Středa 14. květnaSvátek má Venku je 19 °C, Skoro Zataženo

Raději schopné politiky než „čisté“. Svazáctví i pivní pseudoaféra, shodli se experti

CNN Prima News Před 1 rokem

Středeční akci spolku Milion chvilek pro demokracii, na níž se objevil i sám ministr Blažek, označil Kolář za „demonstračičku“ a řekl, že účast se pohybovala okolo sta účastníků. „K něčemu vyzývají a pak mu nedají ani slovo, což svědčí o nich samotných. Když byla ve společnosti protibabišovská či protizemanovská nálada, stačilo, aby přišel na pódium kdokoliv, něco podobného řekl, a hned mu zatleskali. Ale když přišla kauza Dozimetr, nikdo o nich neslyšel,“ rýpnul si.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Fiala: Blažek vysvětlil koaličním partnerům, co se dělo na schůzce s lobbistou Nejedlým

Mimo jiné označil uskupení za „legrační spolek“. Podobný názor sdílí také Schmarcz. „Mikuláš Minář vyzýval Andreje Babiše, ať není srab a jde s ním do televizní debaty. Nyní je to celé naopak. Politik chce celou věc vysvětlit, ale není mu to umožněno,“ porovnal komentátor.

Celou kauzu ohledně setkání ministra Blažka s podnikatelem Martinem Nejedlým s ruskými vazbami označil za „pivní pseudoaféru“. „Blažek si neuvědomil, jak lidé opravdu přehánějí to, kde je kdo s kým viděn. V politice samozřejmě není důležité, jak dané záležitosti ve skutečnosti jsou, ale jak působí navenek. Chceme po politicích, aby byli trochu pokrytci,“ pronesl Schmarcz.

V případě Pavla Blažka se komentátor vyslovil, že se jedná o velmi komunikativního a schopného člověka. „Jestliže volič poptává politiky, kteří se s nikým nestýkají, s nikým raději nechtějí být viděni a jsou starostlivě ‚čistí‘, pak může taky dostat zcela neschopné zákonodárce, kteří nikdy nic neudělali a s nikým se neznají, jen aby se nenamočili,“ řekl Schmarcz ve vysílání CNN Prima NEWS. V souvislosti s tím zmínil bývalého premiéra Mirka Topolánka (ODS) či Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL), které označil za „přímé“, a ocenil, že v nich voliči i přes některé problémy mají „nějakou jistotu“.

O současných „liberálních“ politicích se to však podle něj říct nedá. „Jde jim hlavně o to, aby někoho neměli v mobilu, a pokud jsou viděni v přítomnosti někoho kontroverznějšího, hned odstupují. Co ve výsledku udělají pro stát?“ ptal se Schmarcz. Podle něj vše nasvědčuje tomu, že šlo skutečně o neplánovanou schůzku.

„Antizemanem“ si na sebe lidé upletli bič

Stejně to vidí i Kolář. Podle něj je celá diskuze o důvodech, proč premiér Petr Fiala (ODS) Blažka neodvolal, pouhým „prázdným žvatláním“, které je v současné situaci zbytečné. „Z čeho vlastně by se měl ministr očišťovat? Vždyť se setkal s někým, kdo je sice sledovaný tajnou službou, ale obviněný z ničeho zatím není. Ale i kdyby to nebylo náhodné setkání a Blažek za Nejedlým šel cíleně, tak co? Potkali se dva lidé a do několika hodin se to řeší. Mně to přišlo jako svazáctví,“ glosoval ostře.

„Potkají se dva lidi a hned je z toho kauza. Jen připomínám, že když Miloš Zeman v roce 2021 chtěl, aby byl premiérem i přes prohru ve volbách Andrej Babiš, byl to právě Blažek, kdo Petru Fialovi umetl cestu k tehdejšímu prezidentovi. Jelikož je komunikativní, musel se samozřejmě v okruhu Zemana potkávat i s Martinem Nejedlým,“ míní Kovář.

Dodal také, že všichni, kteří v minulosti argumentovali především antizemanovsky, si nyní na sebe „upletli bič“. „Přijde mi směšné, že když se potkáte s určitými lidmi, působí to na veřejnosti zvláštně a ihned dostanete žlutou kartu. Pavla Blažka považuji za jednoho z nejlepších ministrů v této vládě a je neuvěřitelné, že ho donutili k tomu, aby se musel omlouvat za to, že se s někým setkal a bavil,“ uzavřel.

Pokračovat na celý článek