Co mají společného spirituální investor Václav Dejčmar, absintový lihovarník Martin Žufánek a bývalý šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek? Všichni tři vědí, že dlouhověkost nedává smysl, pokud život sám smysl postrádá. A právě o tom a nepřeberném množství dalších věcí spolu mluvili v úvodním díle nové desetidílné podcastové série Forbesu zaměřené na longevity.
„Nenapadá mě žádný produkt lidského snažení, který se dá konzumovat dvě stě let starý. Tohleto dokáže pouze alkohol,“ říká Martin Žufánek, když před posluchače staví lahev absintu z roku 1835. Alkohol podle něj nejen zlepšuje náladu, ale dokáže i socializovat a spojovat lidi. Zároveň je ideálním otvírákem k debatě o životě a jeho délce, čímž se autoři postarali o unikátní pokřtění desetidílného seriálu o longevity.
Přestože začátek pánové skvěle odšpuntovali a dodali mu příjemnou atmosféru, řeč se velmi rychle stočí k pravému jádru celé longevity – stravě a jejím doplňkům, genům, komunitě či smrti.
Přestože se Češi dožívají ve srovnání s průměrem Evropské unie krásného věku, co se týče věku, který je prožitý ve zdraví, se dostáváme do horšího podprůměru. Zatímco Češi žijí ve zdraví pětašedesát let, Švédové až o dvanáct let déle.
A to je smyslem celé longevity. Longevity totiž není o věčném životě, ale o co nejdelším a smysluplném životě prožitém ve zdraví. Což je něco, v čem Česko oproti světu pokulhává.
„Věřím, že každý by měl absolvovat předmět s názvem návod na použití sebe sama,“ říká Žufánek a kritizuje, že ve škole se místo práce s tělem a myslí učí o Zlaté bule sicilské.
„Pokud existuje něco, co doopravdy funguje, je to takzvaná svatá trojice + 1: spánek, jídlo, pohyb a psychika, o které se málokdy mluví,“ říká investor Dejčmar.
Kdo chce žít kvalitně, měl by se hýbat (klidně jen chodit, ale pravidelně), dobře jíst (ideálně bez průmyslově zpracovaných potravin) a spát. Žufánek i Dejčmar v podcastu sdílejí svoje zkušenosti s intermittent fastingem i doplňky stravy, jako je vitamin D, omega-3 nebo kreatin, přičemž ten poslední podle nich není jen pro sportovce, ale zlepšuje fungování mozku a kognitivní funkce.
„Paradoxně čím jsme starší, tím víc jsme ve stresu. Přitom by to mělo být obráceně,“ říká Dejčmar.
Má smysl dožít se devadesáti, když už ve čtyřiceti nevíme, proč ráno vstáváme? Může být technologie naším spojencem, když se z jejího sledování stává posedlost? Jak chceme žít dlouho, když se ani nedokážeme sejít u jednoho stolu? I o tom s Petrem Šimůnkem mluví Václav Dejčmar a Martin Žufánek v úvodním díle podcastu Nesmrtelný.
The post Nesmrtelný: Dejčmar a Žufánek o longevity a smyslu života. A taky trochu o absintu appeared first on Forbes.