Bouře Babet předvedla ničivou sílu už ve středu v Irsku, kde napáchala značné školy. Tamní armáda musela dokonce přistoupit k evakuaci obyvatel města Midleton, kde za 24 hodin napršel měsíční úhrn srážek, informoval deník The Guardian.
ČTĚTE TAKÉ: Jaká bude zima? Rozhodne souboj klimatických velikánů, meteorologové jsou bezradní
ve čtvrtek se bouře přihnala i do Velké Británie, zejména do východního Skotska, a přinesla vítr o síle 110 km/h. Web Sky News napsal, že z pobřeží lidé viděli až šestimetrové vlny a meteorologové varovali před výlevem některých řek. Rada hrabství Angus nechala z toho důvodu preventivně evakuovat přes 400 domácností. Obec Brechin, které pod hrabství spadá, zůstává kompletně zatopené. Jako nouzová ubytovací střediska slouží sportovní střediska v okolních městech, informovala BBC.
Několika tisícům skotských domácností byly také dočasně přerušeny dodávky elektřiny. Školy v hrabství Angus zůstanou uzavřené, zrušeny byly také pohřby. Varování před povodněmi platí i v sousedních hrabstvích Aberdeenshire, Dundee a Perth. V prvním jmenovaném si bouře vyžádala první obět. Semdapadesátiletou ženu měl silný vítr strhnout do řeky, její tělo policisté vypátrali v řece až po několika hodinách, uvedl zpravodajský server BBC News.
Výstraha před silným větrem platí až do sobotního dopoledne také v Dánsku, Během pátečního večera by podle meteorologů mohlo spadnout až 30 milimetrů srážek, a to zejména v oblastech, kde jsou již zvýšené hladiny řek. Kodaňské letiště proto zrušilo asi 70 ze 750 letů, většinou zajišťovaných menšími stroji. Kvůli vysoké hladině byly zrušeny odjezdy trajektů z města Faaborg a na dvou trasách mezi jižním Dánskem a severním Německem. Večer bude od 19 hodin kvůli větru uzavřen most přes Öresund z Kodaně do švédského Malmö, píše TV2. Podle zpravodajství AP se Dánové připravují na nejhorší záplavy za posledních 110 let.
Vlny Baltského moře v pátek ohrožovaly i pobřeží a přístaviště v severním Německu. Zaplaveny byly i některé ulice. Kromě toho na některých místech spadly těžké větve na automobily či koleje. Vrcholu má vzedmuté moře podle německých úřadů v Kielském a Lübeckém zálivu dosáhnout odpoledne. Ve Flensburgu u hranic s Dánskem by mohla být večer nejmohutnější přílivová vlna za posledních 100 let. Stav vodní hladiny by tam mohl dosáhnout úrovně až dva metry nad průměrnou přílivovou úrovní.
Silný vítr postihne i střed Evropy, například v rakouském Tyrolsku by měl dosahovat rychlosti až 100 km/h, na horách se očekávají nárazy podobné hurikánu o rychlosti více než 120 km/h, uvedl web Wetter. Výstrahu před silným větrem vydal i Český hydrometeorologický ústav. Upozorňuje zejména na riziko popadaných větví na silnicích, které mohou zkomplikovat dopravu a varuje před horskými túrami do hřebenů hor.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: V Česku udeří bouřlivý vítr. Hrozí škody na budovách i komplikace v dopravě