Čtvrtek 01. květnaSvátek má Venku je 22 °C, Skoro Jasno

Ve znamení všudypřítomného konfliktu. To je Muskova globální mocenská hra

Forbes Před 2 měsíci

Těsně po půlnoci ve čtvrtek 13. února místního času se Elon Musk skrz videokonferenci z Washingtonu, D.C., připojil k dubajskému Světovému vládnímu summitu, aby shromáždění světových lídrů představil své úsilí o vytvoření Úřadu pro efektivitu vlády (Department of Government Efficiency, DOGE). „Opravdu potřebujeme vymazat celé agentury,“ řekl Musk, oblečený do trička s nápisem Tech Support.

Než akce skončila, Musk a Omar Al Olama, ministr umělé inteligence Spojených arabských emirátů, oznámili, že Muskův startup The Boring Company postaví v Dubaji za nezveřejněnou cenu jednu ze svých podzemních smyček.

„Bude pokrývat nejhustěji osídlenou oblast Dubaje, aby lidé mohli plynule přecházet z bodu do bodu,“ řekl Al Olama, a to navzdory skutečnosti, že jediný existující tunel společnosti The Boring Company, v němž tesly převážejí lidi kolem konferenčního centra v Las Vegas, se potýká s nedovolenými vstupy a minimálním provozem.

Později toho dne se Musk ve Washingtonu osobně setkal s indickým premiérem Naréndrou Módím. Diskuse byla opět směsicí témat týkajících se snižování vládních nákladů a vesmíru, mobility a technologií, která se protínají s Muskovým podnikatelským impériem, jak Modi později uvedl na sociální síti X. Muskova satelitní společnost Starlink usiluje o schválení poskytování bezdrátového internetu pro 1,4 miliardy obyvatel Indie.

Musk zaujímá bezprecedentní pozici: je nejbohatším člověkem na planetě s rozsáhlými obchodními zájmy po celém světě a zároveň působí jako de facto druhá nejvýše postavená osoba v administrativě Donalda Trumpa s pravomocí ovlivňovat zásadní rozpočtové záležitosti a zahraniční politiku Spojených států.

Možnosti, jak Musk může využívat svého postu ve prospěch svých společností a vlastního obohacení, jsou nekonečné. Ať už v rámci americké vlády, nebo u zahraničních představitelů, na nichž je závislý při schvalování regulačních opatření a kontraktů. Nyní mají tito představitelé další cestu, jak si získat přízeň prezidenta Trumpa: pomáhat Muskovi a jeho společnostem.

„Zdá se, že svou pozici šéfa DOGE bere jen jako jednu velkou příležitost k rozvoji podnikání,“ říká Don Fox, bývalý ředitel Úřadu pro vládní etiku USA za prezidenta Obamy. „Kdyby byl skutečně odhodlán být veřejným činitelem, na takové schůzky by nechodil. K čemu by mu mohlo být setkávání se s těmito šéfy vlád z pohledu efektivity vlády Spojených států?“

Muskovo obchodní impérium má celosvětový dosah. Na silnicích dnes jezdí přibližně pět milionů vozů Tesla a Tesla ovládá více než šedesát tisíc dobíjecích stanic v 51 zemích. Má gigatovárny v Šanghaji a Berlíně a připravuje se výstavba továrny v Mexiku.

Starlink, satelitní společnost provozovaná jeho raketovou společností SpaceX, poskytuje prostřednictvím své sítě sedmi tisíc satelitů na nízké oběžné dráze přístup k internetu ve více než stovce zemí a území po celém světě.

Další země, včetně Ukrajiny, mají se společností Starlink uzavřeny smlouvy o poskytování internetu nebo s ní jednají o budoucích smlouvách. Na své sociální síti X, která má podle odhadů platformy Statista 415 milionů uživatelů napříč kontinenty, Musk střídavě kritizuje a chválí zahraniční vůdce a politické strany, přičemž řídí algoritmus, jenž vyvyšuje některé hlasy nad jiné.

„Elon Musk je zodpovědný za největší veřejný korupční skandál, který probíhá v reálném čase přímo před našima očima. Z Bílého domu pořádá osobní obchodní schůzky se světovými lídry, ovládá vládní agentury, které poskytují zakázky jeho společnostem, a zmocňuje se vládních dat, díky nimž může získat náskok před svými konkurenty,“ uvedl senátor Richard Blumenthal v e-mailovém prohlášení pro americký Forbes. „To, že pan Musk zjevně zneužívá svého postavení ve veřejné funkci k vlastnímu obohacení, mu nesmí projít.“

Musk může mít další zahraniční investice, které zůstávají záhadou. Odhaduje se, že má 9,5 miliardy dolarů v hotovosti a v dalších investicích z předchozích prodejů svých akcií Tesly. Část těchto peněz by nyní mohla být v akciích nebo v podílech soukromých zahraničních společností.

Jako zvláštní vládní zaměstnanec musí Musk Bílému domu vyplnit pouze formulář pro důvěrné finanční informace, který se pravděpodobně nedostane na veřejnost. V odpovědi na otázku týkající se střetu zájmů Musk z oválné pracovny uvedl, že se bude hlídat sám.

