Sobota 03. květnaSvátek má Venku je 19 °C, Skoro Zataženo

Přežili byste tři dny bez pomoci? Rakušanův resort připravuje manuál, jak si poradit v krizi

CNN Prima News Před 13 hodinami

Podle ministra vnitra Víta Rakušana je potřeba, aby byli Češi lépe připraveni na mimořádné události. „Ať už jde o živelné pohromy nebo jiné krize. Pro mě je v tomhle inspirací koncept 72 hodin, který jsem měl možnost poznat například ve Finsku. Navrhované postupy vycházejí rovněž ze zkušeností z nedávných povodní v roce 2024. I proto chceme vytvořit informační materiál pro veřejnost, k jehož přípravě chceme přizvat i opozici,“ uvedl Rakušan pro CNN Prima NEWS.

DÁLE ČTĚTE: EXKLUZIVNÍ výzkum: Jak by volili muži oproti ženám a mladí ve srovnání se seniory?

Převedení tohoto finského modelu do českých reálií nyní připravuje Rakušanův resort. „Součástí bude informační brožura a navazující ucelená informační kampaň, která bude hotová koncem léta,“ uvedla pro CNN Prima NEWS za ministerstvo vnitra Hana Malá.

Největší ohrožení? Nepřipravení občané

Koncept 72 hodin má připravit jednotlivce i skupiny na krizové situace, v nichž mohou být odříznuti od běžných zdrojů a pomoci. Vychází z předpokladu, že při katastrofě, přírodní pohromě či jiné mimořádné události může trvat až 72 hodin, než se záchranné složky dostanou na místo a začnou poskytovat pomoc. Součástí budou podle ministerstva i stručné návody ke zvládání krizových situací pro starosty či bezpečnostní manažery.

Co by mohlo být nezbytnostmi nutnými pro přežití během krizové situace, popsal redakci CNN Prima NEWS instruktor kurzů přežití Amar Ibrahim. „Jde o to, aby lidé byli alespoň na tři dny nezávislí na státu, než se k nim dostanou záchranné složky. Tedy aby měli potraviny, filtr na vodu nebo záložní zdroj energie,“ řekl Ibrahim.

Informační kampaň, kterou resort vnitra připravuje, je podle něj potřebná. „Je to určitě dobře. Lidé by měli být připraveni. Je lepší být připraven, než překvapen. Největší ohrožení je nepřipravenost obyvatelstva. Záchranné složky zahlcené lidmi, kteří potřebují pomoc, mohou být největším problémem v krizi. Ať už by šlo o pandemii, blackout, přírodní katastrofu nebo nedej bože válku,“ dodal Ibrahim.

Branná výchova či vojenský výcvik?

Redakce CNN Prima NEWS nedávno oslovila předsedy všech relevantních stran s dotazem, zda je v českém školství na místě začít uvažovat o nějaké formě výuky civilní obrany nebo krizové připravenosti.

Politici napříč stranami se vzácně shodli, že je potřeba posílit krizovou připravenost občanů nebo její výuku na školách. Formu by to podle představ jednotlivých stran mohlo mít různou. Od výuky na školách v přírodě, přes povinnou brannou výchovu až po dobrovolný tříměsíční výcvik.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Koalice Spolu ztrácí voliče, Fiala vezme na tour známou herečku. Experti ukázali na problém

Pokračovat na celý článek