Sobota 26. červenceSvátek má Venku je 16 °C, Skoro Zataženo

Ukrajince chrání jejich řeky, Rusové v nich umírají jako mouchy. Chybí jim zásadní dovednost

CNN Prima News Před 22 hodinami

V prvních týdnech a měsících války se Rusům podařil z dnešního pohledu mimořádný úspěch, když dobyli oblastní město Cherson. Získali tak pozici na západním břehu Dněpru, východní část už prakticky celou drželi. Když ale přišla první protiofenziva Ukrajinců, při které Kyjev získal Cherson zpět pod kontrolu, museli se Rusové vrátit na východní břeh.

ČTĚTE TAKÉ: Mrazivé záběry z Pokrovsku: Okupanti pochodují na smrt. „Ničitelé červů“ brzdí klíčový průlom

Od té doby na Cherson podnikli několik útoků, a to nejen drony, kterými město pravidelně zasypávají a s oblibou útočí i na civilisty. Kromě toho na město vyslali pěchotu na člunech.

V prosinci 2024 Rusové vyslali kolem 300 loděk, aby vojáci obsadili přilehlé ostrůvky u Chersonu, na kterých měli v plánu rozmístit dělostřelectvo a logistické vybavení. Informoval o tom třeba Euromaidan Press. Akce skončila těžkým neúspěchem, protože Ukrajinci přijíždějící ruské lodě zasypali palbou z kulometů a děl, v akci byly rovněž drony.

V červnu letošního roku se Rusové znovu pokusili zaútočit na západní břeh Dněpru a znovudobýt Cherson. Ukrajinský portál Ukrinform hlásil každodenní útoky Rusů, přičemž opět mířily na blízké ostrůvky ve snaze získat opěrné body. I tentokrát je Ukrajinci zvládli prakticky bez ztrát odrazit.

Využít nelze přitom Antonivský most spojující oba břehy řeky u Chersonu. Ten je už od osvobození města těžce poničen a jeho část skončila v řece, ruský pontonový most je pak nedokončený a tamní obsluha podle všeho není ani řádně vyškolena k tomu, aby ho dokončila.

Rusům nepomohla ani taktika s drony

Magazín Forbes uvádí, že ačkoliv jsou řeky nedílnou součástí úspěšné ukrajinské obrany, tak se je Rusové za více než tři roky války nenaučili efektivně překonávat. A nejde pouze o Dněpr, nýbrž i o jiné řeky.

Příkladem budiž střet z května 2022 na řece Severní Doněc. Ten se pokoušel přebrodit elitní ruský sbor, aby mohl dál postupovat v Doněcké oblasti. Ukrajinci však byli připravení. Výsledkem bylo podle deníku The Kyiv Independent naprosté zničení ruských jednotek.

V Charkovské oblasti se jako nepřekročitelná ukázala být řeka Oskil, kterou Ukrajinci využívají jako bariéru při obraně Kupjansku a přilehlého regionu. Podle Forbesu je přitom kontrola této řeky pro Rusy klíčová, protože by tak prakticky ovládali severovýchod Ukrajiny. U Oskilu Rusové změnili taktiku, když před útokem vyslali průzkumné drony, aby identifikovaly ukrajinské pozice a řídily dělostřeleckou palbu. Přesto podle Euromaidan Press nebyli úspěšní, protože Ukrajinci byli na drony připraveni a většinu stihli rychle sestřelit, než zvládly jejich pozice zaměřit.

Chybí zkušenosti a výcvik

Rusko má oproti Ukrajincům podstatně větší množství vojáků i vojenské techniky. Tak proč se jim ani po letech nedaří překonávat přírodní bariéry, které řeky představují?

„Jedinou spolehlivou metodou je rapidní akce s dostatečnou silou, kdy se vojáci rychle transportují přes řeku a pokračují v útoku dál od břehu. Tento způsob vyžaduje dobře trénované jednotky schopné plnit úkoly a vykonávat manévry i pod palbou,“ uvádí Forbes.

Takových vojáků se však Moskvě na frontě zjevně nedostává. Ruské ztráty na Ukrajině jsou podle dostupných údajů mimořádně vysoké a náhradou jsou většinou propuštění trestanci či branci bez dostatečných zkušeností. Rusové tak sice mají mnoho mužů, ale bez potřebného výcviku a schopnosti v boji nepanikařit.

„Vzhledem k nedostatku kvalitního personálu a ruské snaze pokračovat v ofenzivě není ruská armáda schopná stáhnout své jednotky k dodatečnému výcviku. Je to evidentní napříč celou frontou, kde sice probíhá mnoho ruských útoků na úrovni menších jednotek, ale nejde o žádné větší koordinované operace,“ dodává magazín Forbes.

PODÍVEJTE SE: Chceme schůzku s Putinem, navrhli Ukrajinci v Istanbulu Rusům. Proběhla výměna zajatců

Pokračovat na celý článek