„Vzhledem k rozsahu vašich pravomocí při provádění radikálních administrativních politik a vašim širokým osobním finančním zájmům si americký lid zaslouží vědět, jakým způsobem profitujete ze své role v Trumpově administrativě,“ napsala skupina demokratických zákonodárců ve veřejném dopise, který dnes sdíleli s Muskem.

https://forbes.cz/event-business-fest-prague-2025/

Setkání se zahraničními představiteli nejsou pro Muska ničím novým a některá z těchto setkání nejsou pro podnikatele, který se pohybuje v jeho měřítku, ničím neobvyklým. Po léta se setkával s čínskými představiteli, včetně později zvoleného čínského premiéra Li Čchianga, když se snažil získat pro Teslu souhlas s výstavbou gigafactory v Šanghaji. Podle CNN se magnát během tří let před Trumpovým vítězstvím setkal s politiky z nejméně třinácti různých zemí.

Některá setkání jsou však méně typická. Od roku 2022 je Musk v polopravidelném kontaktu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jak uvedl v říjnu deník Wall Street Journal. Sehrál také významnou roli v ukrajinsko-ruské válce tím, že poskytl Ukrajině terminály Starlink (a učinil kontroverzní rozhodnutí o přerušení přístupu, když se domníval, že plánovaný útok bezpilotního letounu na ponorku by válku zbytečně eskaloval).

Od té doby, co Musk v červenci podpořil Trumpa, zaplnil svůj diář schůzkami a hovory se zahraničními lídry (a interakcemi na X). Den po volbách 8. listopadu se Musk připojil k telefonátu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s Donaldem Trumpem, uvedl jako první zpravodajský web Axios. Během tohoto hovoru Musk údajně Zelenskému slíbil, že jeho satelity Starlink budou i nadále podporovat Ukrajinu v jejím válečném úsilí.

Před Trumpovou lednovou inaugurací se Musk setkal s čínským viceprezidentem Chan Čengem. Podle čínské státní tiskové agentury Xinhua Chan Muskovi řekl, že Čína „vítá“ americké firmy, včetně společnosti Tesla, které chtějí „využít příležitostí a sdílet plody čínského rozvoje“. Na oplátku Musk Chanovi sdělil, že Tesla je připravena „prohloubit investice a spolupráci s Čínou“ a také sehrát pozitivní roli při „podpoře americko-čínských hospodářských a obchodních interakcí“.

Čína je pro podnikání Tesly klíčová. Od prosince 2019, kdy výrobce elektromobilů otevřel svou továrnu v Šanghaji, se jeho prodeje v Číně zvýšily více než sedmkrát. V roce 2024 si čínští zákazníci koupili 36,7 procenta všech vozů Tesla, čímž se Čína stala největším trhem společnosti předstihujícím dokonce i Spojené státy.

Továrna v Šanghaji, která vyváží elektromobily i do dalších zemí, vyrábí více než polovinu všech vozů Tesla. Levnější pracovní síla a vstupní náklady v Číně také zvýšily provozní marže Tesly, což její akcie – a Muskovo jmění – vyneslo do nových výšin. Zda bude Tesla v Číně působit, však závisí na Muskových vztazích s čínskými představiteli.

V Trumpově klubu Mar-a-Lago se magnát v listopadu setkal s argentinským prezidentem Javierem Mileiem, libertariánem, kterého Musk opakovaně chválil. „Moje společnosti aktivně hledají způsoby, jak investovat a podporovat Argentinu,“ prohlásil Musk v září na sociální síti X. Sympatie jsou vzájemné, neboť Milei, který se dubajské akce také zúčastnil, opakovaně vyzdvihoval Muska jako vizionáře.

Když francouzský prezident Emmanuel Macron v prosinci hostil světové lídry včetně nově zvoleného prezidenta Trumpa, aby se zúčastnili slavnostního znovuotevření katedrály Notre-Dame v Paříži, nechyběl ani Musk. Během pobytu ve Francii se magnát setkal s italskou premiérkou Giorgií Meloni, s níž si pěstuje blízký vztah. Itálie údajně jedná s Muskovou společností SpaceX o telekomunikační dohodě v hodnotě 1,6 miliardy dolarů, v jejímž rámci by Starlink poskytoval italské vládě šifrované telekomunikační služby.

Musk se rovněž zajímá o Německo, kde má Tesla jednu ze svých gigatováren. Opakovaně kritizoval německého kancléře Olafa Scholze a zároveň na X podporoval německou krajně pravicovou stranu Alternativa pro Německo (AfD).

Na začátku ledna hostil v rozhovoru na X Spaces vůdkyni strany AfD Alici Weidel. Později téhož měsíce se prostřednictvím videokonference připojil ke sněmu AfD. Muskovo působení v Německu se zatím z obchodního hlediska obrátilo proti němu. V lednu se prodeje Tesly v této zemi meziročně propadly o šedesát procent.

Podle Foxe se Musk nesmířil s faktem, že tím, že se stal státním zaměstnancem, už nemůže fungovat, jako by byl pouze v soukromém sektoru. Zatím se však zdá, že si Musk může dělat, co chce.

The post Ve znamení všudypřítomného konfliktu. To je Muskova globální mocenská hra appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek