„Korejci jsou na toto téma v posledních letech hodně citliví, potenciál udělat z toho větší ostudu tam je,“ připouští koreanista Horák s tím, že bychom si měli přát, aby v korejských médiích český prohřešek nerezonoval.
Člen české vládní delegace v Jižní Koreji totiž obtěžoval hygieničku, která cestujícím na letišti v Soulu měřila teplotu. Lékař s hodností podplukovníka podle webu iDNES.cz v opilosti plácl ženu přes zadek. Případem se zabývají tamní úřady. Řeší ho i české ministerstvo obrany, pod které lékař spadá. Chystá se ho potrestat.
ČTĚTE TAKÉ: Proč zlevnilo máslo? Stalo se, tápala Šafránková. Nic není nahodilé, smál se Výborný
Maskulinitu, která se v zemi dříve projevovala, podle koreanisty vystřídalo feministické hnutí. „Zaznívá, že se kyvadlo vychýlilo na opačnou stranu. Nejen veřejné mínění, ale i soudy jsou v této problematice mnohem přísnější, mění se legislativa, ale i přístup – nad čím dřív mávli rukou, dnes trestají. V řadě deliktů sexuálního obtěžování důkazní břemeno přesouvají na obviněného, jsou více na straně slabších – obtěžovaných, znásilňovaných,“ vysvětlil.
Po prohřešku spáchal sebevraždu
I společenské hnutí Me too v Koreji podle něj v zemi velmi rezonovalo. „Například bývalý primátor Soulu nebo horký prezidentský kandidát ve veřejných aktivitách skončili, protože byli obvinění z obtěžování, primátor pak spáchal sebevraždu,“ líčil.
Změna přístupu se podle Horáka týká i umělců, spisovatelů, básníků. „Skončí na tom, že dělají to, co dělali dřív. Ženy ani společnost to už nejsou ochotné akceptovat. Je to ostuda, která by se stávat neměla,“ podotýká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Přitom Česká republika má dle jeho slov v Koreji dobré jméno, především tedy Praha. „Před covidem do hlavního města jezdily statisíce Korejců ročně, vnímají nás jako bezpečnou zemi, kde spoustu věcí funguje, Česko má v Koreji dobrý zvuk,“ dodává.