Úterý 08. červenceSvátek má Venku je 16 °C, Skoro Zataženo

PŘEHLEDNĚ: Češi mají po blackoutu nárok na náhradu škod. Na koho se obrátit?

CNN Prima News Před 5 hodinami

Nenadálý výpadek proudu překvapil téměř všechny domácnosti a firmy. Z minuty na minutu se vypnuly veškeré spotřebiče nebo se zastavil provoz v postižených podnicích. Pokud se lidem vypne proud doma, tak logicky nemají nárok na žádnou kompenzaci od státu. Proti podobným nečekaným vlivům se ale mohou pojistit.

ČTĚTE TAKÉ: Jak si z lesa odnést košíky plné hub? Pomohou tři jednoduché rady i speciální mapa

Pro blackout doporučuje mluvčí Direct pojišťovny Michal Kárný zejména dvě připojištění. Prvním je pojištění zkažení jídla. „Pokud dojde k poruše nebo dlouhodobému výpadku proudu u ledničky nebo mrazničky, do limitu zaplatíme hodnotu zkaženého jídla,“ uvedl Kárný pro CNN Prima NEWS.

Druhé připojištění je pro poškození spotřebičů zkratem. To může sloužit i při zásahu bleskem. „Pojištění se vztahuje na poškození či zničení spotřebičů a elektroinstalace nahodilým zkratem, přepětím či podpětím,“ přiblížil Kárný.

Během podpětí se mohou spotřebiče poškodit náhlým poklesem napětí v rozvodové síti. Naopak u přepětí může k poruše přístrojů dojít při problému v distribuční síti nebo rozvodech.

U těchto pojistných situací je ale dobré pamatovat hned na několik věcí. Například na podmínky smlouvy nebo konkrétní situaci. „Klíčem k úspěšnému nároku na pojistné plnění je nejen správně nastavená smlouva, ale také dodržení postupu při hlášení škody,“ uvádí pojišťovací specialista ze společnosti FinGO Tomáš Klápa. Podle něj je pro úspěšné uplatnění pojistky nutné zdokumentovat vzniklé škody. Tedy vyfotit poškozené předměty a zařízení. „Dále je potřeba získat potvrzení o výpadku od distributora elektřiny a nahlásit škodu co nejdříve po jejím vzniku,“ dodal.

České dráhy nabízejí odškodnění

Výpadek proudu měl za následek také přerušení celé řady prostředků hromadné dopravy. Odškodnění nabízí zatím jen národní dopravce České dráhy. Jedná se o mimořádný krok, protože dopravní společnosti nemusí v případě zásahu vyšší moci kompenzace vyplácet.

„Situace se týkala desítek tratí a vyšší stovky spojů. V některých případech dosahovalo zpoždění dvou a půl hodiny. Celá řada vlaků se musela bez náhrady zrušit,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Cestující, kteří si zakoupili jízdenku online, tak dostanou peníze automaticky. Ostatní se o kompenzaci musí přihlásit do 90 dní od termínu cesty.

Podnikatelé chtějí kompenzace od státu

Hospodářská komora, Svaz obchodu a cestovního ruchu a Asociace malých a středních podniků požadují kompenzace za dvouhodinový výpadek elektrické energie. A to i přesto, že například Svaz obchodu a cestovního ruchu ihned po blackoutu uvedl, že nedošlo k ohrožení zásobování obyvatel potravinami a na řadě míst se problém podařilo vyřešit velmi rychle. „Nebyla nijak ohrožena bezpečnost potravin v obchodech ani v logistických centrech,“ uvedl svaz.

Po pomoci volají zejména podnikatelé v gastronomii, podle kterých výpadek proudu v pravé poledne znamenal ztrátu všech připravených pokrmů a zrušení tisíců rezervací. To mělo mít za následek zásadní výpadek tržeb. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček uvedl, že odškodnění bude možné, až se budou znát konkrétní příčiny výpadku proudu.

Komentátoři ale nevidí nároky podnikatelů a zejména restauratérů jako opodstatněné. „Máme zde precedent z minulosti, kdy podnikatelé dostali kompenzace v době covidu. To byla ale odlišná situace, protože jejich provozovny zavřela svým nařízením vláda. Z tohoto blackoutu skutečně nemůžeme vinit vládu. Je to stejné, jako když blesk udeří do domu,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Marek Stoniš.

S ním souhlasil politolog Pavel Šaradín, který označil nárok podnikatelů za nehoráznost. „Přijde mi to nepřiměřené. Za každou nemilou věc by měl doplácet stát? To není v pořádku. Podnikatelé se mohou pojistit a mohou být na podobné situace připraveni. Požadavek mi přijde nehorázný vzhledem k nám všem,“ řekl.

Podnikatelé se skutečně proti těmto vlivům mohou pojistit jako domácnosti a nemusí nutně žádat o peníze stát. Podnikatelé mají možnost sjednat pojištění přerušení provozu nebo dodávky energií, které může pokrýt ztráty způsobené dočasnou nefunkčností provozu. Měli by ale věnovat pozornost podmínkám smlouvy. Některé pojistky obsahují takzvanou časovou spoluúčast, což znamená, že pojišťovna začne plnit až po určité minimální době přerušení provozu. Například po dvou dnech. Výpadek elektřiny ale trval několik hodin a neměl by mít zásadní dopad na škodu. Očekává se, že pojišťovny nebudou čelit výraznému počtu pojistných událostí, uvedl Klápa.

Výpadky proudu v minulosti podniky neřešily

Potíže s výpadkem proudu se objevily i v minulosti. V únoru 2017 se část Prahy ocitla bez proudu, protože došlo k výpadku jednoho z kabelů v rozvodně Chodov. Zastavily se vlaky i veřejná doprava. Jednalo se o půlhodinový výpadek. O čtyři roky předtím vypadla elektřina ve třetině Prahy kvůli požáru trafostanice taktéž na rozvodně Chodov.

Masivní výpadek se odehrál i v červnu 2022, který měl za následek výpadek proudu a zastavení veřejné dopravy. Ani tehdy podnikatelé nežádali hromadně o kompenzace.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jak se zachovat při blackoutu? Odpojte všechna zařízení a telefon používejte jen v nouzi

Pokračovat na celý článek