„U příležitosti Dne nezávislosti Ukrajiny jsme zahájili ‚maraton děkování‘ našim partnerům a přátelům, kteří naší zemi pomohli. Lidé na Ukrajině budou vždy vděční za tento akt podpory,“ uvedlo ukrajinské ministerstvo obrany ve čtvrtek ráno na sociální síti X (dříve Twitter).
Poté skutečně následoval „děkovný maraton“. Ukrajinci postupně každému ze svých spojenců věnovali speciální video o délce kolem jedné minuty. Ve vzkazech kyjevské vedení připomínalo konkrétní pomoc či propojenost s daným národem.
A jak vypadalo poděkování České republice? Video, které provázela píseň Karla Kryla s názvem Morituri te salutant, začalo zmíněním známého citátu exprezidenta Václava Havla: „Každé lidské utrpení se týká každé lidské bytosti.“ Poté Ukrajinci upozornili, že i Češi mají zkušenosti s ruskou okupací.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Momenty války: Putin jako Santa Claus a vyrušený okupant při vykonávání potřeby
„Máme společnou historii – s odporem proti ruskému útlaku. Není překvapením, že Česko bylo v posledních měsících jedním z nejvytrvalejších spojenců Ukrajiny,“ sdělil tamní resort obrany. Konkrétně pochválil české dodávky v podobě útočných vrtulníků, dělostřeleckých systémů, tanků i dalších kusů těžké techniky. „Ukrajina nikdy nezapomene. Děkujeme, Česko,“ stojí v závěru vzkazu.
Ukrajina se již rok a půl brání ničivé ruské invazi, která vypukla 24. února 2022. Česká republika se stala od počátku konfliktu společně s Polskem, pobaltskými zeměmi, Velkou Británií a USA nejhlasitějším podporovatelem Ukrajiny, pokud jde o dodávky zbraní či prosazování protiruských sankcí.
Česko bylo například v dubnu 2022 vůbec prvním státem, který Ukrajině zaslal tanky a další obrněná vozidla. Už v březnu 2022 český premiér Petr Fiala (ODS) navštívil Kyjev, a to společně s polským předsedou vlády Mateuszem Morawieckim, kterého doplnil i šéf vládní strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński, a se svým tehdejším slovinským protějškem Janezem Janšou.
Cesta vlakem zmíněného politického kvarteta byla naprosto bezprecedentní. Hlavní ukrajinské město bylo totiž v té době obléháno ruskou armádou a prakticky denně na něj létaly rakety. Ostatní státníci Fialu a spol. začali následovat až poté, co Ukrajina zvítězila v bitvě o Kyjev.