Čtvrtek 29. květnaSvátek má Venku je 19 °C, Oblačno

Trump mění roli Ameriky. Evropa už nemůže spoléhat na Johna Waynea, míní Vondra

Aktuálně.cz Před 1 dnem

 Aktuálně.cz

Debata s názvem "Čeká nás ekonomická nukleární zima?" byla první z nového cyklu Aktuálně z knihovny, společného projektu Knihovny Václava Havla, vydavatelství Economia a Aktuálně.cz. 

Debaty se zúčastnili někdejší guvernér České národní banky Miroslav Singer,  bývalý ministr zahraničí ČR, velvyslanec v USA a dnes europoslanec za ODS Alexandr Vondra a Martin Ehl, hlavní analytik Hospodářských novin. Diskusí provázel šéfredaktor Aktuálně.cz Matyáš Zrno. 

Podle Vondry si lidé v Česku i jinde v Evropě stále promítají do Spojených států tradiční představu silného, morálního ochránce - "jakéhosi spravedlivého pistolníka Johna Waynea". S tím, že teď Trump do tohoto obrazu nezapadá.

"Svět se změnil a logicky se musí změnit i role Ameriky. Už to nebude ten John Wayne, protože Amerika na to nemá sílu. Míříme do světa, který bude víc o reálné politice, míň o pravidlech, míň o ideálech a o morálce," řekl v debatě Vondra.

Chaos jako taktika?

Trumpovo chování bývá často interpretováno jako chaotické, podle Vondry však může jít o záměr.

"Trumpova metoda je vytvořit chaos, a kdo se v tom chaosu lépe zorientuje, může získat výhodu. Nemyslím si ale, že to vyeskaluje do obchodní války či  destrukce vztahů. Ostatně to ani není v americkém zájmu," uvedl někdejší velvyslanec v USA.

Miroslav Singer upozornil, že Trumpův styl vyjednávání je obecně známý. "Během své dlouholeté praxe jsem zažil řadu vyjednávání s Američany, kteří se chovali podobně jako Trump. V tuto chvíli jsme v bodě, že sice se nám ty vztahy s Amerikou nelíbí, avšak z pohledu Trumpa - on dosáhl svého. My v Evropě s ulehčením přijímáme desetiprocentní cla - přičemž jsme mívali dvě procenta, ale teď, když Trump svůj původní výstřel (operoval s 50procentními cly) snížil na deset procent, tak je to pro nás normál. Z hlediska vyjednávání to prostě není jenom chaos," zmínil Singer.

Evropa se musí probudit

Analytik Martin Ehl upozornil, že tvrdší postoj Donalda Trumpa vůči Evropě může být v důsledku přínosný - přinutí evropské země jednat. "Evropané si pořád myslí, že to nějak uhrají. Z hlediska evropské ekonomiky a bezpečnosti měl budíček nastat už před deseti lety," uvedl Ehl.

Singer upozornil, že v současném světě získává téma bezpečnosti prioritu nad ekonomickou efektivitou. "Ve světě, kde bezpečnost získává prioritu nad ekonomičností, efektivností věcí, se bude rozhodovat bez ohledu na to, kolik to stojí a jestli je to drahé nebo ne, protože bezpečnost je nakonec základnější potřeba než cokoliv, co nabízí ekonomie."

Celý záznam debaty je k dispozici zde:

Pokračovat na celý článek