Sám Pojar říká, že když se 24. února probudil do válečné doby, situaci on i jeho spolupracovníci řešili s klidem. „Šli jsme normálně do práce a začali jsme tu situaci řešit s chladnou hlavou. Nebyl to přímý útok na Českou republiku, byla to válka, která začala několik set kilometrů od našich hranic, respektive od hranic Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO),“ zmínil v podcastu národní bezpečnostní poradce.
MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: „Paranoidní“ Putin má problém. Uniklé plány jeho paláce ukazují i tajný bunkr a podzemní výtah
Řeč přišla i na dnes už bývalého prezidenta Miloše Zemana. Ten dlouhá léta platil za zastánce Vladimira Putina a Ruska. „Já myslím, že to pro něj a pro mnohé další byl šok. Uvědomili si, jak Rusku naletěli a určitě měli růžové brýle,“ řekl Pojar s tím, že se exprezidentovi a jiným do té doby příznivcům Ruska možná vybavila vzpomínka na okupaci Československa.
Podle Pojara je dobře, že Zeman nakonec po invazi svůj názor na Putina změnil a agresi odsoudil. „To mu bude jistě přičteno k dobru jako plus. Až ho budou někde vážit,“ glosoval diplomat.
Pojar zároveň zmínil, že o pomoci Česka a dalších zemí Ukrajině se rozhodovalo krátce po začátku invaze. „Myslím, že těch prvních několik dní skutečně rozhodlo a že to viděli všichni,“ řekl v podcastu někdejší český velvyslanec v Izraeli s dovětkem, že některým mocnostem chvíli trvalo, než se k pomoci rozhoupaly.
Co dalšího zaznělo v premiérovém vysílání podcastu Off Record? Pusťte si jej zde.