Úterý 08. červenceSvátek má Venku je 17 °C, Skoro Zataženo

Záhadné zmizení bitcoinů: Podezřelí jsou i pražští detektivové, pryč je přes čtvrt miliardy

CNN Prima News Před 3 hodinami

Detektivové otevřeli během domovní prohlídky v roce 2019 trezor, v němž objevili kryptoměnovou peněženku i s přístupovými hesly. Majitel bitcoinů byl ale podle webu Odkryto tou dobou ve vazbě.

ČTĚTE TAKÉ: Srazila mě zrcátkem, pak do mě dvakrát najela. Počet útoků na strážníky v Praze razantně roste

„Když ho propustili, začal se zajímat, kde bitcoiny jsou, a zjistil, že je peněženka prázdná. Když zkoumal dál, zjistil, že zmizely asi pět dní poté, co byl umístěn do vazby,“ popsal investigativec Jiří Hynek z Odkryto pro CNN Prima NEWS.

Záhadná postava detektiva

Případ nyní prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), protože hesla v trezoru našli detektivové z pražské hospodářské kriminálky.

Záhadnou postavou celého případu je jeden z detektivů, který byl právě přímo u otevírání trezoru. Později byl totiž obviněn z vynášení informací. Soudy ho nejprve potrestaly šesti roky vězení, poté trest zmírnily na podmínku. U policie však skončil.

Odborníci ale namítají, že hesla mohl mít k dispozici i někdo jiný. „To, že má někdo uschované seedy na papíře nebo v počítači, ještě neznamená, že je nedal někomu jinému a neřekl – když se ti neozvu, tak je převeď nebo anonymizuj,“ řekl expert na kybernetickou bezpečnost Miloslav Lujka pro CNN Prima NEWS.

Kauza se vleče léta

Majitel bitcoinů podal trestní oznámení. Podle Hynka sám neví, zda uspěje. „Jak jsme s ním mluvili, nevypadá to, že by to měl jeho komplic. Tvrdí, že to měl v trezoru, kde byla policie,“ doplnil novinář.

GIBS trestní oznámení prověřuje už tři roky, zatím marně. „Vrchní státní zastupitelství v Praze ve vámi označeném řízení vykonává dozorová oprávnění. V řízení jsou prováděny takové úkony směřující k naplnění účelu trestního řízení. Charakter těchto úkonů přitom vyžaduje, aby orgány činné v trestním řízení v této neveřejné fázi rovněž zajistily ochranu účelu trestního řízení,“ sdělil na dotaz webu Odkryto státní zástupce Pavel Prygl.

Detektivové inspekce musejí zjistit, kde bitcoiny skončily, což je podle Hynka velmi komplikované. „Máme informace, že prošly takzvaným mixérem,“ uvedl. „Pokud si dá člověk záležet, tak bitcoiny zanonymizuje takovým způsobem, že je těžko dopadnutelný,“ přidal Lujka.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Hnutí ANO bez Babiše? Ješitný předseda by měl kormidlo přepustit lepšímu lídrovi, míní Valeš

Pokračovat na celý článek