Akcie Applu, Netflixu či Starbucks i pozemky po celém světě. Vatikán má zainvestované miliardy dolarů, podrobnějšímu rozpadu svého majetku se ale dále brání.
Ačkoli nelze nikdy podceňovat sílu modlitby, když dojde na finance a investice, nenechává ani Svatý stolec nic náhodě. Nástupce zemřelého papeže Františka se postaví do čela církve, jejíž jmění je obestřené stejným závojem tajemství, jako Vatikán v románech Dana Browna. Přesto není byznysové impérium římskokatolické církve kompletní záhadou.
Podle projekcí rozpočtu úřadu římského biskupa pro rok 2022 Vatikán očekával roční příjmy kolem 887 milionů dolarů, přes devatenáct miliard korun. Kolem pětašedesáti procent tvoří příjmy z komerčních investic, výnosů z nemovitostí i poskytovaných služeb, jako jsou nemocnice nebo univerzity. Kolem čtvrtiny příjmů doteče k církvi z darů určených k předem daným účelům.
Report Vatikánu z roku 2020 zase oceňuje celkové jmění římskokatolické církve v přepočtu kolem sedmaosmdesáti miliard korun, ovšem bez aktiv spravovaných vatikánskou bankou.
Svatý stolec podle svých výroků vlastní po světě kolem pěti tisíc nemovitostí, velkou část z nich údajně na území Itálie. Podle expertů je právě půda nejhodnějším dílkem vatikánského portfolia.
Když Kanadou v roce 2022 cloumal skandál brutálních podmínek na internátních katolických školách v minulém století, zapojil se do počítání reparací také kanadský Fitzgerald Institute zabývající se právě trhem s nemovitostmi.
„Je to velmi zamlžené. Opravdu neexistuje žádná dobrá odpověď,“ řekl ředitel institutu David Murphy, když byl dotázán na ocenění nemovitostí a pozemků, které Vatikán drží. „Sedím nad jejich daty už sedm měsíců a stále se v tom snažím vyznat.“ Jen v Kanadě tehdy vyčíslil možnou hodnotu pozemků vlastněných římskokatolickou církví na 160 miliard dolarů.
Svatý profit
S výnosností assetů v portfoliu Svatého stolce je to různé. Dlouhá léta z Vatikánu chodily reporty o výsledcích v červených číslech, to se ale v poslední dekádě mění. Za rok 2023 například Svatý stolec reportoval meziroční zisk přes miliardu korun, asi pětina z toho měla směřovat do dalších investic.
Kde přesně na akciových trzích ale například najdete otisk Vatikánu, je složité zjistit, Svatý stolec se o přesný rozpad svých aktiv s veřejností nedělí. Přesto lze najít náznaky toho, jak si „svatí“ manažeři při správě jmění počínají. Jediným známým pravidlem je, že Vatikán nechce v žádné společnosti držet více než šestiprocentní podíl.
Svatý stolec totiž má svou oficiální investiční strategii, která je – poměrně nepřekvapivě – velmi konzervativní. A to nejen z hlediska investičního, ale také sociálního.
Obecně Vatikán investuje od velkých společností s minimálním rizikem, má ale také oblasti, do kterých prostředky odmítat posílá. Tradičně tak například církev nedrží podíly ve farmaceutických firmách vyrábějících potratové pilulky či nitroděložní tělíska a antikoncepci. Stejně tak se vyvaruje investic do distribuce pornografie či výroby zbraní.
Leccos ale může napovědět burzovně obchodovatelný fond S&P 500 Catholic Values (CATH), který v sobě sdružuje akcie firem, které morální požadavky Vatikánu splňují. Hojně ho při investování svých prostředků používají diecéze a katolické nadace po celém světě.
V CATH nalezneme ta největší jména. Od Applu, Microsoftu a Nvidie přes Teslu, Exxon Mobile a Walmart až po Netflix, Disney či Starbucks.
Některé investiční kroky Vatikánu nicméně i přes snahu o konzervativnost budí pozornost. V roce 2021 například vyšlo najevo, že církví vlastněný fond Centurion se sídlem na Maltě investoval do hollywoodského snímku Rocketman, biografického filmu o zpěvákovi Eltonu Johnovi, který se otevřeně hlásí ke své homosexuální orientaci. Zpěvák následně na síti X římskokatolickou církev kritizoval za odmítavý přístup ke stejnopohlavním sňatkům, zatímco na snímku o jeho životě s radostí vydělá.
Za klíčovou postavu, která položila základy vatikánských financí, bývá považován obratný investor a správce vatikánských miliard Bernardino Nogara, který působil jako finanční poradce papežů Pia XI. a Pia XII. mezi lety 1929 a 1954.
Navzdory přesvědčení církve se Nogara neostýchal investovat do válečného úsilí Benita Mussoliniho, včetně invaze do Etiopie v roce 1935. Italský finančník zároveň zastával řadu funkcí v radách největších italských firem, včetně největší italské pojišťovny Assicurazioni Generali či stavební společnosti Società Generale Immobiliare.
The post Vatikánská detektivka. Jak generuje Svatý stolec své miliardové jmění a kde investuje appeared first on Forbes.