Lipsko nepatří mezi místa, která by Češi v Německu masivně navštěvovali. Sympatické město nedaleko českých hranic, které kdysi založili slovanští osadníci, je ale srdcovka.
Díky studentům z místní univerzity (která mimochodem vznikla počátkem 15. století odtržením části profesorů od Univerzity Karlovy) tu panuje čilý ruch. Rozlohu a velikost má tak akorát, aby se dalo v klidu prozkoumat během dvou, tří dnů. A najdete tu řadu atraktivních památek.
Mimoto je ale zvláštním způsobem povědomé – v některých místech vám připomene Brno nebo Plzeň a pravidelně tu narazíte na nějakou českou stopu. Navíc tu mají tramvaje a každé město, kterým křižuje tramvaj, má automaticky moje sympatie.
Před několika lety se o Lipsku v Německu začalo mluvit jako o „novém Berlínu”, řada lidí tehdy opouštěla hlavní město kvůli neustále rostoucím cenám a postupující gentrifikaci a velká část z nich se rozhodla usadit právě tady, kde byl svět (i životní náklady) ještě v pořádku.
A i když ceny nezůstaly konstantní nikde, Lipsko i dnes platí za dostupnou oázu kreativců, které vysoké nájmy vyštípaly z dražších německých velkoměst. Množství parků, zeleně, přírodních jezer a láska k cyklistice jsou dvě věci, které vám Berlín připomenou i tady. Na rozdíl od něj má ale tohle saské město, díky velikosti kolem 600 tisíc lidí, daleko lidštější rozměr.
Pokud si chcete udělat krátký výlet, Lipsko je díky svojí blízkosti a relativně kompaktní velikosti perfektní na víkendové dobrodružství. Vydáte-li se sem za pěkného počasí, zvažte vzít s sebou kola. Město Bacha a Goetha je placaté, zelené a jako stvořené pro městskou cyklistiku.
Sobota
9.00 – Slavík v Kleinertovi
Sobotní ráno můžete začít s Leipziger Lerche, tedy lipským slavíkem. Tradiční koláčky se kdysi pekly naslano a nádivkou byl opravdový slavík, které Lipští lovili až do zákazu králem Albertem koncem 19. století.
Podnikaví cukráři je ale důvtipně nahradili sladkou variantou z lineckého těsta a náplní z mandlí a ořechů. Pravděpodobně nejoblíbenější verzi tradiční sladkosti dnes připravují v pekárně Kleinert, jejíž centrální pobočku najdete na adrese Brühl 16.
10.00 – Muzeum umění
Po sladké snídani můžete zamířit do Muzea umění (Musem der bildended Künste), které leží nedaleko. Instituce s pohnutou historií (velká část děl byla v 30. letech zabavena nacisty jako „dekadentní umění” a původní budova muzea byla zničena britskými nálety v roce 1943) se v roce 2004 po dekádách pendlování v provizorních budovách usídlila v nově postavené budově.
Příspěvek sdílený Museum der bildenden Künste Leipzig (@mdbkleipzig)
A nutno říct, že minimalistická stavba z betonu a skla by i dnes mohla třeba Praze sloužit jako vzor, jak vybudovat kvalitní moderní prostor pro prezentaci uměleckých děl. Kolekce není rozsáhlá, ale je velmi dobře kurátorsky členěná a zahrnuje výtvarná díla od pozdního středověku po modernu.
13.00 – Oběd v Planerts
Po muzeu stihnete ještě oběd v Planerts, restauraci, která platí za jednu z nejlepších v Lipsku. Během obědů tady vaří vždy jeden chod, který najdete na jejich webu či instagramu a obvykle jde o rybu.
Příspěvek sdílený Restaurant Planerts (@planerts_casual_fine_dining)
Restaurant se soustředí na kvalitní a lokální ingredience. Pokud nestihnete oběd, znovu tu otvírají vždy k večeru a večerní menu je o poznání bohatší.
15.00 – Projděte se lipskou Letnou
Po obědě se můžete tramvají (tedy pokud jste kola nechali doma) svézt na západ od centra a udělat si procházku mezi čtvrtěmi Plagwitz a Lindenau. Ideální to bude k zastávce Karl Heine / Merseburger Straße. Tato čtvrť je pro Lipsko tím, čím je pro Prahu Letná a pro Berlín třeba Prenzlauer Berg.
Kolem najdete řadu bister, kaváren a malých obchodů s designem a módou. Krásná procházka je i podél vodního kanálu, který na vás čeká nedaleko. Jednou měsíčně navíc v tržnici na třídě Karl Heine probíhá bleší trh s antik nábytkem – Kiezflohmarkt Plagwitz.
Příspěvek sdílený Kiezflohmarkt Leipzig Plagwitz (@kiezflohmarkt.leipzig.plagwitz)
17.00 – Komplex Spinnerei
Ještě o něco dál na západ se rozkládá historický industriální komplex Spinnerei. Pokud se sem z Plagwitzu nebude chtít pěšky, opět vás tam spolehlivě doveze tramvaj. Bývalé textilní přádelny se tu zabírají obří plochu, která dobře ilustruje industriální minulost této části Německa.
