„Piráti vznikli jako velmi aktivistická politická strana, která se vymezuje vůči tradičním partajím,“ řekl Jelínek. Připomněl, že poměrně velká část členské základny Pirátů těžce nesla vstup do vlády s tradičními stranami.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Piráti nominují na českého eurokomisaře Kolaju. Nemá zkušenosti, reagoval Kalousek
Bartoš v pořadu Co na to ministr přiznal, že kvůli reálné politice nemůže řešit fungování Pirátů a spory uvnitř strany. „Když skončíte pozdě v práci, nemůžete trávit čas řešením vnitřních bolístek a fungování strany,“ řekl Bartoš.
To je jeden z nedostatků, které na Pirátech a Bartošovi Jelínek vidí. „Právě na to v současnosti dojíždí jak on, tak jeho nejbližší okolí,“ zdůraznil politolog. Jediné štěstí Ivana Bartoše je podle něj to, že preference pirátů na tom nejsou úplně špatně. „Piráti jako jediná koaliční strana dokonce dokáže mírně posilovat. Ivan Bartoš to může vydávat za svůj úspěch a používat při obhajobě sebe i svých nejbližších spolupracovníků,“ řekl Jelínek. Pro Piráty je podle něj v této souvislosti důležité, že nemají na kontě tolik kauz jako ostatní politické strany.
Piráti by se podle politologa měli soustředit na to, aby na konci volebního období měli svým voličům co prezentovat. „Kdybychom hodnotili jednotlivé ministry, Piráti nemají vůbec šťastné resorty. Jakkoliv odvádí Jan Lipavský na ministerstvu zahraničí celkem dobrou práci, tak zahraniční politika volby nevyhrává. Pana Šalamouna, který má na starosti legislativu, prakticky nikdo nezná. A Ivan Bartoš sice řídí místní rozvoj, ale tam možná lidé očekávali mnohem větší pohyb nebo rozhýbání bytové výstavby a vyrovnávání rozdílů mezi regiony,“ uzavřel Jelínek.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Předseda Pirátů Ivan Bartoš v pořadu Co na to ministr