„Ministr vnitra a předseda STAN Rakušan, který má ve vládě na starosti bezpečnost našich občanů, dal Ukrajincům z našich veřejných peněz pytel na Putina a nakonec v něm skončila česká holka. Je to odporné, ale je to bohužel tak,“ napsal Okamura a k příspěvku přiložil fotografii. Ta byla pořízena na konci října minulého roku a zachycuje vyvěšené vlajky na ministerstvu vnitra.
Resort mezi ukrajinskou a českou vlajku doplnil jednu černou, jež měla symbolizovat Putina ve vaku na mrtvoly. „Víme, kdo je náš přítel, který krvácí i za naši svobodu. A také víme, kdo je náš nepřítel, a nenecháme ho ukrást pojem vlastenectví ani naši vlajku,“ napsal tehdy na sociální sítě k fotografii s kontroverzní vlajkou vyvěšenou na ministerstvu Rakušan.
ČTĚTE TAKÉ: Co SPD předvádí kolem Ukrajinců? Hyenismus a vyvolávání nenávisti, míní komentátor
Okamura odkazem na vlajku reagoval na hrozivý případ z Plzně, kdy byla teprve 15letá dívka znásilněna mladým cizincem – podle jeho slov Ukrajincem. Obviněný muž napadenou následně pořezal, poté ji zabalil do pytle a shodil ze srázu. Dívka však smrt pouze předstírala, incident přežila a později si sehnala pomoc. „Vít Rakušan by se měl okamžitě pakovat,“ doplnil předseda SPD.
Reakce ministra na sebe nenechala dlouho čekat. „Snažil jsem se popsat, jak ubohé a hloupé by bylo zneužívat brutální napadení dívky v Plzni k vlastnímu politickému byznysu. Ale pan Okamura to v kostce předvedl za mě. Nebuď jako Tomio, nerozjížděj tu novodobou hilsneriádu,“ napsal Rakušan.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Dívka z Plzně si trauma může nést celý život, míní psychoterapeut
Odkazoval tak na případ z přelomu 19. a 20. století, kdy byl Žid Leopold Hilsner obviněn z vraždy 19leté křesťanky Anežky Hrůzové. Pojem hilsneriáda je spojován právě s těmito procesy a celospolečenskou diskuzí, která s případem souvisí. Jednalo se o největší projevy antisemitismu na českém území v 19. století.
Už dříve se kvůli případu z Plzně do sebe oba předsedové na sociálních sítích lidově řečeno pustili. Okamura ministra nazval „lidskou hyenou a zrůdou“. Rakušan pro změnu reagoval, že Okamuru dříve považoval „jen za směšného podivína“, ale nyní „povýšil na šejdíře národního formátu“.