V Ománu v sobotu odpoledne skončily třetí nepřímé rozhovory mezi zástupci Íránu a Spojených států, jejichž cílem je uzavřít novou jadernou dohodu. Washington chce zabránit tomu, aby Írán získal atomové zbraně, výměnou za to je ochoten zrušit protiíránské sankce. Další kolo schůzek by se mělo konat příští sobotu a mohli by se jich zúčastnit odborníci z Mezinárodní agentury pro atomovou energii.
Schůzky se v metropoli Maskatu zúčastnili zvláštní zmocněnec americké vlády pro Blízký východ Steve Witkoff a íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Prostřednictvím ománských mediátorů jednali přibližně šest hodin.
Ománský ministr zahraničí Badr Busajdí řekl, že se hovořilo o „základních principech, cílech a technických otázkách“ a že rozhovory budou pokračovat předběžně příští sobotu. Arakčí dodal, že o místě konání rozhodne Omán s tím, že by se příští týden mohli k nepřímým jednáním připojit rovněž experti z Mezinárodní agentury pro atomovou energii, uvedla agentura Reuters.
Před setkáním Witkoffa s Arakčím se konaly nepřímé rozhovory na úrovni expertních týmů, které měly navrhnout rámec potenciální jaderné dohody. Tyto diskuse byly podle nejmenovaného íránského představitele „obtížné, komplikované a vážné“, píše Reuters.
„Jednání dospěla do fáze podrobností a vzájemných požadavků. Delegace se nyní vracejí do svých hlavních měst ke konzultacím,“ uvedla ománská státní televize.
Americký prezident Donald Trump opakovaně hrozí Íránu použitím vojenské síly, pokud se nepodaří rychle dosáhnout nové dohody. Od té předešlé z roku 2015 přitom sám v roce 2018 za svého prvního prezidentského mandátu odstoupil.
Írán následně přestal dohodu dodržovat a začal obohacovat uran na úroveň, která ho přibližuje k možné výrobě jaderné zbraně. Teherán přesto dlouhodobě tvrdí, že jeho jaderný program slouží pouze k mírovým účelům.
Spojené státy požadují, aby islámská republika na základě dohody zcela zastavila obohacování uranu a přestala tuto surovinu dovážet. Teherán naopak uvedl, že je ochoten jednat o určitém omezení svých jaderných zbraní, ale že ukončení programu obohacování uranu nebo odevzdání těchto zásob patří mezi „červené linie, které nemohou být při jednáních ohroženy“.
Předchozí kolo rozhovorů o íránském jaderném programu se uskutečnilo minulou sobotu v Římě. Arakčí pak jednání označil za konstruktivní a užitečná a řekl, že budou sestaveny expertní týmy, které začnou připravovat rámec možné jaderné dohody. První jednání mezi oběma delegacemi se konalo před dvěma týdny rovněž v Maskatu.
The post O krok blíže dohodě. USA v Ománu jednaly o íránském jaderném programu appeared first on Forbes.