"Zvali jsme i zástupce vlády, ale ti mají z nás strach. Nechtějí slyšet pravdu. Přišli jsme jim dnes sdělit, jak se lidem žije a co si myslí o jejich krocích. Proto pan premiér dnes doslova utekl na druhý konec republiky do Jeseníku," řekl na začátku protestu předák svazu KOVO Roman Ďurčo.
Podle něj kabinet "kašle na sociální dialog", ministři na jednání tripartity vždy nechodí a vypouštějí testovací balonky k reformním návrhům. "Počínaje dneškem se začínáme hlasitě ozývat a říkáme takovému dialogu ne. Chceme, aby vláda plnila své sliby, které slíbila před volbami," řekl šéf svazu. Vládu označil za asociální.
Odboráři nesouhlasí se zvyšováním důchodového věku na 68 let a proti podobě důchodové reformy. Požadují dřívější penzi pro náročné profese bez krácení pobírané částky. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) minulý týden řekl, že návrh zákona s dřívějšími důchody pro náročné profese předloží ve druhém pololetí a s uzákoněním věku na 68 letech ve svých návrzích nepočítá.
Odborům vadí také emisní norma Euro 7. Obávají se rušení pracovních míst. Podle normy by od roku 2035 neměl být možný prodej nových benzinových a naftových aut. Spalovací motory by se dál mohly využívat, ale se syntetickými palivy.
Před sídlem vlády bylo podle pořadatelů na začátku akce více než dva tisíce lidí. Další přicházeli. Podle policistů bylo na místě několik tisíc účastníků.
Odboráři měli s sebou kromě vlajek svých svazů také trumpety, řehtačky, píšťalky či bubny. Vybavili se také cedulemi proti normě Euro 7 či transparenty s odmítnutím důchodu v 68 letech. Kousek od pódia stála skupina komunistů s rudými vlajkami. Vidět bylo i velké množství národních vlajek. Na pódiu se střídali vedle odborářů i politici opozičních hnutí a mimosněmovních stran. Jako první vystoupili šéf poslanců SPD Radim Fiala a předseda ČSSD Michal Šmarda. Mluvili o minimální penzi, inflaci či cenách potravin. Kritizovali vládu. Následovala šéfka komunistů Kateřina Konečná a lídr ANO Andrej Babiš.
Své kolegy z KOVO přijeli podpořit odboráři z automobilky Škoda z Mladé Boleslavi. Před sídlem vlády byli také zástupci svazů veřejné sféry. "Přišli jsme vyjádřit podporu. Týká se to i nás, hlavně našich dětí," řekla místopředsedkyně zdravotnických odborů Jana Hnyková. Rozčarování naopak neskrývali někteří odboráři z veřejného sektoru. Řekli, že jim vadí vystoupení politiků. Odbory tak podle nich ztrácejí "poslední zbytky legitimity".
Někteří účastníci se nevyvarovali vulgarismů. Na velké plachtě nedaleko pódia stálo: "Česká vládo, pokud s námi nechceš jednat, táhni do prdele". Na podomácky vyrobeném transparentu zas bylo: "Nejsme ve válce, jsme v prdeli".