Česko navštívil belgický král Philippe. Pětašedesátiletý panovník, mimo jiné absolvent prestižních univerzit Stanford a Oxford, vystudoval belgickou Královskou vojenskou akademii a jako důstojník též uctí památku 17. belgického střeleckého praporu, který spolu s americkou armádou pomáhal osvobodit Plzeň.
Vždy byl považován za introvertního, tichého, hluboce věřícího člověka. A už dvanáct let je králem Belgičanů, jak zní oficiální titul belgického panovníka. Pondělí a úterý stráví belgický král Philippe v Česku. A důvody má osobní.
Český prezident Petr Pavel má v těchto dnech na Pražském hradě napilno. V neděli hostil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, v pondělí zde uvítá pro změnu belgického krále.
Philippe Leopold Ludwig Maria, pětašedesátiletý král Belgičanů, vládne už dvanáct let, a to od abdikace svého otce, Alberta II. Belgického. Ten odstoupil z trůnu 21. července 2013 po dvaceti letech vládnutí ze zdravotních důvodů.
Na belgický královský trůn pak nastoupil jeho syn Philippe (používá i transkripce svého jména ve verzích Philipp, Philip či Filip, tedy ve francouzské, německé, vlámské, valonské i nizozemské verzi) s manželkou Mathilde. Dnes jsou rodiče čtyř dětí, dvou synů a dvou dcer, z nichž ta nejstarší, nyní 23letá Elisabeth, vévodkyně brabantská, je následnicí trůnu a příští královnou.
Albert II. byl posledním belgickým králem, který navštívil Česko – před 25 lety přijel na pozvání Václava Havla.
Prezident Petr Pavel předal v pondělí odpoledne na Pražském hradě belgickému králi Řád Bílého lva občanské skupiny I. třídy. Nejvyšší vyznamenání český prezident belgickému panovníkovi udělil za to, že „významně přispěl k posílení přátelských vztahů mezi Belgií a Českou republikou zejména podporou a posilováním historického povědomí o společném boji za svobodu“, jak zaznělo v odůvodnění vyznamenání.
Absolvent belgické Královské vojenské akademie též jako důstojník uctí památku 17. belgického střeleckého praporu, který spolu s americkou armádou pomáhal osvobodit Plzeň.
Spolu s českou hlavou státu se v úterý vypraví do Plzně na tamní Slavnosti svobody, velkolepé oslavy osmdesátého výročí konce druhé světové války. Právě Plzeň byla jedním z posledních evropských bojišť druhé světové války, město bylo osvobozeno 6. května 1945 – dva dny před kapitulací nacistického režimu.
O pražské návštěvě informoval web královského belgického paláce už v dubnu a potvrdila ji také Kancelář prezidenta republiky.
„Slavnosti svobody 2025 získají celosvětový význam. Svou přítomností město Plzeň poctí totiž samotný belgický král,“ sdělil tehdy plzeňský primátor Roman Zarzycký. „Pro naše město je tato skutečnost nesmírnou ctí. Jeho Veličenstvo, král Belgičanů, bude v Plzni na první návštěvě,“ uvedl Zarzycký.
Král Philippe by se měl zúčastnit hlavního pietního aktu slavností u památníku Díky, Ameriko! 6. května.
Belgická strana ke královu programu uvedla: „Zúčastní se oslav osvobození Plzně – jednoho z mála českých měst, které nebylo osvobozeno sovětskými vojsky, ale 3. americkou armádou s podporou 17. belgického střeleckého praporu. Tato jednotka dobrovolníků vytvořená v lednu 1945 – těsně po osvobození Belgie – se vyznamenala po boku amerických jednotek na samém konci druhé světové války, kdy zatlačila nacistického okupanta o stovky kilometrů zpět na území Německa a Československa.“
Vedle vojenského vzdělání je belgický král Philippe vystudovaným politologem: ve vzdělání pokračoval na Trinity College v Oxfordu a následně absolvoval postgraduální studium na Stanfordově univerzitě v Kalifornii, kde získal magisterský titul v oboru politologie.
V roce 1999 se Philippe oženil s vlámskou aristokratkou Mathilde d’Udekem d’Acoz, dcerou hraběte Patricka d’Udekem d’Acoz a Anny Komorowské, polské komtesy (a mimo jiné vzdálené příbuzné bývalého polského prezidenta Bronslawa Komorowského). S Mathilde má Philippe vedle nejstarší dcery Elisabeth (nar. 2001), příští belgické královny, ještě syny Gabriela (2003) a Emmanuela (2005) a nejmladší dceru Eleonore (2008).
The post Stanford, Oxford a pak trůn. Belgický král Philippe v Česku uctí Slavnosti svobody appeared first on Forbes.