Středa 30. dubnaSvátek má Venku je 7 °C, Jasno

Strach v Hustopečích: Lidé se sešli kvůli uniklému benzenu, mluví se i o chybě hasičů

CNN Prima News Před 2 týdny

Hustopeče nad Bečvou se potýkají s následky železniční nehody cisteren s benzenem. Už dříve se ukázalo, že odtěžování kvůli vysoké těkavosti benzenu nebude možné. Odborníci ale mají náhradní řešení.

K TÉMATU: V půdě u Hustopečí jsou stovky tun benzenu, řekl Hladík. Oblast má uzavřít speciální stěna

„Předpokládáme nasazení technologie s aktivním uhlím. Přijedou obří dvacetitunové filtry, kterými se bude čerpat masivní množství vody,“ popsal Petr Bejček, ředitel České inspekce životního prostředí. Dodal, že půjde asi o 500 kubíků za den.

Současně celé místo neštěstí obepne larsenová stěna, která zastaví únik kontaminované spodní vody. I když ještě není dokončená, měření ukazují, že koncentrace jedu v okolí klesají. „Co se týká ovzduší a kvality pitné vody, tak žádné nebezpečí nehrozí,“ tvrdí ministr životního prostředí Petr Hladík.

Chybovali hasiči?

Kromě řešení následků se ale spekuluje i o postupu zasahujících hasičů. Na internetu se totiž objevily hlasy, podle kterých bylo hašení vodou chybné. Podle webu railtarget.cz se hasiči dokonce bojí mluvit, jelikož akci dozoroval jejich nejvyšší šéf –  generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček. Hasiči údajně kritizují především hašení kompaktním proudem a využití vrtulníků s bambi vakem. „Všichni hasiči, s nimiž redakce mluvila, se shodují, že místo vody měla být použita především speciální pěna,“ píše zmíněný web.

Pilot vrtulníku totiž prý nemohl odhadnout, kam přesně voda z bambi vaku dopadne. „Kvůli tomu byla zasažena ohniska požáru a došlo ke styku vody s benzenem. Kontaminovaná voda se následně vsákla do půdy, což způsobilo ekologickou katastrofu,“ píše web railtarget.cz.

„Zásah nesmí být veden tak, aby hasiči sami napáchali větší škody, než by napáchal požár sám. Kontaminace podloží po použití kompaktního proudu a vrtulníku s bambi vakem byla naprosto zbytečná,“ uvedl jeden z hasičů, který si nepřál být jmenován.

Na možné pochybení ale upozornil i web denikvektor.cz. „Ukazuje se, že hasiči významně přispěli ke škodám na životním prostředí v Hustopečích a okolí. V rámci kritizovaného zásahu totiž používali k hašení hořícího benzenu kompaktní proud a vrtulník s bambi vakem. Voda kontaminovaná benzenem následně prosákla do půdy a podzemních vod, odkud se dále šíří,“ píše zmíněný web.

Hasiči se brání

Šéf hasičů Vlček pro web railtarget.cz uvedl, že „činnost na místě zásahu jednoznačně směřovala nikoli k hašení, ale při vyhořívání velkého množství benzenu z havarovaných vagónů ke srážení zplodin hoření roztříštěnými proudy a vodní mlhou, s cílem omezit šíření zóny ohrožení.“

O tom, že zásah proběhl v pořádku, je přesvědčený i ředitel Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Karel Kolářík. „Zodpovědně říkám, že se to nechalo v maximální míře kontrolovaně vyhořet. Došlo k mechanickému poškození těch vagonů. A benzen nekontrolovatelně unikal z cisteren. Průsak podložím byl obrovský ještě než hasiči přijeli na místo,“ sdělil Kolářík.

Kritika míří i na hejtmana

Během emotivního závěru čtvrteční schůze zkritizoval šéf místních rybářů Stanislav Pernický práci olomouckého hejtmana za podle něj pozdní vyhlášení stavu nebezpečí. „Kdybych já byl hejtmanem Olomouckého kraje, tak bych osmadvacátého okamžitě bombardoval vládu České republiky. Překvapuje mě, že to trvalo měsíc,“ řekl Pernický.

„Všechny kroky, které se tady odehrávaly, byly řízeny Českou inspekcí životního prostředí. Když se na mě pak Česká inspekce obrátila s některými věcmi ve vztahu ke kraji, tak jsem okamžitě konal,“ hájil se hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Lidé mají strach

Na čtvrteční schůzce místní obyvatelé vyjádřili obavy ze nečištěného ovzduší, odpařování benzenu během teplého počasí, ale i z možné kontaminace půdy. „Na konci května budeme sklízet první seče, máme hektarový pozemek zhruba 300 metrů od této havárie. Bude tato vojtěška poživatelná, abychom ji mohli sklidit, nebo ne? Další pozemky jsou asi dva kilometry vzdálené, je to 30 hektarů pastvin a luk,“ řekl Antonín Horník z rodinné farmy s 300 kusy dobytka.

Žádal, aby z tohoto porostu byly před sekáním trávy odebrány vzorky. „Další nebezpečí je to, že zkrmíme dojnici a objeví se to v mléce. Tlačím za všechny zemědělce, aby tyto vzorky byly uskutečněny. Týká se to i zahrádek,“ zdůraznil zemědělec.

Nespokojenost projevili i chataři z bezprostřední blízkosti zasaženého jezera. „Nesmíme se přibližovat k vodě – lidé vyjdou z chalupy a jsou u vody. Až bude vítr foukat na chaty, půjde to přímo na tuto oblast. Ceny chat spadly na nulu,“ zlobil se jeden z chatařů. Nelíbilo se jim také to, že přímo v této oblasti není umístěno měřicí zařízení; meteorologové koncentrace měří na druhé straně havárie, a to až v samotném městysi. Podle ředitele odboru kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu Jana Macouna byl uvolněn jeden měřící vůz a umístěný je v místě největší koncentrace obyvatel.

Ministr Hladík zemědělcům slibuje kompenzace. „Kdy bude půda pro zemědělce v nějakém stavu pro běžné hospodaření, nemůžu říct, bylo by to nezodpovědné. Budeme se snažit to kompenzovat – když to nepůjde od původce havárie, půjde to na náklady státu,“ uvedl Hladík.

Vlak s cisternami převážejícími více než 1 000 tun toxického benzenu vykolejil v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku v pátek 28. února. Podle aktuálních odhadů uniklo větší množství benzenu, než se předpokládalo – a to až 400 metrů krychlových. Velká část benzenu se dostala až na hladinu podzemních vod. Na konci března po doporučení krizového štábu olomoucký hejtman vyhlásil stav nebezpečí, který by měl urychlit sanační práce. Likvidace škod má podle odhadů vyjít na miliardu korun.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Vybít chov kvůli slintavce? Z toho se nevzpamatujeme, bojí se farmáři. Chybí i dezinfekce

Pokračovat na celý článek