Pondělí 05. květnaSvátek má Venku je 6 °C, Skoro Jasno

Stanjura zkazil vše, na co sáhl, kritizuje Dostálová. Ví, co dělá, hájí ministra Munzar

CNN Prima News Před 1 rokem

Vláda by měla řešit nejprve výdaje státního rozpočtu a až poté zvyšovat daně, míní poslankyně Klára Dostálová (za ANO). Podle ní by to měl řešit i prezident Petr Pavel s premiérem Petrem Fialou. „Doufám, že se prezident zastane lidí a bude trvat na tom, aby vláda šetřila zejména na výdajové stránce a tu příjmovou, tedy jakékoli zvyšování daní, odložila až poté, co se ušetří ve státním rozpočtu,“ řekla Dostálová s tím, že by se měl udělat pořádek také v dotačních programech. „Máme mnoho duplicit. Například čističky odpadních vod dělá jak ministerstvo zemědělství, tak životního prostředí. Silnice spadají pod místní rozvoj i dopravu,“ podotkla poslankyně.

Balíček opatření na záchranu státního rozpočtu se vláda chystá představit za 14 dní. Cílem je udržet plánovaný schodek rozpočtu ve výši 295 miliard korun. Člen Národní ekonomické rady vlády a poradce prezidenta David Marek ale odhaduje, že schodek se vyšplhá zhruba na 400 miliard korun a i podle Dostálové se ho nepodaří udržet pod 300 miliardami korun. „Ministr Stanjura dokonce neměl v rozpočtu zdroje ani na řádnou valorizaci důchodů, natož na mimořádnou. V rozpočtu má obrovské díry a jediné, o co se teď snaží, je, aby prostředky dostal z peněz daňových poplatníků. A to považuju za opravdu velké zvěrstvo,“ zdůraznila Dostálová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zdaňme vyšší střední třídu, vyzývá Švejnar. Nerudová nastínila, koho by se to mělo týkat

Poslanec Vojtěch Munzar (ODS) ale spoléhá na to, že ministr financí Zbyněk Stanjura ví, co dělá. „Deficity, které vidíme už za první měsíce, jsou varovným signálem. Je důležité si uvědomit, že hlavní příjmy do státního rozpočtu teprve přijdou až firmy odevzdají daňová přiznání. Pak teprve uvidíme, jakým způsobem se vyvíjí státní rozpočet,“ popsal Munzar s tím, že schodek rozpočtu 400 miliard se mu zdá přehnaný.

Podle něj je problém státního rozpočtu potřeba začít řešit hned. „Když s tím nic neuděláme a budeme si říkat, že nemůžeme škrtat v mandatorních výdajích a nemůžeme nic dělat ani s příjmovou stranou, budeme mnohem větší podíl z vybraných peněz dávat na úroky z dluhů, které děláme dnes,“ zdůraznil Munzar a dodal, že opatření by za pár let byla mnohem drastičtější.

Pokračovat na celý článek