Úterý 06. květnaSvátek má Venku je 10 °C, Skoro Zataženo

Svět šílí z dubajské čokolády, cena pistácií strmě roste. A bude hůř, tvrdí odborníci

CNN Prima News Před 5 hodinami

Přes 400 tisíc tun. Taková byla roční produkce pistácií ve Spojených státech. Ty jsou tak o koňskou délku největší pěstitelskou zemí zelených oříšků na světě. „Úroda v roce 2023 byla velmi dobrá, naopak loni jsme sklidili výrazně méně,“ přiblížil pěstitel Jim Zion.

ČTĚTE TAKÉ: Dubajská čokoláda uchvátila svět. Podívejte se, jak si ji můžete snadno připravit doma

Podle listu Financial Times se cena za jednu libru pistáciových jader vyšplhala z necelých osmi dolarů na více než deset, tedy na takřka 300 korun. Pěstitelé tvrdí, že cenu šponuje nahoru i velká poptávka, kterou způsobila výroba dubajské čokolády.

I na tuzemském trhu se dříve nákupní cena pistácií pohybovala pod hranicí 200 korun za kilogram. Současná cena je ale mnohem vyšší. „U vyloupaných pistáciových jader je zdražování ještě výraznější. Aktuálně se prodávají za více než 500 korun za kilogram, čímž se dostávají nad cenu makadamových ořechů, které dlouhodobě patřily k nejdražším,“ řekl už dříve generální ředitel e-shopu Ochutnej Ořech Petr Voves.

Trh se na trendu „sveze“

„Právě na tomto trendu se trh sveze. Všichni začnou produkovat ‚něco dubajského‘ a tím pádem se zvedne poptávka po pistáciích. Ráno jsem u jedné kavárny viděl lákat zákazníky na ‚tradiční české dubajské lívance‘. Jakmile se tohle rozmůže, tlak na cenu pistácií vzroste,“ okomentoval situaci pro CNN Prima NEWS ekonom Petr Bartoň.

Jeden z obchodních řetězců například nabízí 250 gramů pistácií ve slevě za 65 korun. Taková cena bude možná už brzy minulostí. „Už dnes jsou pistácie velmi drahé, ale nelze vyloučit a je to možná i pravděpodobné, že cena ještě poroste. Určitě to ale nebude o hodně. Odbyt by se určitě snížil,“ avizuje agrární analytik Petr Havel.

S dalším nárůstem ceny pistácií počítá i Bartoň. „Pokud se nezvedne nějaký protitrend, který bude dubajskou čokoládu nebo ‚tradiční české dubajské lívance‘ bojkotovat, bude cena pistácií dál růst,“ dodal.

Nárůst ceny může přijít už v letošním roce. A to zejména kvůli tomu, že některým odběratelům skončí dlouhodobé kontrakty s distributory. „Věřím, že v roce 2026 se ceny stabilizují, i když nečekám, že se vrátí na úroveň z let 2022 a 2023. Další vývoj bude záviset především na kvalitě a objemu sklizně. Pokud by ji ovlivnily nepříznivé podmínky, například extrémní počasí, mohlo by zdražování pokračovat,“ dodal Voves.

Pistácie jsou často považovány za relativně zdravé mlsání díky vysokému obsahu bílkovin a zdravých tuků. Jejich milovníci tak musí buď doufat, že dubajský trend opadne, nebo že bude letošní sklizeň úspěšnější. „Čekáme větší sklizeň oproti loňsku,“ řekl Zion.

Spotřebitele trápí i cena ostatních čokolád

V obchodech si zákazníci v poslední době mohou všimnout i vyšší ceny za čokoládu. Může za to drahé kakao, kterého je nedostatek kvůli nepříznivému počasí v západní Africe. Kakao kvůli tomu v minulém roce zdražilo o 178 procent, jednalo se o nejvyšší růst na komoditním trhu.

Na burze se v současné době prodává za devět tisíc dolarů (214 tisíc korun) za tunu. Maxima dosáhlo v květnu loňského roku, kdy jej obchodníci nakupovali za 12 tisíc dolarů. Přitom na začátku roku 2023 byla cena ještě pod dvěma tisíci dolary.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Turisté našli zlatý poklad. Schránky u Dvora Králové skrývaly mince a šperky za miliony

Pokračovat na celý článek