Úterý 29. dubnaSvátek má Venku je 13 °C, Skoro Jasno

Pokud můžete, rozjeďte svůj byznys bez cizího kapitálu, říká Fryc z Reflex Capital

Forbes Před 1 týdnem


Na konferenci Forbes Money Masterminds, která se konala v industriálním prostoru Uhelný mlýn u Prahy, se sešli nejvýraznější čeští investoři a podnikatelé, aby otevřeně mluvili nejen o tom, jak budují generační bohatství. Mezi nimi vystoupil také Ondřej Fryc, tvář venture kapitálového fondu Reflex Capital, jehož přístup k investování do startupů vyniká kombinací pragmatismu, citu pro výběr správného zakladatele a silné odpovědnosti vůči investorům.

Ondřej Fryc na pódiu otevřeně přiznal, že když začínal budovat Mall.cz, netušil, jak venture kapitálový svět vlastně funguje. „Je důležité rozlišovat, kdo startupu peníze poskytuje. Může to být family office, korporátní investor nebo VC fond a každý z nich má jiná pravidla hry,“ vysvětluje.

Venture kapitál (VC) je specifický tím, že fondy hospodaří s penězi svých investorů. Samy je musí nejprve „naraisovat“ od takzvaných limited partnerů, mezi nimiž mohou být institucionální investoři, family officy, fondy fondů nebo velmi majetní jednotlivci. Až poté mohou tyto prostředky alokovat do startupů. „Je to podobné jako u startupů samotných. I fond musí získat důvěru investorů a to něco stojí,“ popisuje Fryc.

Reflex Capital začal jako family office, kde Fryc investoval vlastní prostředky. „Byli jsme svobodní. Mohl jsem dělat věci, které mě bavily, zkoušet různé typy investic. Pak ale přišly otázky: Jdu do toho i s cizími penězi? Chci mít tak velkou odpovědnost?“ říká.

Rozhodnutí padlo a Reflex Capital se stal hnacím motorem úspěchu začínajících firem. Dnes spravuje již třetí fond, ale s neobvyklým přístupem – na rozdíl od většiny ostatních si neúčtuje žádné správcovské poplatky, což investoři oceňují.

„Bez správné výkonnosti vám už nikdo další peníze nesvěří. Nechceme vydělávat na poplatcích. Věříme, že když je fond a investor na stejné úrovni, vzniká lepší chemie a férovější spolupráce,“ vysvětluje.

Důležitou součástí filozofie Reflexu je větší zapojení do každé společnosti. „Nechceme mít portfolia o stovce firem, pak už nevidíte do ničeho. Jsme raději za patnáct startupů, které známe do hloubky. Jen tak můžeme být skutečně užiteční, což mě na tom všem upřímně baví nejvíc,“ říká Fryc. A důkazem, že tento model funguje, je již šest miliardových exitů, které mají za sebou.

V investování hraje pro Fryce klíčovou roli intuice. „Je to jako s partnerstvím v životě. Můžete si sice udělat excelovou tabulku s parametry kvality svého protějšku, ale nakonec rozhoduje pocit,“ říká.

Dobrý founder podle něj nemusí být génius, ale musí umět strhnout lidi. „Géniové často neumějí komunikovat. Raději investujeme do někoho, kdo má přirozenou autoritu a umí vést tým. Vždy se sám sebe ptám, zda zrovna tento člověk dokáže rozjet nový byznys.“

Ondřej Fryc otevřeně mluvil i o tom, že výraznější zklamání nepřichází ze selhání obchodního záměru, ale spíš z lidského pochybení. „Nestěžujeme si, když projekt nevyjde. Co nás ale mrzí, je charakterové selhání konkrétního člověka – třeba když někdo propadne okázalému životnímu stylu nebo se rozhádá s parťákem.“

A co radí těm, kteří zvažují vlastní startup? „Jděte do toho naplno. Neexistuje mindset, že začnete vedle své jisté práce v korporátu. Buď jdete s kůží na trh a přijímáte riziko, nebo ne. A pokud nemusíte, nežádejte investory o peníze. Je to v dnešní době rádoby velmi moderní, ale ztrácíte tak podstatný kus svobody. Jestli vám to situace umožňuje, roztlačte svůj nápad raději vlastními silami bez cizího kapitálu.“

The post Pokud můžete, rozjeďte svůj byznys bez cizího kapitálu, říká Fryc z Reflex Capital appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek