Sobota 24. květnaSvátek má Venku je 18 °C, Oblačno

Paradox neviditelných plášťů: Z Rusů dělají „sedící kachny“. Neumí je používat, tvrdí experti

CNN Prima News Před 5 hodinami

Drony hrají ve válce na Ukrajině velkou roli. Rusko proto přišlo s revolučním vynálezem, který by je před drony ochránil. Vyvinuli speciální oblečení, které mělo skrýt jejich tepelnou stopu. Díky tomu je drony neměly odhalit. Jak ale uvádí deník The Telegraph, technologie není zdaleka tak dokonalá, jak by měla být. A vojáci navíc nejsou dostatečně vyškoleni k jejímu používání, takže se z nich stávají „sedící kachny“ (anglický výraz pro snadný cíl, pozn. red.).

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kalašnikovem před popravou rozstříleli oběti nohy. Ruské vojáky z „jednotky vrahů“ čeká soud

Místo toho, aby oblečení zakrývalo tělesné teplo, vytvářejí na pozadí teplejšího přírodního prostředí chladné skvrny. „Není to žádný neviditelný plášť,“ řekl Hamish de Bretton-Gordon, bývalý plukovník britské armády a expert na chemické zbraně. „Ve skutečnosti je to kvůli kontrastu činí spíše více než méně viditelnými,“ dodal.

Že obleky nejsou moc funkční, potvrzuje i videozáznam ze začátku týdne, který byl pořízen v ukrajinském městě Lyman. Ruští vojáci se pohybovali směrem k pozicím drženým 63. mechanizovanou brigádou ukrajinské armády se speciálními plášti přehozenými přes ramena v domnění, že nejsou vidět. Následně se na ně ale snesla palba z FPV dronů. „Směšní okupanti v Lymanské oblasti si nasadili protiletadlové pláštěnky a mysleli si, že jsou v bezpečí,“ uvedla po útoku brigáda.

Jiná ruská útočná skupina použila kvalitnější termální obleky, chyběl jí ale řádný výcvik, jak je účinně používat. Bylo totiž vidět, jak jim jsou vidět nohy, ruce nebo hlavy. Nick Reynolds, výzkumný pracovník pro pozemní válku v Královském institutu Spojených služeb (RUSI), uvedl, že se vyskytly případy nekompetentnosti ruského personálu, který zjevně nerozumí tomu, jak své vybavení používat. „Ukazuje to, jak obtížné je skrýt se na dnešním bojišti. Musí si zakrýt celé tělo,“ podotkl Hamish de Bretton-Gordon.

Ruské verze obleků se údajně prodávají za pouhých 47 dolarů, tedy zhruba za tisíc korun. Skrývání navíc ztěžuje i stále se zlepšující ukrajinská technologie. „Termokamery na bezpilotních letounech se zlepšují, protože se zlepšují výrobní postupy,“ popsal Reynolds.

Podobné maskovací obleky – údajně s mnohem lepším účinkem – používali také Ukrajinci. Obleky, které váží 2,5 kilogramu, jsou vyrobeny z různých vícevrstvých materiálů, zejména z polymerů, mikrovláken a tkanin protkaných kovovými částicemi.

„Naším cílem je co nejspolehlivěji zamaskovat armádu a techniku před nepřítelem,“ řekl loni náměstek ministra obrany Vitalij Polovenko.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ukrajina zůstává nejvyšší zahraniční prioritou, řekl Fiala. Budeme jí pomáhat ze všech sil

Pokračovat na celý článek