Geist byl za druhé světové války poručík u 38. pěšího pluku druhé pěší divize, která do Plzně vstoupila 6. května 1945. Na Slavnosti svobody v Plzni přijel poprvé hned v jejich prvním roce 1990, když se stavěl památník Díky, Ameriko! na Americké třídě.
ČTĚTE TAKÉ: Nesmrtelný ajatolláh Chameneí. Ctil ho už Gustáv Husák, teď ho má Izrael za novodobého Hitlera
Naposledy město navštívil v roce 2022. „Je vždycky krásné vracet se na místo, které milujete, protože my nezapomínáme. Cesta z New Yorku byla dlouhá, museli jsme čekat na letištích, třeba v Curychu přes tři hodiny. Ale jsme hrozně rádi, že jsme tady a že jsme to zvládli. Letos je tady se mnou 15 členů mojí rodiny a všichni chtěli přijet,“ uvedl tehdy Geist. Nikdy nepochyboval o tom, jestli do Plzně jet, vždycky to chtěl.
„Odešel další z hrdinů, kteří se nesmazatelně zapsali do historie města Plzně. Tak jako Herman Geist v Plzni vzpomínal na květnové události roku 1945, my budeme vzpomínat na jeho život a hrdinství. Bylo nám ctí a nikdy na příběhy amerických a belgických veteránů nezapomeneme,“ uvedl primátor Roman Zarzycký (ANO).
Geist byl jedním z posledních žijících amerických osvoboditelů Plzně. Veteráni z USA a Belgie od roku 1990 plzeňské slavnosti pravidelně navštěvovali. Po covidové pauze přijeli veteráni naposledy v roce 2022. V letech 2023 a 2024 se slavnosti obešly bez účasti veteránů. Letos je navštívil devětadevadesátiletý Harry Humason, který se ale v květnu 1945 nepodílel přímo na osvobození Plzně. Jeho jednotka přijela tehdy do jižních Čech.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Budete litovat, hrozili Sověti. Havel stvrdil konec Varšavské smlouvy perem s nápisem NATO