V příštím roce by měla navrhovaná opatření zlepšit saldo státního rozpočtu o 97,7 miliardy korun. Dohromady za příští a přespříští rok má jít až o 150,7 miliardy korun. Předpokládá se, že vládní návrh dozná ve Sněmovně některých změn – jak se na nich dohodne koalice. Se svými návrhy chtějí přijít rovněž podnikatelé a odbory, stejně jako sněmovní opozice.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dramatičtí poslanci. Kupují spacáky a loučí se s rodinami, jsou to slovní hýřilové, uvedl expert
Již úterní druhé čtení ke snížení valorizace penzí a zpřísnění pravidel důchodů však naznačilo, že ani ve středu nebude čekat vládní koalici jednoduchá debata. Schválení programu mimořádné schůze trvalo skoro čtyři hodiny, dalších osm pak sama rozprava zákonodárců, během níž došlo i na dlouhé projevy či osobní útoky. Nakonec hlasování posunulo novelu k důchodům do třetího čtení, které proběhne nejdříve za týden.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) věří, že konsolidační balíček získá podporu v obou parlamentních komorách. O pozměňovacích návrzích chce pětikoalice ještě jednat, a pokud se na nich všechny vládní strany shodnou, budou přijaty. Vedle toho šéf státní kasy připustil i případné změny vycházející z návrhů opozice. „Mezi druhým a třetím kolem se poradíme, není důvod, abychom je nepodpořili,“ uvedl. Důležitý je podle něj objem plánovaných úspor – to je věc, na které bude trvat.
Z opozice nicméně zní tvrdá kritika. Předseda SPD Tomio Okamura mluvil v souvislosti s konsolidačním balíčkem o nejrozsáhlejším plošném zvýšení daní, které zdraží životy lidem a podnikání firmám.