V Polsku jsou největší škody zatím v Podkarpatském vojvodství, kde jsou zranění, stržené střechy, popadané stromy, napsal list Rzeczpospolita. Hasiči podle něj v Polsku kvůli bouřím zasahovali 2200krát, nejvíce právě v Podkarpatském, dále pak v Malopolském a Lublinském vojvodství.
ČTĚTE TAKÉ: Extrémní deště brzy udeří, platí zpřísněná výstraha. Mapa ukazuje, kde hrozí rychlé povodně
Polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz dnes v parlamentu uvedl, že v Podkarpatském vojvodství má lidem s odstraňováním následků pomoci armádní jednotka a v dalších regionech jsou v pohotovosti síly teritoriální obrany. Polské úřady mezitím varovaly obyvatele deseti regionů před silnými srážkami a vyzvaly je, aby zůstali doma.
Bouřky řádí i v Maďarsku
Před dalšími dešti a bouřkami varovala také maďarská meteorologická služba HungaroMet. Možný je silný déšť, vichřice a krupobití, uvedl úřad podle agentury MTI s tím, že vítr by mohl dosáhnout rychlosti až 90 kilometrů v hodině.
V pondělí zůstalo kvůli bouřím v Maďarsku bez proudu 165 tisíc zákazníků společnosti E.ON, která dnes oznámila, že většině z nich dodávky obnovila. Premiér této země Viktor Orbán podle MTI v pondělí večer napsal na Facebooku, že Maďarsko zasáhla mohutná bouře, přičemž většina škod je na severu země, v okolí jezera Balaton, v části metropole nebo ve Velké dunajské nížině. Hasiči podle Hungary Today nejčastěji odstraňovali z cest, železnice a budov spadlé stromy nebo ulomené větve.
Nejvyšší výstraha na Slovensku
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pro úterý výstrahy třetího, tedy nejvyššího, stupně pro několik okresů v Prešovském a Žilinském kraji.
Podle SHMÚ dosahoval v pondělí vítr doprovázející bouřky rychlosti kolem 100 kilometrů za hodinu. Nejzasaženější bylo město Gelnica a dalších šest okolních obcí v Košickém kraji, kde vítr strhával střechy a demoloval vozidla. Primátor Gelnice Dušan Tomaško podle serveru aktuality.sk uvedl, že postiženo bylo přibližně 400 obyvatel města a okolí. Ze skladů zásob civilní obrany byly do okresu Gelnica poslány krycí plachty pro budovy a domy, které vítr poškodil, uvedlo ministerstvo vnitra.
Opoziční strana Demokrati v tiskové zprávě vyzvala vládu, aby vyhlásila mimořádnou situaci na úrovni celého Prešovského kraje. Současné mimořádné situace byly totiž vyhlášeny na úrovni obcí a okresu. Prešovský primátor František Oľha podle této zprávy řekl, že škody na území města jsou v řádu milionů eur.
Extrémně silné deště v Česku
Meteorologové v Česku očekávají silné srážky během úterý a středy, a to především na Moravě a ve Slezsku. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto vydal od úterního poledne nejvyšší stupeň výstrahy před extrémními srážkami a povodněmi. Celkové srážkové úhrny přesáhnou 50 mm, v oblasti Jeseníků 70 až 130 mm a Beskyd 90 až 180 mm.
„Vzhledem k očekávaným vydatným srážkám bude od úterního večera docházet k vzestupům hladin vodních toků, které odvodňují Beskydy, Javorníky, Bílé Karpaty a také Jeseníky. V zasažených oblastech očekáváme nejvýraznější vzestupy hladin v noci na středu a ve středu, a to i s možným překročením 1. nebo 2. SPA. Především v povodí Olše očekáváme i ojedinělé překročení 3. SPA, a to zejména na menších tocích,“ píše ČHMÚ na sociální síti X.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Časosběrné video ukazuje rychlé stoupání vody v Texasu. Počet obětí přesáhl 80 a dál narůstá