"Poprvé máme v naší konečné dohodě slova o fosilních palivech," uvedl Džábir podle deníku The Guardian a jeho slova podle listu provázel v plénu potlesk delegátů vestoje. Předseda konference označil klimatickou dohodu za "historický balík" opatření.
Dříve představený návrh dohody vyzýval k "odklonu od fosilních paliv v energetických systémech, a to spravedlivým, řádným a rovnocenným způsobem … tak, abychom do roku 2050 dosáhli uhlíkové neutrality v souladu s vědeckými poznatky".
Generální tajemník OSN António Guterres dohodu uvítal. COP28 podle něj dospěla k rozhodujícímu momentu v boji proti klimatické změně. Věk fosilních paliv musí skončit, zdůraznil.
"COP28 se ocitla v rozhodujícím momentě v boji proti klimatické změně," napsal Guterres na síti X. Je podle něj důležité, aby výsledek naplňování globálních závazků potvrdil nutnost omezení nárůstu globální teploty o 1,5 stupně, což "vyžaduje drastické redukce emisí v tomto desetiletí".
"Poprvé je tu uznání potřeby přechodu od fosilních paliv - po mnoha letech, kdy byla diskuse na toto téma zablokována," zdůraznil šéf OSN.
Ropa, plyn a uhlí v současné době zajišťují přibližně 80 procent světové energie. Podle vědců jsou fosilní paliva zdaleka největším zdrojem emisí skleníkových plynů, které způsobují změnu klimatu.
Předchozí konference přijaly pouze mantinely na snížení emisí skleníkových plynů bez výslovné zmínky o fosilních palivech, která jsou ale zodpovědná za dvě třetiny vyprodukovaných emisí. Na konferenci COP26 v Glasgow se zúčastněné země zavázaly k omezení uhlí, na cílech ohledně ropy a zemního plynu se však dosud nikdy nedohodly.
Návrh dohody podle Reuters uváděl také sedm dalších kroků ke snížení emisí skleníkových plynů. Vyzývá mimo jiné ke ztrojnásobení kapacity obnovitelné energie na celém světě do roku 2030 a urychlení technologií, jako je zachycování a ukládání uhlíku, které mohou pomoci vyčistit průmyslová odvětví.
Představený text se nicméně odvrátil od termínu "konec fosilních paliv", podotkla už dříve AFP. Po něm volaly některé ambiciózní hlasy, ale zamítly ho ropné velmoci v čele se Saúdskou Arábií. Také podle agentury AP nešel návrh dohody tak daleko, že by usiloval o postupné vyřazení fosilních paliv, které žádalo přes 100 zemí. Namísto toho vyzývá k přechodu od nich.