Stanice BBC s odvoláním na zdroje blízké silovým strukturám uvedla, že FSB ve spolupráci s ruskou národní gardou rozmisťuje kontrolní stanoviště na silnici z Voroněže a Rostova na Donu do Moskvy. Na ulicích v centru Rostova na Donu se podle fotografií šířených na platformě Telegram pohybují obrněné vozy, uvedla také BBC. Právě z Rostova na Donu podle Prigožina vedlo ruské ministerstvo na vagnerovce útok. Podle BBC je policistům přikázáno střílet „v případě hrozby“. Ruský prezident Vladimir Putin se údajně chystá promluvit k národu.
Začínáme, mělo se objevit na kanálu Prigožina. V Moskvě se pohybuje vojenská technika
Na telegramovém kanálu se údajně měla objevit zpráva „začínáme“. Na Twitteru o tom informoval korespondent deníku Kyiv Post Jason Jay Smart. Mezitím se po sociálních sítích šíří záběry obranných vozů, které jezdí v ulicích Moskvy a Rostovu na Donu.
Bojovníky skupiny večer vyzval k návratu na základny zástupce velitele ruské invaze na Ukrajinu, generál Sergej Surovikin, který má podle BBC k vagnerovcům blízko. Ve videonahrávce zveřejněné na internetu uvedl, že „protivník jen čeká na to, až se u nás zostří vnitropolitická situace“. BBC poznamenala, že není zřejmé, zda Surovikin vystoupil jen na základě Prigožinových výroků, či zda má konkrétní informace o pohybu vagnerovců mimo jejich základny.
„Dne 23. června 2023 zahájilo Vyšetřovací oddělení ruské Federální bezpečnostní služby legální a odůvodněně trestní řízení proti J. Prigožinovi podle článku 279 trestního zákoníku Ruské federace ve věci organizování ozbrojeného povstání. Jeho jednání bude řádně právně posouzeno,“ uvádí se v prohlášení prokuratury citovaném ruskou státní agenturou. Za tento trestný čin jsou sazby 12 až 20 let vězení.
Ruská tajná služba FSB označila Prigožinova prohlášení a činy za výzvy k zahájení občanského konfliktu a „nůž do zad ruské armádě“, uvedla agentura TASS. Bojovníky skupiny FSB v prohlášení vyzvala, aby Prigožinovy rozkazy ignorovali a svého šéfa naopak zadrželi.
Tiskové oddělení FSB vyzvalo vagnerovce, aby „zastavili jakékoli násilné akce proti ruskému lidu, neplnili Prigožinovy zločinné a zrádné příkazy“. Žoldnéři naopak mají svého zakladatele zadržet, uvedla podle agentury Interfax FSB.
Podle zjištění webu Newsweek Rusko od března do prosince 2022 dovezlo komponenty spojené s vojenským vybavením v hodnotě 20,3 miliard dolarů (v přepočtu asi 439 miliard korun). Tato částka je vyšší, než se zprvu uvádělo, a představuje pouze 15procentní pokles oproti roku před zahájením ruské invaze na Ukrajinu. Až 64 procent zboží pochází od amerických společností a jde o techniku dvojího užití – tedy komponentů, které lze použít jak pro vojenské účely, tak i spotřební výrobky, jako jsou automobily či domácí spotřebiče. Newsweek ve své zprávě poznamenává, že se nákupy neuskutečňují přímo – většina technologií se dováží přes Čínu. „Mikročipy a procesory tvoří téměř polovinu veškerého dovozu, ale Moskva dováží i mnoho dalšího zboží používaného v navigačních a komunikačních systémech a dalších prvcích moderní války,“ uvádí.
Rusko zvažuje, že v okupované Záporožské jaderné elektrárně na jihu Ukrajiny spáchá „teroristický útok spojený s únikem radiace“. Uvedl to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s odvoláním na informace od vojenské rozvědky a tajné služby SBU. Tyto informace hodlá předat „Evropě, Americe, Číně, Brazílii, Indii, arabskému světu, Africe a všem zemím, protože naprosto všichni by o tom měli vědět“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odmítl Zelenského tvrzení jako „další lež“.
Kyjevský starosta Vitalij Kličko ve středu prohlásil, že probíhá kampaň s cílem zdiskreditovat jeho osobu a vedení města. „Už jsme vyhráli? Copak neexistují jiné výzvy, je snad hlavním problémem Kličko? A někoho svrbí prsty, aby znovu převzal kontrolu nad hlavním městem,“ řekl v zastřené narážce na prezidentskou kancelář. „Děláte z obyvatel Kyjeva rukojmí politického boje,“ dodal podle webu The Kyiv Independent bývalý boxerský šampion.
Protiofenzivní operace Ukrajiny probíhají pomaleji, než se očekávalo, ale to neznamená, že v budoucnu nebude v ofenzivních operacích úspěšná, uvedl Institut pro studium války (ISW). „Celkově pomalejší tempo ukrajinských protiofenzivních operací, než se očekávalo, není příznakem širšího ofenzivního potenciálu Ukrajiny a ukrajinské síly pravděpodobně úspěšně vytvářejí podmínky pro budoucí hlavní úsilí navzdory počátečním neúspěchům,“ napsal ISW podle webu The Kyiv Independent.
Velvyslanci zemí Evropské unie se ve středu shodli na 11. balíku sankcí proti Rusku, který má dále omezit jeho možnosti, jak pokračovat v agresi vůči Ukrajině. Oznámilo to švédské předsednictví Rady EU. Nová sada, o níž sedmadvacítka zemí vyjednávala více než šest týdnů, obsahuje zejména opatření proti obcházení dosavadních postihů. Aby vstoupila v platnost, musejí ji formálně schválit členské země.
„Zasadí další ránu Putinovu válečnému stroji přitvrzením exportních omezení a zacílením na subjekty podporující Kreml,“ přivítala dohodu velvyslanců předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Členské státy by měly dohodu formálně potvrdit ještě tento týden.
Počet mrtvých při záplavách po protržení jihoukrajinské Kachovské přehrady se na Ruskem okupovaném levém břehu řeky Dněpr zvýšil na 41 z předchozích 38. Na komunikační platformě Telegram o tom informoval představitel správy Andrej Aleksejenko. Na pravém břehu Dněpru, který je pod kontrolou Kyjeva, si záplavy a ruské ostřelování během evakuací podle úterního oznámení ukrajinského ministra vnitra vyžádaly 21 obětí na životech. Záplavy způsobilo před dvěma týdny protržení hráze Kachovské přehrady.
Ukrajinské síly podnikly v noci na čtvrtek raketový útok na most spojující Chersonskou oblast s Krymem, uvedli Ruskem dosazení činitelé v obou okupovaných regionech. Oběti hlášeny nebyly a doprava byla odkloněna, píše agentura Reuters. Šéf ruské okupační správy Chersonské oblasti Vladimir Saldo řekl, že most zřejmě zasáhly britsko-francouzské střely Storm Shadow, které poškodily vozovku. Podle okupačních úřadů může oprava trvat i týdny.