Středa 30. dubnaSvátek má Venku je 21 °C, Oblačno

Trump rozdmýchal kanadský patriotismus: Národ se semkl proti Spojeným státům

Forbes Před 1 měsícem

Od chvíle, kdy Trump Kanadě poprvé zahrozil zavedením rozsáhlých cel na dovoz a začal o severním sousedovi mluvit jako 51. státě, se v zemi vzedmula emoce, která je jí jinak poměrně neznámá: hněv.

Kanaďané ruší dovolené či předplatné u amerických mediálních gigantů. Hokejový duel Turnaje čtyř, který měl být předpřípravou na zimní olympijské hry v Miláně a Cortinně d’Ampezzo, se před dvěma týdny proměnil v geopolitickou událost, když hráči už na začátku utkání rozhazovali rukavicemi.

Trumpovy kroky podnítily vlnu kanadského patriotismu a narušily politiku země ve volebním roce, což překvapivě posílilo skomírající vládnoucí Liberální stranu a donutilo lídra opozice Pierra Poilivevra (dlouho považovaného favorita na příštího kanadského premiéra) přehodnotit svá sdělení.

„My jako Kanaďané se nesnažíme vyvolávat boje,“ řekl pro americkou televizi CNN Dylan Lobo z Toronta, který provozuje internetový katalog Made in Canada. Ten v posledních měsících zaznamenal prudký nárůst návštěvnosti, protože Kanaďané se v reakci na Trumpovy hrozby snaží podporovat domácí značky.

„Je to útok na Kanadu.“ doplnil podnikatel.

Po měsících varování Trump v úterý uvalil 25procentní cla na téměř veškeré kanadské zboží, čímž způsobil propad trhů a srazil vztahy mezi Kanadou a Spojenými státy na nové dno. Kanadský premiér Justin Trudeau na to bezprostředně odpověděl odpovídajícími cly na americké zboží v hodnotě 30 miliard kanadských dolarů (přes 483 miliard korun) a podotkl, že možná budou následovat další.

„Kanaďané jsou rozumní a zdvořilí, ale z boje neustoupíme – ne, když je v sázce naše země a blaho všech v ní,“ prohlásil Trudeau v úterý na tiskové konferenci.

Trump v telefonátu s kanadským premiérem argumentoval tak, že kanadský vůdce podle něj neudělal dost pro omezení pašování fentanylu (uměle vytvořeného opioidu) přes hranice – a to navzdory tomu, že množství, které se do Spojených států dostává od severního souseda, je nepatrné.

Trump po telefonátu – který podle něj „skončil ‚poněkud‘ přátelsky“ – naznačil, že odstupující Trudeau by mohl otázku cel využít k tomu, aby „zůstal u moci“. I přes to tahle dvouměsíční tahanice nenapravitelně poškodila vzájemné vztahy mezi oběma sousedními zeměmi.

Kanadští představitelé na Trumpův krok reagovali rychle: premiér kanadské provincie Ontario Doug Ford nařídil pracovníkům prodejen alkoholu, aby z regálů odstranili všechny americké výrobky – od kalifornského chardonnay po whisky Jack Daniel’s.

Podle Forda je ontarijský úřad pro kontrolu alkoholu jedním z největších velkoobchodníků na světě a každoročně prodá americký alkohol v hodnotě přibližně jedné miliardy dolarů (více než 23 miliardy korun).

Americano Canadiano

Dění ale přineslo i bizarnější iniciativy. Po celé Kanadě například mění kavárny název Americano za Canadiano. Trent, který začal původně jakointerní vtip v jedné kavárně, se rychle stal celonárodním tématem. Podle časopisu Barista Magazine to všechno začalo šestého února 2025.

Kavárna a pražírna Kicking Horse Coffee v Britské Kolumbii tehdy zveřejnila na Instagramu dnes již smazanou výzvu k akci: „Již šestnáct let kavárna Kicking Horse Café v tichosti nazývá Americanos ‚Canadianos‘. Dnes žádáme kavárny po celé zemi, aby se k nám přidaly. Říkejte jim Canadianos.“

Dostalo se i na výrobce zdravotnických prostředků, konkrétně korporace Advanced Medical Technology Association (AdvaMed), která zažádala o celní výjimku s odůvodněním, že dodatečné náklady by mohly poškodit toto odvětví a vést ke ztrátě pracovních míst.

Volby jsou za rohem

Není to poprvé, co Kanaďané brojí proti Trumpovým clům. Před sedmi lety, během svého prvního prezidentského období, Trump zavedl 25procentní clo na veškerý dovoz oceli ze zahraničí a desetiprocentní clo na dovoz hliníku, zatímco byl uprostřed jednání o dohodě o volném obchodu s Kanadou a Mexikem.

„Už dlouho jsem neviděl Kanaďany, kteří by byli v něčem jednotní. Zdá se, že tohle je něco, v čem jsou všichni zajedno,“ řekl pro CNN Graham Palmateer, majitel torontské pizzerie Gram’s Pizza. Je dalším z řady z Kanaďanů, kteří v souvislosti s cly bojkotují americké zboží.

Zatímco se názor Kanaďanů na Spojené státy a jejich vůdce výrazně propadl, jejich vnímání vůči vlastní zemi se zlepšilo. Patriotismus, který je v Kanadě méně zjevný než ve Spojených státech, je aktuálně na vzestupu.

Trumpovo zaměření na Kanadu bylo „šokem pro kanadskou psychiku, který prostě zcela přeorientoval způsob, jakým lidé věci vidí,“ řekl David Coletto, generální ředitel kanadské společnosti Abacus Data, která se zabývá průzkumy veřejného mínění. Podle něj situace změnila postoj Kanaďanů natolik, že by to mohla ovlivnit výsledek příštích federálních voleb v zemi.

Trudeaův nástupce ve funkci předsedy liberálů a premiéra bude vybrán příští týden.

Mezi kandidáty je i bývalá liberální ministryně financí Chrystia Freeland, která s první Trumpovou administrativou vyjednávala o dohodě mezi Spojenými státy, Mexikem a Kanadou, a bývalý guvernér centrální banky Mark Carney.

Podle kanadských zákonů se příští parlamentní volby musejí konat do října, ale je pravděpodobné, že budou vypsány dříve. Podpora liberálů se v posledních týdnech po letech poklesu opět odrazila ode dna, přičemž poslední průzkumy vykazují, že dlouho udržovaný náskok konzervativců by se mohl snížit.

„Přešli jsme z prostředí, kde veřejnost tolik toužila po změně vlády, do prostředí, kde stále více lidí hledá na místo premiéra někoho, kdo by pomohl zvládnout dopady Trumpových rozhodnutí na naši zemi,“ zmínil výzkumník Coletto.

Na vlnu patriotismu se svezly už i celebrity. Kanadský herec Mike Myers například minulý víkend v pořadu Saturday Night Live na americké NBC oblékl tričko s nápisem „Kanada není na prodej“. Když běžely titulky, podělil se o další vzkaz pro Kanaďany. Napřáhl ruku a zaúpěl: „Lokty nahoru“, což je hokejový výraz signalizující, že je čas bojovat.

The post Trump rozdmýchal kanadský patriotismus: Národ se semkl proti Spojeným státům appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek