V Česku jsou takřka neznámí, v zahraničí rozjíždějí byznys budoucnosti. Teď prorazili v evropském výběru 30 pod 30 amerického Forbesu. Dává to smysl. Češi Jakub Suchánek a Ronald Luc spolu se Singapurcem Keefem Waynem Teo rozjeli svůj startup Fabrica AI rovnou na třech kontinentech a svůj trh vidí na celém světě.
Právě v Singapuru jsou prý už teď docela známou firmou, jejíž roboty zkoušejí i tamní ministři a využívá je tam v rámci testování několik velkých stavebních firem. „Nedávno se nám povedl velký úspěch, kdy jsme tam naše první dva roboty i prodali,“ říká nadšeně rodilý Brňan Ronald Luc. Současní roboti od Fabrica AI pomáhají v Singapuru na stavbách obkladačům, místo nich totiž dokážou vyplnit spáry mezi dlaždicemi.
To ale není to hlavní. Vývoj vlastního robota je totiž spíš vedlejší produkt nadějného startupu, který dosud získal od několika investorů v přepočtu zhruba sedmdesát milionů korun. Primární myšlenka, na které tahle firma před třemi lety vznikla, stojí na vývoji softwarové platformy Fabricator, která má pomocí umělé inteligence zásadně urychlit vývoj robotů bez ohledu na to, co mají umět.
Zatímco dnes trvá vývoj úspěšných robotů od prvního návrhu po funkční výrobek v lepším případě pět let, s pomocí Fabricatoru se má čas nejprve zkrátit zhruba na polovinu. A později chtějí zrychlit ještě výrazně víc.
„Chceme se dostat k tomu, že deset let vývoje se stáhne na měsíc. Povede to k tomu, že poroste počet firem, které se pohybují v robotice. Její rozvoj je dnes hodně omezený tím, že vývoj dlouho trvá a s tím rostou i náklady,“ popisuje Jakub Suchánek.

Software má fungovat jako nástroj, do kterého člověk „nasype“ zadání, co má robot dělat. A Fabricator to pak vymyslí. Navrhne pomocí AI a simulací řešení jak hardwaru, tak softwaru pro robota k využití takřka pro jakýkoli úkol, a to včetně pravděpodobné ceny.
„Systém vyzkouší tisíce designů a člověk si pak vybere, co dává nejvíc smysl pro jejich klienty. Jestli je například lepší robot, který pracuje o padesát procent rychleji, ale stojí dvakrát tolik,“ říká Jakub Suchánek. Výsledkem má být maximálně efektivní vývoj robotů, kteří budou funkční a násobně dostupnější, než je tomu dnes.
První verzi softwaru nedávno dokončili a nyní ji už v pilotním provozu testují s jednou významnou evropskou společností, která patří k lídrům ve výrobě nástrojů a strojů pro stavebnictví, energetiku a výrobní průmysl.
Čeští spoluzakladatelé Fabricy jsou ale přesvědčení, že aby dokázali vyvinout správně software, musí se sami soustředit i na hardwarové řešení. Tedy vyvíjet vlastní roboty. Jejich pomocí testují, zda jsou předpovědi z Fabricatoru reálné. „Je to propojené a jedno bez druhého nemůže dobře fungovat. A když se navíc roboti prodávají, není to vůbec špatné,“ usmívá se Ronald Luc.
Do konce roku čekají, že by mohli prodat asi desítku spárovacích robotů s cenovkou v řádech milionů korun za kus.

Jak se samotnými roboty, tak se softwarem chce Fabrica získat zákazníky hlavně na rozvinutých bohatých trzích, kde je drahá práce a nedostatek lidí například na pozicích, které mohou nahradit stroje.
„Před pár týdny jsme byli v USA, kde jsme několika firmám přímo na stavbách představili našeho spárovacího robota. A velmi dobrý ohlas jsme měli i na veletrhu Bauma v Mnichově,“ říká Jakub Suchánek. Kromě toho, že na tomhle největším světovém veletrhu pro stavebnictví, který se koná každé tři roky, měli svůj první stánek a nachodili tam desítky tisíc kroků, získali i desítky cenných kontaktů ze světa velkých firem stavebního průmyslu.
Ze soutěží do byznysu
Ohlas byl velmi dobrý, pochvalují si Suchánek s Lucem, kteří se znají už z dob, kdy chodili na střední školu. Tehdy se oba účastnili různých robotických soutěží. Později společně zvítězili na velkém hackathonu TechFest v Mnichově, kde získali i svého prvního angel investora.
Jakub Suchánek má za sebou úspěchy s medailovými umístěními z mezinárodních olympiád v informatice a fyzice. A že patří mezi světovou extratřídu, dokládá fakt, že zvítězil v největším světovém hackathonu NASA Space Apps.
Se Singapurcem Keefem Waynem Teo se Suchánek seznámil při studiích na prestižní univerzitě v Cambridgi. Ze začátku dal každý ze zakladatelů na vznik firmy půl milionu korun ze svého a soukolí se dalo do pohybu. Dnes má společnost dvanáct zaměstnanců a kanceláře na třech místech světa: v Delawaru, v Singapuru a v Brně. V Brně navrhují, v Singapuru zkoušejí a stavějí.

Jakub Suchánek je v současnosti výkonným ředitelem společnosti, Ronald Luc zastává funkci technického ředitele, Keef Wayne Teo je ředitelem provozním. Jak ale sami říkají, každý dělá tak nějak všechno, co je potřeba.
Proč ale začali zrovna robotem, který umí vyplňovat spáry mezi dlaždicemi? „Jednoduše proto, že tam je těžké udělat negativní hodnotu, něco poničit. Zároveň je to docela nenáročný robot, což znamená, že stačí menší kapitál,“ vysvětluje Ronald Luc.
Právě ve stavebnictví vidí vývojáři z Fabricy pro roboty do budoucna velký potenciál. Své nápady přitom nevymýšlejí jen od stolu a počítače. Prochodili mnoho staveb, kde sledují, jaká ruční práce by se dala přenechat robotům, s čím by mohli pomáhat. Jak říkají, často se ale potkávají s tím, že lidé jedou v zažitých kolejích a nedokážou si představit, že robot může vypadat úplně jinak, než je tomu dnes. A že obor může výrazně proměnit i mnoho dalších faktorů než roboti.
Aby se tohle celé změnilo a robotika výrazně rostla, je podle nových členů evropského výběru amerického Forbesu 30 pod 30 klíčová rychlost. „Primární problém rozvoje robotiky není to, že je drahá, ale že trvá příliš dlouho. Jakmile vývoj robotů zrychlíme třeba pod rok, uvidíme o ně násobně větší zájem,“ věří duo spoluzakladatelů Fabricy, která pro tenhle růst připravuje cestu a staví na ní svůj byznys.
The post Robot, který navrhuje roboty. A rychle. Za startupem Fabrica AI stojí dva mladí Češi appeared first on Forbes.