Prezident Donald Trump v neděli uvedl, že Spojené státy jsou podle agentury Reuters blízko dokončení několika obchodních dohod v nadcházejících dnech a do 9. července oznámí ostatním zemím vyšší celní sazby, které by měly začít platit 1. srpna.
ČTĚTE TAKÉ: Válka na Ukrajině trvá a zbrojovky rostou. Které si polepšily nejvíc a jak jsou na tom Češi?
„Pravděpodobně je spustím 1. srpna. No, to je docela brzy. Je to tak?“ prohlásil o clech podle CNN americký prezident. Platit by začít nemusela, pokud se EU a dalším zemím podaří uzavřít s Washingtonem obchodní dohodu.
V neděli to potvrdil také americký ministr financí Scott Bessent. Výše cel by se podle něj měla vrátit na původní výši, kterou Trump představil v dubnu. „Pokud něco neuděláte, pak se 1. srpna vrátíte zpět na úroveň cel z 2. dubna,“ uvedl Bessent pro CNN.
Tehdy Trump uvalil 10procentní clo na zboží téměř všech obchodních partnerů a během několika dní varoval před dalším navýšením těchto sazeb pro vybrané skupiny. Od té doby se různé země a společně s nimi i EU snaží uzavřít dohody, které by jim pomohly se těmto zvýšeným clům vyhnout.
Pro státy EU – včetně Česka – by návrat k americkému návrhu z dubna znamenal plošné 20procentní clo na veškeré zboží. Na většinu dovozu z EU se již nyní vztahuje clo deset procent, na automobily a automobilové díly 25 procent a na ocel a hliník 50 procent.
Informace jsou však nejednoznačné. Trump například dříve vyjádřil nespokojenost s jednáním s EU a pohrozil, že zvýší celní sazbu na evropský vývoz na 50 procent.
Dalších deset procent za BRICS
Americký prezident také varoval, že země, které se připojí k politice aliance BRICS, která podle něj jde proti zájmům USA, budou postiženy dodatečným 10procentním clem. Do té patří Brazílie, Rusko, Indie nebo Čína.
„Na každou zemi, která se připojí k protiamerické politice BRICS, bude uvaleno DODATEČNÉ 10procentní clo. Z této politiky nebudou existovat žádné výjimky,“ cituje Trumpův příspěvek na síti Truth Social BBC.
Dopis, nebo dohoda
Podle Bessenta je záměrem stanovení nového termínu způsobem, jak vyvíjet „maximální tlak“. Jako příklad přitom v rozhovoru pro CNN uvedl EU, která podle něj po pomalém začátku „dělá velmi dobrý pokrok“.
V pátek Bessent prohlásil, že se počet dohod se všemi důležitými obchodními partnery nyní blíží počtu 15 až 18. Státy, kterým se s USA domluvit nepodaří, by podle Trumpova varování mohly čelit až 70procentním clům, píše deník The Guardian.
„V pondělí budeme rozesílat dopisy týkající se obchodních dohod. Může jich být dvanáct, možná patnáct... a také jsme uzavřeli dohody,“ uvedl pro CNN v neděli Bessent, když se ho na letišti v New Jersey televize ptala na celní sazby.
V návaznosti na Bessentův komentář Trump dodal, že dopisy budou rozesílány i v úterý a ve středu. „Většinu zemí vyřídíme do 9. července. Buď dopisem, nebo dohodou,“ prohlásil.
Trumpova administrativa zatím uzavřela dohody se Spojeným královstvím a Vietnamem.
Dohoda za každou cenu, nebo vysoká cla?
„Mezi členskými státy bude velkou otázkou, zda bychom měli dosáhnout dohody za každou cenu, abychom se vyhnuli obchodní válce, nebo ukázat svaly, pokud dohoda nebude dostatečně dobrá,“ okomentoval jednání pro Guardian jeden z diplomatů EU.
Podle deníku usilují vyjednavači EU o dohodu na oboustranných 10procentních clech. Cílem je ale také dosáhnout nižších sazeb pro klíčová odvětví, včetně léků, alkoholu a polovodičů, a také o výjimky pro automobily a kovy, které čelí vysokým clům již teď.
Již dříve nicméně předsedkyně Komise Ursula von der Leyen i komisař pro obchod Maroš Šefčovič avizovali, že pokud se dohodu uzavřít nepodaří, je EU odhodlaná na cla Spojených států adekvátně odpovědět.
Šefčovič po setkání s ministrem obchodu Howardem Lutnickem a obchodním zástupcem USA Jamiesonem Greerem ve Washingtonu minulý týden oznámil určitý pokrok na cestě k dohodě, uvedl podle deníku The Washington Post mluvčí Komise Olof Gill.
Jeden z diplomatů EU uvedl, že Trumpem kritizovaná nařízení bloku týkající se sociálních sítí a technologických společností nejsou předmětem jednání. Velkou překážkou naopak zůstává 17procentní clo navržené americkou stranou na vývoz zemědělských produktů a potravin, informuje agentura Reuters.
Evropští ekonomové podle The Washington Post již několik měsíců varují, že nové obchodní překážky ze strany USA prohloubí rostoucí rozpory ve světové ekonomice, napsali v lednu experti Evropské centrální banky. Zdůrazňují také dopady na samotnou americkou ekonomiku a její občany.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ukrajinská dronová elita v akci. „Maďarovi ptáci“ vyzobali Rusy na motorkách, ti zkáze neujeli