronajímat za nějaký poplatek jen v okruhu lidí, které osobně znáte.

V každém případě je zdravější uvažovat o zahraniční nemovitosti jako o investici do vás nebo vaší rodiny.


Kde hledat?

Idealista

Největší nemovitostní server nabízí bydlení ve Španělsku a na španělských ostrovech (idealista.com), v Itálii (idealista.it) a v Portugalsku (idealista.pt). Nabídka je bohatá, ale věnujte pozornost detailům v inzerci. Ve Španělsku se například často prodávají levně nemovitosti s dovětkem „bare ownership“.

Ty znamenají, že s nemovitostí kupujete závazek dožití stávajícího nájemníka. Typické jsou i prodeje nemovitostí, které jsou nelegálně okupované. V případě, že koupíte takovou nemovitost, vám španělská vláda se squatery nijak nepomůže. Tyto problémy jsou typické pro Španělsko, Itálie a Portugalsko je obvykle nemá.

Spitogatos.gr

Na největším řeckém realitním serveru jsou shromážděné nabídky nemovitostí z Řecka a všech jeho ostrovů. Opravdu výhodně se dají koupit nemovitosti například na Korfu, na Krétě nebo na Peloponéském poloostrově, který má tu výhodu, že je relativně nedaleko Athén a dalších větších měst. Naopak poměrně předražené budou domy na „it“ ostrovech, jako je Mykonos nebo Santorini. 

LeBonCoin.fr

Realitní server, který je největší ve Francii, dáváte-li před Itálií nebo Řeckem přednost francouzskému pobřeží. Nemovitosti v jižní Francii je možné najít za poměrně výhodné ceny. I tady je ale potřeba číst detailně inzerát, často se tu inzerují nemovitosti se závazkem nájemníka „na dožití“.

Vzhledem k rostoucímu násilí v některých francouzských regionech bych vám doporučil si danou lokalitu nejprve trochu prověřit a podívat se na statistiky kriminality v dané oblasti (například Marseille spolu s Katánií, Neapolí a britským Coventry platí dlouhodobě za města s nejvyšší kriminalitou v Evropě).

Hemnet.se

Prázdninové bydlení neznamená automaticky jen jih Evropy. Vezmete-li v potaz neustále se zvyšující teploty, Skandinávie s obrovským množstvím jezer a k nim neodlučně patřících letních chat může být skvělou alternativou, zvlášť pokud jste třeba fanoušky rybolovu. Hemnet je komunitní server, který obsahuje řadu švédských chat a chalup. Jejich cena vás možná příjemně překvapí.

Finn.no

Norská obdoba Hemnetu, pokud dáváte přednost výšlapům v přírodě na severu před plážemi v jižní Evropě. I norský server obsahuje tisíce prázdninových chat. Ceny jsou tady sice trochu vyšší než ve Švédsku, ale věřte mi, pořád ještě ani omylem nedosahují těch českých. 

The post Nemovitost v Itálii za euro? Jak si pořídit prázdninový dům a nenaletět appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek