V pátek poslanci schválili řadu zákonných úprav. Sněmovnou prošlo třeba navýšení příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením nebo zavedení jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatele, kterým se tak má ulevit od papírování.
ČTĚTE TAKÉ: Pácháte hnus, odstupte, vyzývá část SOCDEM Maláčovou a Zaorálka. Ve hře je mimořádný sjezd
Zelenou dostala i koaliční novela, jejímž cílem je podle předkladatelů zlepšení přehledu o pohybu a pobytu žadatelů o azyl a migrantů. „Takhle vypadá práce na zajištění větší bezpečnosti Česka: konkrétní opatření proti nelegální migraci místo dryáčnických billboardů a prázdných hesel. ANO a SPD? Proti,“ okomentoval přijetí novely na síti X ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan.
Proti jeho slovům se však vymezil poslanec a člen sněmovního bezpečnostního výboru Robert Králíček (ANO). „Tak znovu, pane ministře. Pro naše hnutí je bezpečnost českých obyvatel absolutní prioritou! Vy jste schválili migrační pakt, jehož implementací otevíráte dveře migrantům,“ vrátil se Králíček do minulosti.
Poslanci ANO podle něj hlasovali proti novele z toho důvodu, aby tak „nezradili naše občany“. „Pár měsíců před volbami si hrajete na největšího bojovníka s migrací, ale přitom jste čtyři roky toto téma přehlížel,“ uvedl také na adresu Rakušana.
Na co se už nedostane?
Už v pátek napsal poslanec a místopředseda bezpečnostního výboru Martin Exner (STAN) na síti X, že ty zákony, které se nestihnou projednat „dnes nebo do konce volebního období, spadnou pod stůl“. „Nebo se budou muset od začátku projednávat v příštím volebním období. A nebo se také nepřijmou nikdy,“ stojí také v příspěvku.
Ve hře tak zůstává hned několik novel, u nichž hrozí, že se na ně již nedostane řada. Důležitým návrhem je novela o ochraně přírody a krajiny. V souvislosti s ní se mezi vládními poslanci objevil spor ohledně některých pozměňovacích návrhů politiků ODS. Hovořilo se dokonce o možné „destrukci podstaty národních parků“.
Legislativní úprava se kromě jiného týká vyhlášení národního parku Křivoklátsko. Ministr Petr Hladík (KDU-ČSL) věří, že se na novelu dostane. „Poslední týdny bohužel neumožnily ve Sněmovně o zákoně hlasovat. Pevně doufám, že ještě do podzimních sněmovních voleb nějaké zasedání dolní komory Parlamentu bude, a to v takové formě, abychom se tomuto zákonu mohli věnovat,“ sdělil CNN Prima NEWS.
Stihne se zákaz energydrinků pro děti?
Ve hře je i zákonná úprava o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, která by implementovala zákaz prodeje energetických nápojů dětem a mladým lidem. Nejasný postoj panoval k nastavení věkové hranice – zda by šlo o zákaz do 15 či 16 let, mělo být jasné právě po třetím čtení. Proti úpravě se jako jediný ze Sněmovny postavil většinově poslanecký klub ODS, což se ukázalo například při druhém čtení.
VIDEO: Dusno v Senátu. Vildumetzová se rozohnila kvůli bitcoinům. Porušujete zákon, ozval se Vystrčil
Nejistou budoucnost mají mimo to návrh týkající se veřejného zdravotního pojištění i vládní předloha zákona v oblasti digitální ekonomiky.
Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda přitom podle webu iDnes.cz během pátku prohlásil, že se poslanci budou zabývat už jen vrácenými zákony ze Senátu a těmi úpravami, na jejichž projednávání se předem domluvili s opozicí.
Kdo za to může?
Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek pro CNN Prima NEWS vyjmenoval návrhy, na něž s největší pravděpodobností již nepřijde řada a na kterých Pirátům záleželo. V případě „energydrinků“ doslova uvedl, že zákon „propadl kvůli tomu, že ODS zrušila příští týden schůzi“.
Občanští demokraté však namítají, že změny považují za „legislativní aktivismus“. Poslanec Jan Skopeček (ODS) během schůze Sněmovny na začátku června dokonce prohlásil, že jde ze strany státu o vodění rodičů za ručičku.
Michálek také upozornil, že neprojde změna zákona o antimonopolním úřadu, jež by mohla rozšířit pravomoci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Rovněž nebyl schválen funkční systém, který by mohl vracet lidem příjmy z emisních povolenek ETS 2.
Výjimkou není ani novela zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu. „Ta měla umožnit kontrolu hospodaření veřejnoprávních médií, ale kvůli postoji koalice ohledně sestavování programu nebyla zařazena na program schůze, ačkoliv se změnou souhlasila vláda i Senát,“ kritizují Piráti.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Hádka v Partii. SPD chce věšet protivníky, naznačil Výborný. Jste blázen, vzkázal Okamura