Zákon o podpoře bydlení, který dnes schválila Sněmovna, přispěje podle odborníků z iniciativy Za bydlení k řešení bytové nouze v Česku. Věřili ale v jeho progresivnější podobu, než v jaké ho poslanci poslali ke schválení do Senátu. Návrh vypracovalo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) za minulého ministra Ivana Bartoše (Piráti). Po odchodu Pirátů z vlády se ale podoba návrhu proměnila. Bartoš současnou podobu přijatého zákona označil za nedostatečnou.
„Nyní považujeme za klíčové, aby návrh zákona stihl projít zbývající částí schvalovacího procesu do konce stávajícího volebního období. Zákon je totiž nezbytným předpokladem jak pro systémové ukotvení fungujících nástrojů předcházení vyloučení ze standardního bydlení, tak potírání obchodu s chudobou,“ řekl Mikoláš Opletal z iniciativy Za bydlení.
Zákon o podpoře bydlení by měl pomoci hlavně lidem ohrožených bytovou nouzí. Počítá například se zřízením sítě kontaktních míst, která budou poskytovat poradenství směřující k prevenci ztráty bydlení. Vzniknout má také dobrovolný systém garancí pro soukromé majitele bytů, takzvané bydlení s ručením, a finančních příspěvků pro obce, které pronajmou své byty lidem v bytové nouzi.
Návrh čelil kritice opozičních hnutí ANO a SPD, která tvrdí, že vznikne náročný, drahý a složitý systém, ale víc bytů na trh nepřinese.
Přijetí zákona považuje za správné například náměstkyně olomouckého primátora Kateřina Dobrozemská (ProOlomouc a Piráti).
Potřebujeme motivovat soukromníky, aby byty pronajímali
„Z pohledu obce, která usiluje o koncepční řešení a především prevenci propadu domácností do bytové nouze, vítáme výsledek dnešního hlasování Poslanecké sněmovny. V Česku dlouhodobě chybí systém podpory bydlení, který by propojoval lokální úroveň s tou národní a který by zároveň obcím umožnil vybudovat systém podpory v bydlení ‚na míru‘. Potřebujeme totiž motivovat soukromé pronajímatele, aby nevyužívané byty pronajímali,“ uvedla.
Vládní návrh původně počítal s tím, že kontaktní místa bydlení vzniknou u obcí s rozšířenou působností, kterých je v tuzemsku podle dostupných informací 205. Vláda předpokládala, že kvůli tomu vznikne 352 nových pracovních úvazků a finanční náklady budou představovat 348 milionů korun.
Sněmovní výbor pro veřejnou správu ale snížil předpokládaný počet kontaktních míst na 115, která zákon stanoví. Vznikat budou hlavně tam, kde je vyšší počet osob ohrožených ztrátou bydlení a kde jsou pracoviště úřadu práce. Obce se budou moci rozhodnout, zda si dobrovolně kontaktní místo zřídí.
Reakce s páskou přes oko
Bartoš na sociální síti X naopak ke schválené podobě zákona uvedl, že ho vládní koalice „úplně vykostila“ a Sněmovnou prošla pouze jeho „ohlodaná kostra“.
„Vládu ani nezajímá, že zákon ušetří státu podle odborníků v budoucnu až čtyři miliardy. Opět se ukazuje, že práce ministra Stanjury (ODS) s rozpočtem je krátkozraká. A budoucnost lidí je mu ukradená. Zase styl ‚po nás potopa‘. S tím se za Piráty fakt neztotožňujeme,“ napsal na sociální síti.
Podle motoristů je zákon neefektivní a centralistický
„Místo řešení skutečných příčin bytové krize přináší pouze další byrokratickou zátěž. Kontaktní centra, která mají pomáhat lidem v bytové nouzi, budou ve skutečnosti rozdělovat neexistující byty. Tento systém povede k chaosu, nepřipravenosti a zneužívání, aniž by přinesl reálné řešení pro potřebné,“ míní motoristé.

Zákon má také na základě přijatého pozměňovacího návrhu Jiřího Havránka (ODS) pomáhat domácnostem s příjmy do 1,43násobku životního minima. Iniciativa Za bydlení tento krok dříve označila za jednu z věcí, která funkčnost zákona ohrožuje, jelikož je příliš přísný.
Současný ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) ale v tiskové zprávě uvedl, že se s předsedy stran vládní koalice domluvil na navýšení koeficientu životního minima na 1,6. Přijatý zákon toto vládní rozhodnutí umožňuje.
The post Odborníci kvitují schválení nové podoby zákona o podpoře bydlení. Bartoš ji však označuje za nedostatečnou appeared first on Forbes.