Trochu jako na kurzech programování pro seniory to v těchto dnech vypadá v nové měrotínské VESance. „Můžeme odložit skenovací pistoli a zase si ťukněte na rohlík a upravte si množství. Máme jich šest, takže přidávejte,“ vysvětlila instruktorka nakupující seniorce. Trpěliví jsou starší zákazníci i lektorka, která těm, kteří mají chytré telefony, instaluje aplikaci a ostatním nabíjí nakupovací karty. „Tak, kolik tam dáme? Sedm stovek,“ ptala se jedné ze zákaznic, kolik chce na svou nakupovací kartu dobít.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Muž si s brokolicí přinesl domů i hada. Nabídnutou finanční kompenzaci odmítl, chce víc
Ochotu a odhodlání zákazníků instruktorka Aneta kvituje. „Byla jsem mile překvapená z toho pozitivního odhodlání, se kterým sem všichni přišli. Věřím, že je to pro některé stresující, náročné, je to nový systém, je to elektronika, se kterou se ne všichni úplně přátelí,“ uvedla s tím, že od doby, co prodejna otevřela, tak se zákazníci stále vrací. „Dokončíme nákup. Kliknete, že chcete zaplatit a přiložte bílou kartičku na bílou krabičku,“ popisovala obsluha zákazníkům postup.
Obchod si může zákazník kdykoliv otevřít sám, a to pomocí kartičky nebo chytrého telefonu. Po nákupu pak použije terminál, který připomíná bezobslužné pokladny z velkých hypermarketů. „Fakt jsem za to šťastná a myslím si, že to zvládneme v pohodě,“ pochvalovala si jedna ze zákaznic. „Já jsem s tím spokojený, protože tady žádný obchod nebyl,“ přidal se zákazník Jiří Šmoldas s tím, že už alespoň nemusí jezdit do vedlejšího Litovle.
Po zavření starého obchodu byl Měrotín nějaký čas bez potravin. Nově vybudovaný obecní obchod nikdo provozovat nechtěl. „V momentě, kdy už jsem si říkala, že prodejna v obci prostě nebude, tak jsem dostala kontakt na dva mladé kluky, kteří vymysleli tento bezobslužný systém,“ sdělila starostka obce Měrotín Miroslava Vaňková s dodatkem, že nápad se jí velice líbil.
Sortiment obchodu není nijak velký. Místní obyvatelé tam ale najdou všechno základní zboží, co potřebují. Zákazníci musí také počítat s bedlivým dohledem mnoha viditelných i skrytých kamer. Na druhou stranu si ale mohou nakoupit i o víkendu od půl šesté ráno až do devíti do večera.
Projekt podpořilo i hejtmanství Olomouckého kraje, kde se obec nachází. „Kraj v rámci individuálních dotací podpořil realizaci této prodejny 400 tisíci korunami, a to z toho důvodu, že se u nás jedná o unikátní a pilotní projekt,“ uvedl náměstek hejtmana kraje Jan Šafařík. Hejtmanství podle něj věří, že se novinkou nechají inspirovat i další obce a je připravené rozjezd bezobslužných obchodů dál podporovat.