Úterý 06. květnaSvátek má Venku je 8 °C, Oblačno

Nosíme si rakovinu ve střevech od dětství? Vědci přišli se znepokojivým vysvětlením

CNN Prima News Před 3 hodinami

Doby, kdy rakovina postihovala převážně staré lidi, jsou minulostí. Zatímco díky preventivním screeningům výskyt onemocnění u starších lidí klesá, u mladší populace je opačný trend. Podle American Cancer Society se počet případů rakoviny tlustého střeva u mladých lidí za posledních 20 let zdvojnásobil.

ČTĚTE TAKÉ: Jste unaveni i po celonočním spánku? Čtyři varovné signály značící, že je čas vyhledat pomoc

Nová studie, publikovaná v časopise Nature, naznačuje, že by jedním z klíčových faktorů mohl být kolibaktin. Toxin, produkovaný některými kmeny E. coli, totiž dokáže poškodit DNA ve střevních buňkách, a zanechat tak po sobě specifické mutace, které zvyšují riziko rakoviny.

Autoři, vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu, analyzovali vzorky tkání od téměř tisíce pacientů s kolorektálním karcinomem ze čtyř kontinentů a zjistili, že většina z nich měla rakovinu s mutacemi, které signalizovaly dřívější setkání právě s kolibaktinem. Ve srovnání se staršími pacienty byla pravděpodobnost výskytu těchto mutací u mladých lidí až pětkrát vyšší.

Mutace zřejmě vzniká už v dětství

Z výsledků výzkumu tak vyplývá, že k rozvoji tohoto toxinu dochází nejspíše už v raném věku. „Odhadujeme, že k tomu dochází během prvních 10 let života,“ uvedl hlavní autor studie Ludmil Alexandrov. „Pokud někdo získá některou z těchto mutací do 10 let, může být o desítky let napřed, pokud jde o vznik kolorektálního karcinomu, a onemocnět jím ve věku 40 let namísto 60 let,“ vysvětlil.

Vědci nyní zkoumají, co všechno může ovlivnit přítomnost těchto nebezpečných bakterií ve střevě – roli podle nich může hrát například způsob porodu, kojení, užívání antibiotik, ale také strava, například zda děti nebyly krmeny ultrazpracovanými potravinami, uvedlo zpravodajství NPR.

„O všech těchto faktorech je známo, že významně ovlivňují mikrobiom, a existují určité důkazy, že mohou mít vliv na bakterie produkující kolibaktiny, ale je třeba je opravdu pečlivě prozkoumat,“ zdůraznil Alexandrov.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zázrak pro neslyšící Laurinku. Díky operaci poprvé uslyšela zvuky, reakce byla okamžitá

Pokračovat na celý článek