Přádelny už ale dávno vzaly za své a v obřím areálu, kteří si užijí hlavně milovníci předválečné architektury, dnes sídlí řada malých soukromých galerií, neziskových institucí a řemeslných dílen. Často, hlavně v létě, se tu pořádají malé festivaly, scénická čtení nebo filmová promítání. Vydat se sem můžete ale i bez jasného plánu, na drink a procházku.
20.00 – Večeře v Kuultivu
Malé sympatické bistro mezi centrem Lipska a čtvrtí Plagwitz má pod palcem šéfkuchař Klaus Schunack a daří se jim naplňovat krédo vaření z lokálních surovin a to v malém, rodinném prostředí, kam můžete vyrazit bez formálního oblečení.
O tom, že se jim to daří, svědčí i zmínka v michelinském průvodci. Jelikož jde o opravdu malou restauraci, doporučujeme rezervaci s předstihem.
22.00 – Noční billiard v Mense
Billiardovou hernu jsem tu jako ještě nedoporučoval. Možná proto, že ne každé město má tak stylový prostor jako Lipsko. Budete-li chtít po večeři pokračovat ještě na drink, Mensa je na to ideální. Kromě billiardu si tu můžete zahrát i šipky. Navíc vám tady k tomu namíchají i slušný koktejl.
Neděle
10.00 – Snídaně v Brothers
Neděli můžete začít v instituci, kterou zná v Lipsku prakticky každý. Jde o turecké samoobslužné bistro ve čtvrti Neustadt na východ od centra, která je známá rozsáhlou tureckou a arabskou komunitou.
Dělají tu perfektní vaječné omelety, ale stavit se tady můžete i kdykoliv během dne, na snídani, rychlý oběd či večeři. Je to přesně ten typ bistra, které stále postrádám v Praze. V Brothers otevírají v šest ráno a otevřeno zůstává až do desáté večer.
11.00 – Na skok na hlavní nádraží
Cestou do centra půjdete (či pojedete) kolem hlavního vlakového nádraží. Jste-li fanoušci architektury, udělejte si zastávku a projděte si jej. Kromě toho, že patří, alespoň podle mě, mezi jedno z nejkrásnějších, je také jedno z největších v Evropě.
Po první světové válce vzniklo na základě architektonické soutěže podle návrhu architektů Walthera Williama Lossowa a Maxe Hanse Kühna. Navíc to odtud máte pěšky jen kousek na další místo, kterým je kostel Sv. Tomáše.
12.00 – Bachův kostel
I další zastávka bude historická. Kostel se kdysi stal nejdelším a také posledním působištěm Johanna Sebastiana Bacha. A právě tady, přímo uprostřed kostela, leží také jeho hrob.
Bachův odkaz žije u Svatého Tomáše ale dál. Pravidelně se tu pořádají koncerty vážné hudby pro veřejnost a známý je i chlapecký sbor, který při kostele působí. Jste-li fanoušci klasiky, podívejte se před cestou na jejich kulturní kalendář, je velmi pravděpodobné, že až tu budete, můžete si sem zajít na některý z koncertů.
Svatého Tomáše najdete přímo v centru a pokud jste jej ještě neprošli, máte ideální příležitost. Je kompaktní a vzhledem k četným bombardováním ke konci války se tady střídají historické stavby s budovami daleko novějšího data. Za zmínku stojí především původní renesanční radnice z 16. století.
14.00 – Pauza na kávu v 7 shots & Connewitz
Malá pražírna, kavárna a prodejna kávy je místo, kde se pravidelně schází lipští „coffee heads”. Pokud jste fanoušci kofeinu, dojděte si sem na posilující dávku. Kavárna leží malou procházku na jih od centra u zastávky Bayrischer Platz.
A jestli budete mít náladu na malou procházku, vydejte se z kavárny ještě o kus dál na jih, kde se rozkládá čvrť Connewitz. To je dnes asi nejalternativnější část Lipska plná graffitti, studentů, malých barů a hospod.
V jejím středu nepřehlédnete Panometer, bývalý historický plynojem, který dnes funguje jako specifická galerie, promítají se tady dokumentární filmy, pořádají nepravidelné výstavy a další umělecké akce.
16.00 – Odpoledne v Grassi
Grassi je grandiózní stavba v netypickém art deco stylu ze 30. let, která v sobě slučuje muzeum užitého umění, etnografické a muzeum hudebních nástrojů. Patří mezi jedno z velmi mála muzeí, která vznikla během pruské éry.
Stojí za návštěvu už kvůli svojí architektonické kvalitě. Expozice se věnují uměleckým řemeslům, designu i stavebnictví a architektuře. Navíc to sem jak z Connewitz, tak z centra budete mít coby kamenem dohodil.
18:00 – Večeře v Schaarschmidts
Pokud ještě nespěcháte domů, nedělní večer můžete zakončit v tradiční gastronomické perle Lipska, v rodinné restauraci Schaarschmidts. Zatímco restaurace Kuultivo je spíše trendy, tento podnik plný uměleckých děl a cetek na zdech, vaří sice s moderním twistem, ale pokrmy spíše tradiční a pro Sasko typické a to metodou od čumáku po ocas.
Stejně jako výše zmíněný rival je ale výsledek perfektní, o čemž také svědčí zápis v „michelinu”. Jejich specialitou je nadívaná křepelka a i v tomto případě bude lepší, uděláte-li si rezervaci.