Role obchodních řetězců je v otázce vysokých cen podle Havlíčka jasná. „Těch několik největších hráčů v této oblasti, kteří mají pod kontrolou 90 procent obchodu, chce nekompromisně vydělávat, ne sloužit lidem. Lepších cen potravin dosáhneme jedině tak, že stát nebude komplikovat energetickou situaci,“ pronesl poslanec za hnutí ANO.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Řetězce nehrají fér, zlobí se Výborný. Ukázal na možný kartel. Zametají s vámi, zní z ANO
„Stát by neměl v tomto odvětví zvyšovat cenu, a nevytvářet tudíž nepříznivé podmínky. Máme druhou nejvyšší energetickou inflaci ze všech zemí OECD, před námi je už jen Kolumbie,“ uvedl v pořadu 360°. Havlíčka nenechal chladným ani vztah vlády k řetězcům. „Nacházíme se přece v tržním prostředí. Žijete na úplně jiné planetě,“ opřel se do kabinetu.
Výsledná cena potravin je však podle Skopečka určována střetem výsledné poptávky a nabídky na trhu. Občanský demokrat se také vymezil proti slovům Havlíčka.
„Za celý problém sice menším dílem může energetická inflace, ale z velké části se jedná o inflaci poptávkového charakteru, kterou vytvořila minulá vláda výraznými kompenzacemi v době pandemické krize,“ kontroval místopředseda Sněmovny, čímž odkazoval mimo jiné i na neblahé zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu. „Tehdy se nalily obří peníze do ekonomiky, které ji vyvolaly,“ doplnil.
„Jestli tedy chceme nějak ovlivnit stranu nabídky a s ní související ceny, musí na domácí trh přijít více obchodníků s potravinami,“ navrhl Skopeček řešení, podle něhož je nezbytné navýšit hodnotu vzájemné konkurence. „Ta je u prodejců dosud malá. Musíme jim v tomto ohledu provětrat tenisky,“ doplnil.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Češi se cítí být okrádáni. Dohledové úřady selhaly a jsou nanic, tvrdí ekonom Pikora