Raketa zasáhla zdravotnické zařízení v egyptském letovisku Taba u Rudého moře nedaleko hranic s Izraelem a zranila šest lidí, informovala v noci na pátek agentura Reuters s odvoláním na egyptská média. Podle nich výbuch ve městě souvisel s boji mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás. Izraelská armáda sdělila, že si je vědoma bezpečnostního incidentu v regionu, bližší informace neposkytla s tím, že se odehrál za hranicemi země.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Izraelci postříleli bezmocné teroristy ve vodě. Útok Hamásu přes moře skončil fiaskem
Svědek z Taby, která leží asi 220 kilometrů od Pásma Gazy, podle Reuters popsal, že slyšel výbuch a viděl stoupat hustý dým a prach. Egyptská média uvedla, že raketa zasáhla zdravotnické zařízení a budovu správy nemocnice v Tabě. Agentura Reuters poznamenala, že nemohla tyto informace potvrdit.
Obranné síly Izraele hlásí úspěch. Při leteckém útoku se armádě podařilo zlikvidovat tři vysoce postavené velitele Hamásu z praporu Daraj Tuffah. „Operativci praporu sehráli významnou roli v invazi a vražedném útoku proti Izraeli 7. října a jsou považováni za nejvýznamnější brigádu teroristické organizace Hamás,“ uvedly Izraelské obranné síti v příspěvku na sociální síti X.
„Dosáhli jsme průlomu, je tam pozitivní vývoj,“ uvedl k vyjednávání o rukojmých katarský ministr a člen vyjednávacího týmu Muhammad Chulaifí citovaný listem Haaretz. Katar, který je bohatým producentem zemního plynu, vede otevřený dialog s Izraelem i s Hamásem, díky němuž byli dosud propuštěni čtyři rukojmí, dvě izraelské ženy a dvě Američanky.
Rodiny unesených a pohřešovaných v Izraeli naopak ve společném prohlášení kritizovaly nečinnost vlády a absenci komunikace ze strany válečného kabinetu, napsala agentura AFP.
Spojené státy vyšlou na Blízký východ až 900 vojáků, kteří budou mít za úkol podpořit ochranu amerického vojenského personálu v regionu, do Izraele USA jednotky neposílají, oznámil mluvčí Pentagonu Pat Ryder. Někteří už se na místě nacházejí, další dorazí v blízké budoucnosti. Američtí vojáci a jejich partneři v Iráku a Sýrii se za poslední týden stali cílem nejméně 16 raketových nebo dronových útoků ze strany skupin blízkých Íránu, oznámil Pentagon.
S jednotkami podle Rydera na Blízký východ míří protiraketové obranné systémy THAAD z Texasu a systémy Patriot a Avenger ze Severní Karolíny a Oklahomy. Všech 900 vojáků se na Blízký východ přemístilo nebo přemisťuje přímo z USA. „Jednotky mají za cíl odradit od útoků na naše síly v regionu a celkově posílit jejich obranyschopnost,“ řekl Ryder.