Středa 14. květnaSvátek má Venku je 13 °C, Oblačno

Šéf armády varuje: Všechny překvapuje, co se teď děje v Rusku. Musíme se připravit

Aktuálně.cz Před 1 rokem

 Jakub Zuzánek

"Máme na čem pracovat. Na druhou stranu bych se zase vyhýbal tomu, abychom se nějak sebemrskali a tvrdili, že nejsme odolní. Koneckonců to ani nechceme říkat Rusku," poznamenává Řehka k tomu, jak moc jsou podle něj Češi připraveni na možný konflikt s mocností, která vojensky napadla Ukrajinu.

Podle generálporučíka české armády by se mělo začít přemýšlet i nad tím, jak lidi na takový scénář připravovat i systémově - tedy zda by jim neměla být nabídnuta nějaká forma branné připravenosti. "Nejde jen o vojenské věci. Ale i o to, jak se chovat v jiných krizích nebo jak dát první pomoc. To si myslím, že není špatně a je to v životě užitečné bez ohledu na armádu," nabádá Řehka.

Kdo se na "válku s jadernou mocností" musí už dnes důkladně připravovat, je česká armáda. Na posledním velitelském shromáždění Řehka také dodal, že armáda potřebuje podporu nejen politickou, ale i společenskou a měla by vést debatu o tom, co Česku reálně hrozí. "Pak se objevovaly líbivé titulky, že se máme chystat na 'jadernou válku'. Válka s technologicky vyspělým protivníkem, který má jaderné zbraně, ale není nutně jaderná válka. Ovšem i když to bude konvenční válka, tak pokud válčíte s protivníkem, který má jaderné zbraně, je to něco jiného, než když válčíte s někým, kdo je nemá," ohrazuje se šéf české armády.

Řehka v rozhovoru také vysvětluje, že připravovat se na takový konflikt je především dobrým prostředkem, jak se mu vyhnout - cílem by tedy mělo být vybudovat takové kapacity, které možného protivníka odradí. "Když se budeme bavit o Rusku, tam neplatí nějaká domluva, tam neplatí nic. Jediné, co tam platí, je odstrašení," uzavírá.

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci.

Pokračovat na celý článek