Umělou inteligenci používáme na ulehčení práce, ale i na zábavu. Mnoho lidí k pokynům a otázkám přidá zdvořilostní „děkuji“ či „prosím“ a nedochází jim, že všechna tato slovíčka v součtu generují obrovské náklady na energii. Ovlivňují tak i emise a životní prostředí.
DÁLE ČTĚTE: Do kosmu zamíří český astronaut, schválila vláda. Vesmírná mise vyjde na miliardy
Platforma X na svém hlavním profilu zauvažovala, kolik asi stojí tato dobře míněná slovíčka vývojáře umělé inteligence. A zareagoval sám zakladatel OpenAI Sam Altman. Ten uvedl, že zdvořilost může vyjít i na miliony dolarů ročně, citoval ho v analýze deník Bild.
Ačkoliv se OpenAI ani konkurenční společnosti zatím oficiálně nevyjádřily k energetickým nákladům svých chatbotů, několik institucí se o vyčíslení pokusilo. Kalifornská univerzita vypočítala, že na jeden e-mail o sto slovech vytvořený ChatGPT je potřeba 0,14 kilowatthodiny a 518 mililitrů vody. To znamená, že pokud si 16 milionů lidí jednou týdně vygeneruje jednu takovou zprávu, energetická spotřeba se bude rovnat všem domácnostem ve Washingtonu D.C. za 20 dní a spotřebě vody Rhode Islandu za jeden a půl dne, odvodil web Washington Post.
Ve výpočtech navíc nebyly zohledněny emise CO₂ znečišťující klima, ty dle deníku budou s největší pravděpodobností také vysoké. V zájmu ochrany životního prostředí by se podle autorů článku Bild mělo děkování a prosby chatbotům úplně vynechat.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Těžký kvádr z kamionu zablokoval Pražský okruh. Jeho odstranění bude problém, tvoří se kolony